Ulubione
10 sposobów na sprytne przechowywanie w łazience – poradnik

10 sposobów na sprytne przechowywanie w łazience – poradnik


Podczas urządzania łazienki, a także podczas jej projektowania, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Bardzo istotne są płytki, miski WC, brodziki i wanny, ale równie ważne są szafki, słupki i schowki. Dlaczego? Ponieważ schowek łazienkowy powinien być funkcjonalny, bo nie raz może ułatwić nam życie. W łazience, prócz tego, aby była ładna istotne jest to, żeby była funkcjonalna. Dlatego sprytne schowki w łazience warto zaprojektować już na początku. Oto kilka porad jak zaaranżować wyposażenie łazienki, tak by była ona elegancka, ale też ergonomiczna  i abyśmy mogli wygodnie z niej korzystać.

Przechowywanie w małej łazience – na co zwrócić uwagę?

To, co zazwyczaj przechowujemy w łazience, to sprzęt codziennego użytku, a także rzeczy, których potrzebujemy do utrzymania higieny, są to:

 • kosmetyki
 • przybory toaletowe
 • zapasowe ręczniki
 • środki do czyszczenia
 • drobny sprzęt elektryczny, typu golarka, czy depilator

Lista rzeczy może być naprawdę długa, a łazienka…cóż, niezbyt pojemna. Wówczas musimy pomyśleć nad sprytnym przechowywaniem w małej łazience. Pomysłowe schowki w domu niekiedy potrafią uratować nam sytuację, gdy potrzebujemy mieć coś pod ręką, a niestety nie mieści nam się to w naszej, małej, aczkolwiek przyjemnej łazience.

Pamiętajmy również, że im więcej osób korzysta z łazienki, tym więcej potrzeba nam miejsca na przechowywanie. Dlatego warto zaopatrzyć się w szafkę pod wanną, lub inne pomysłowe schowki. Na tego typu rzeczy powinniśmy zwrócić uwagę już przy planowaniu pomieszczenia, a więc przy projekcie. Warto przemyśleć o tym, co powinno się w niej znaleźć, ile osób będzie korzystało z łazienki, a także, jaką mamy przestrzeń w małej łazience. Połową sukcesu jest już wybór odpowiedniego wyposażenia łazienki, a także schowków w łazience. Warto, aby wykorzystać maksymalnie dostępne miejsce w naszej małej łazience.

 sprytne szafki


Sprytna szafa – jak wybrać odpowiednie meble łazienkowe?

Po pierwsze, zastanówmy się ile i jakich szafek potrzebujemy do łazienki. Warto również takie planowanie i projekt oddać w ręce osoby, która zajmuje się tym zawodowo. Projektant weźmie wówczas pod uwagę wszystkie czynniki, zada odpowiednie pytania, a następnie przygotuje projekt według naszych wskazówek. Ostateczna akceptacja i tak zawsze należy do nas. Zadajmy sobie kilka ważnych pytań, zanim wybierzemy wyposażenie łazienki:

 • jaką i ile mamy przestrzeni do wykorzystania
 • ile i jakich szafek potrzebujemy
 • co głównie będziemy przechowywać w łazience
 • wolimy meble stojące, czy wiszące
 • czy wymiar łazienki pozwoli nam na zastosowanie szafki pod wanną, lub taboretu łazienkowego ze schowkiem

W małych pomieszczeniach znaleźć można sporo zakamarków i miejsc, gdzie wsunąć można taboret ze schowkiem, który jest świetnym pomysłem na przechowywanie produktów higienicznych, czy kosmetyków. Ponadto wizualną spójną całość będzie również sprawiała szafka pod wanną, która zostanie sprytnie wkomponowana i zamaskowana. Dodatkowo w małej łazience sprawdzą się takie rozwiązania jak:

 • szafki podwieszane – które dodadzą lekkości, optycznie powiększą pomieszczenie, a także nie będą sprawiały kłopotów przy pielęgnacji podłogi. Będziemy mieć do nich swobodny dostęp i może ona stanowić pomysłowy schowek w domu.
 • Konsola umywalkowa - zamiast zabudowanej szafki z umywalką osadzoną na niej możemy zastosować konsolę umywalkową, która zajmuje mało miejsca, a może stanowić również ozdobną półkę w łazience. Można do niej również przymocować uchwyty na ręczniki, lub relingi, aby wykorzystać dodatkowo miejsce.
 • Słupek łazienkowy – wysoka, podłużna sprytna szafka łazienkowa, pozwoli nam na przechowywanie dużej ilości rzeczy. Świetnie sprawdzi się w przechowywaniu chemii i detergentów, a także, jeśli dodatkowo zamontujemy w słupku kosz na pranie, możemy przechowywać w nim brudne ubrania, które następnie trafią do pralki. Tym samym oszczędzamy miejsce na kosz na pranie, w miejsce którego możemy postawić choćby wspomniany wcześniej taboret łazienkowy ze schowkiem.
 • Schowek na szczotkę – bardzo popularnym trendem są ostatnio schowki na szczotkę, które znajdziemy na stronie sklepu. Dzięki niemu sprytnie możemy ukryć niezbyt atrakcyjną szczotkę do czyszczenia WC, ale też papier toaletowy.

funkcjonalne szafki

Kilka innych sposobów na przechowywanie w małej łazience

Mała łazienka, nie musi oznaczać końca marzeń o spójności i mądrym przechowywaniu w łazience. Jest jeszcze kilka innych sposobów na gromadzenie zapasów, lub przetrzymywanie kosmetyków i ręczników. Aby zrobić to funkcjonalnie, można wykorzystać jeszcze kilka sprawdzonych trików.

1. Schowki pod podłogą:

Jest to rozwiązanie dość innowacyjne i nie każdemu może przypaść do gustu, ale jest to rozwiązanie, które jest bardzo praktyczne także w łazience. Nie sprawdzi się ono jednakże w każdym wnętrzu, ponieważ wiele zależy tutaj od konstrukcji łazienki. Natomiast jeśli mamy w łazience podest, to wykorzystajmy go do roli schowka łazienkowego.

2. Kosze i pudełka:

W małej łazience może nie wystarczyć miejsca na dodatkowe szafki. Pomyślmy, zatem, o koszach i pudełkach. Obecnie w sklepach znaleźć można wiele estetycznie wyglądających pojemnych pudeł. Pozwolą nam one na przetrzymanie ręczników, lub ubrań takich jak szlafroki, czy piżamy. W przypadku, gdy pudło nam się znudzi, lub zużyje, zawsze możemy je wymienić na inne.

3. Szafka z lustrem:

Szafka z lustrem to strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o funkcjonalność. Możemy w niej przechowywać kosmetyki do kąpieli, lub makijażu, czy golenia, a jednocześnie korzystać z lustra. Jest to idealne rozwiązanie dla małych łazienek.

4. Sprytne szafy pod sufitem:

Jeśli brakuje nam już miejsca na ziemi, ale mamy go za to sporo na górze, to pamiętajmy o możliwości wykorzystania tej przestrzeni. Owszem, szafki będą dość wysoko, ale nie zagracą nam dodatkowo podłogi, a jednak dadzą możliwość dodatkowego przechowywania.

Wykorzystując powyższe sposoby z powodzeniem zagospodarujemy przestrzeń w naszej małej łazience, a jak się okazuje, rozwiązań wcale nie brakuje. Rzeczy w łazience można przechowywać praktycznie, ale też stylowo i pomysłowo.POWIĄZANI PRODUCENCI