Ulubione
Aranżujemy łazienkę z czarnymi akcentami!

Aranżujemy łazienkę z czarnymi akcentami!


Już od dłuższego czasu łazienki są jednymi z ważniejszych pomieszczeń w domu, które świadczą nie tylko o guście domowników, ale także i o zasobności portfela. Umiejętnie zaaranżowana łazienka jest nie tylko funkcjonalna, ale także ciekawa pod względem wizualnym, a sam charakter jej sprzyja poczuciu relaksacji. Oczywiście trendów związanych z samą stylistyką jest mnóstwo i często tylko wyobraźnia jest jedyną granicą.  Wciąż ogromną popularnością cieszą się łazienki z czarnymi akcentami. Jeśli chcesz dowiedzieć się w jaki sposób można sprytnie wprowadzić czarne akcesoria, armaturę czy ceramikę, by jednocześnie nie przytłoczyć łazienki - koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Jak wprowadzić kolor czarny do łazienki?

Kilkanaście lat temu praktycznie wszystkie łazienki w domach Polaków były głównie białe, jasne. Kolor biały bowiem kojarzony jest ze sterylnością, higieną, a także i czystością, poza tym ma wpływ na optyczne powiększenie wnętrza, a jednak łazienki nie należą do dużych wnętrz. Te w bloku rzadko przekraczają 3m2. Biel od dobrych kilku sezonów jest wypierana przez inne barwy, początkowo przez różne odcienie szarości, obecnie zaobserwować można, że kolorystyka jest bardziej odważna i coraz więcej osób decyduje się albo na czerń w postaci bazy lub dodatków.

Kolor czarny jest nie tylko odważny, ale także jest elegancki, ekskluzywny, przyciągający wzrok. Z pewnością z jego użyciem można zaaranżować ciekawie, niesztampowo łazienkę i to nie tylko przestronną, ale także i niewielką. Ważne jest jednak to, by nie przytłoczyć wnętrza ciemnym kolorem, by znaleźć umiar i dobrać optymalne elementy wyposażenia. W małych łazienkach warto jest pokusić się o zakup czarnych akcesoriów dodatków czy armatury. W przypadku łazienek większych czerń może być dominująca, chociaż zawsze korzystniej jest wyróżnić i uwypuklić przy jej użyciu np. jedną strefę (umywalki, kąpielową itp).

Wielu osobom wydaje się, że łazienka w której znajdują się czarne dodatki jest droga w urządzeniu. Czarna armatura, ceramika czy dodatki w gruncie rzeczy kosztują praktycznie tyle samo, co te w kolorze białym czy w chromie.

 czarne akcenty w łazience

Czarne baterie łazienkowe - na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Jednymi z tych elementów, które są obecnie chętnie wybierane, są czarne baterie łazienkowe. Wybór ich jest dziś ogromny, można wręcz pogubić się w gąszczu ofert. Na rynku znajdują się modele, które są godne polecenia, takie które zostały wykonane z dobrych i trwałych materiałów, ale także i takie, które są niefunkcjonalne, mogą ulegać szybkiemu uszkodzeniu, mają nietrwałą powierzchnię. Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka wiele modeli wygląda bardzo podobnie, w rzeczywistości różnią się od siebie i to znacznie parametrami technicznymi.

“Diabeł tkwi w szczegółach”, dlatego też przed wyborem optymalnej czarnej baterii łazienkowej, należy zwrócić uwagę nie tylko na to z jakiego materiału została ona wykonana (najkorzystniej, jeśli będzie to mosiądz), ale także czy posiada ceramiczną głowicę, jaka jest klasa przepływu wody oraz to czy na końcu wylewki znajduje się perlator, dzięki któremu możliwe jest zmniejszenie zużycia wody lub ogranicznik z funkcją eco.

Poza tym niezwykle ważna w przypadku czarnych baterii jest powłoka. Modele najlepszej jakości to te, które posiadają powłokę PVD. Jest ona niezwykle trwała, gładka oraz bezproblemowa podczas czyszczenia. Tego typu powłoki stosowane są między innymi podczas produkcji sprzętów medycznych. Przykładem armatury z powłoką PVD są baterie łazienkowe Omnires. Więcej informacji na temat czarnych baterii łazienkowych znajduje się w jednym z naszych poprzednich wpisów: Jakie baterie łazienkowe będą cieszyły się zainteresowaniem w roku 2022? Zapraszamy do zapoznania się.

 czarna bateria Omnires

Czarna ceramika łazienkowa - na co warto postawić?

Czarne baterie łazienkowe są znane od dobrych kilku sezonów. Inaczej sprawa wygląda jeśli chodzi o ceramikę sanitarną. Miski WC czy umywalki dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, jednak i tak najchętniej wybierane są te białe. Wynika to nie tylko z przyzwyczajeń klientów, ale także i z tego, że powszechnie uważa się, że biała ceramika łazienkowa jest bardziej praktyczna. Wiele zależy oczywiście od jej jakości.

Projektanci wnętrz jednak podkreślają, że każdy z elementów ceramiki w łazience powinien być w tym samym kolorze. Jeśli wybierzemy czarną miskę WC, czarna powinna być też umywalka, a najlepiej jeszcze wanna.

Dużą popularnością cieszą się natomiast kabiny prysznicowe z czarnymi profilami. Modele te dostępne są w ofercie wielu czołowych producentów. Czarne profile mogą być grube, cienkie, mogą też tworzyć wzory. Modele te idealnie sprawdzają się nie tylko w łazienkach nowoczesnych, minimalistycznych, ale także i popularnych aranżacjach industrialnych. Więcej informacji na temat kabin z czarnymi profilami znajdziesz w jednym z naszych poprzednich wpisów: Trend na czerń! - Poznaj czarne kabiny Radaway!

 czarna bateria umywalkowa podtynkowa

Czerń z czym się dobrze komponuje?

Ogólnie kolor czarny idealnie komponuje się z praktycznie każdą barwą. W jednych przypadkach jest kontrastujący, w innych jest ciekawym dopełnieniem, np. szarości. Z pewnością jednak obecnie w projektach łazienek zauważyć można, że kolor czarny występuje w łazienkach, w których jest naturalne drewno, metal, szkło, kamień czy złoto. Oczywiście nie można zapominać też o bieli. Biało - czarne łazienki są jednymi z chętniej aranżowanych.

Taki kontrast kolorystyczny nie tylko pomaga przyciągnąć uwagę do danych stref, ale także i ukryć mniej interesujące miejsca. Poza tym wnętrza, w których jest kolor biały, a także czerń w postaci dodatków, baterii łazienkowych nie jest przytłoczone. Taka kolorystyka nie ma także wpływu na optycznie zmniejszenie wnętrza (o ile proporcje kolorystyczne są zachowane). Kolorystyka biało - czarna może być stosowana więc w różnych wnętrzach, bez względu na ich wielkość.POWIĄZANI PRODUCENCI