Bateria idealna do mojej wanny - jak dobrać tę właściwą baterię?

2015-12-27
Bateria idealna do mojej wanny - jak dobrać tę właściwą baterię?
Mateusz Kania zdjecie
Mateusz Kania
Bateria idealna do mojej wanny - jak dobrać tę właściwą baterię?

Bateria idealna do mojej wanny - jak dobrać tę właściwą baterię?

2015-12-27

Kompletując elementy do swojej łazienki każdy użytkownik stoi przed nie lada wyzwaniem – zazwyczaj najcięższy wybór dotyczy kupna wanny albo kabiny. Zdecydowana większość z nas wciąż ku swojej wygodzie decyduje się na wybór wanny. Jak jednak dobrać idealną baterię do wanny, aby w pełni tworzyły nie tylko estetyczny, ale i funkcjonalny komplet?

Przede wszystkim warto pamiętać, że opcji wyboru baterii wannowych jest kilka. Poza aspektem funkcjonalnym istotny jest wygląd baterii, którą zamierzamy kupić do naszej wanny. Warto pamiętać, że wanna zazwyczaj nie jest jedynym elementem sanitarnym wnętrza – często tuz obok znajduje się umywalka, czy nawet miska wc. Żeby wszystkie elementy były ze sobą spójne i tworzyły estetyczne i ciekawe wnętrze koniecznie powinny poszczególne elementy nawiązywać do jednego stylu. Dobrze jeśli wszystkie przedmioty sanitarne wyznaczały jeden trend – trudno wyobrazić sobie dobrze urządzone wnętrze kiedy bateria umywalkowa mocno nawiązuje do stylu retro, a bateria wannowa ściśle wpisuje się w styl nowoczesny. Jeśli łazienka ma cieszyć nasze oko – warto od razu robić do niej przemyślane zakupy.

Tym sposobem warto pamiętać, że dobierając baterię wannową możemy wybierać spośród kilku rodzajów baterii.

1. Bateria wannowa natynkowa

To chyba jedne z najbardziej popularnych baterii minionej dekady.  Jak łatwo wywnioskować montaż tej baterii odbywa się na ścianie – całość korpusu dumnie montowana jest na ścianie. Zazwyczaj baterie wannowe natynkowe posiadają jeden, albo dwa uchwyty. Jednouchwytowe, w których to samodzielnie ustawiamy strumień i temperaturę wody poznany po zamontowanej do tego celu dźwigni.  Przez wzgląd na swoją budowę baterie te mają mniejszą wydajność – ok. 20-30 L/min, co nieco wydłuża czas oczekiwania na napełnienie się wanny wodą.  Baterie wannowe dwuuchytowe zaopatrzone są zazwyczaj w dwa osobne pokrętła –  jedno do ciepłej, a drugie do zimnej wody.

W przypadku baterii wannowych natynkowych szczególnych rodzajem baterii jest bateria wannowo-prysznicowa, która w swojej budowie posiada przełącznik pozwalający nam zdecydować, czy chcemy wziąć kąpiel i woda ma lecieć do wanny, czy może mamy ochotę na prysznic – wówczas wystarczy tylko ustawić przełącznik w odpowiedniej pozycji.
 
ŁazienkiABC.pl
Przykład baterii wannowej natynkowej
 

2. Bateria wannowa stojąca


To typ baterii wannowych, które chyba są nieśmiertelną klasyką – rokrocznie to chyba właśnie tych baterii salony łazienek sprzedają najwięcej. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że po prostu wyglądają estetycznie i zgrabnie. Jest jeszcze jeden aspekt, którym baterie wannowe stojące zyskują nieustannie zwolenników – do ich montażu nie trzeba rozkuwać ściany, wiercić  i kombinować z rurami pod położonym już tynkiem. To baterie wannowe, które zwyczajnie osadza się na ramie wanny, albo na celowo zrobionej obok wanny półce z płytek. To jedno z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w polskich łazienkach.
Również w przypadku baterii wolnostojących istnieje kilka typów – zależą one od ilości otworów, które trzeba nawiercić na wannie w celu montażu baterii. Tym sposobem mamy w ofercie różnych producentów armatury baterie wannowe stojące jednootworowe, dwuotworowe, a nawet trzy i czterootworowe. Każdy otwór przeznaczony jest na dodatkowe elementy poza korpusem baterii: pokrętło, słuchawkę czy osobną wylewkę.

ŁazienkiABC.pl
Przykład baterii wannowej stojącej
 
3. Bateria wannowa podtynkowa

To typ baterii wannowej, która wymaga najwięcej zabiegów koniecznych do jej prawidłowego montażu. Tę baterię umieszcza się zasadniczo w ścianie, pod tynkiem właśnie – od zewnętrznej strony wizualnej widać wyłącznie niewielki element natynkowy, który nie jest jednak tak nachalny jak standardowa bateria natynkowa. Serce baterii podtynkowej znajduje się w ścianie – takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić przestrzeń i wprowadzić do wnętrza ducha minimalizmu, ale też przysparza więcej pracy – w razie ewentualnych problemów zmuszeni jesteśmy szukać  rozwiązania problemów pod ścianą właśnie. W przypadku wyboru takiego rodzaju baterii do naszej wanny napełnianie wanny następuje przez wylewkę wannową zamontowana na ścianie lub przez zestaw odpływowo-przelewowy z funkcja napełniania przez przelew.

ŁazienkiABC.pl
Przykład baterii wannowej podtynkowej

4. Bateria wannowa z termostatem

To rozwiązanie wcale nie nowe na polskim rynku sanitarnym,, które z upływem czasu zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Dlaczego? Bateria wannowa termostatyczna pozwala dopasować i ustawić odpowiednią dla nas temperaturę wody – wówczas od razu po uruchomieniu baterii z wylewki płynie woda o wybranej przez nas temperaturze. Dzięki zamontowanej w baterii głowicy termostatycznej strumień ani temperatura wody nie zmieniają się, nawet jeśli nastąpi chwilowy spadek ciśnienia lub temperatury dopływającej wody ciepłej.

To rozwiązanie niezwykle wygodne, zwłaszcza po ciężkim dniu gdy już nie możemy doczekać się ciepłej kąpieli. To rozwiązanie również bezpieczne – w baterii wannowej termostatycznej istnieje opcja ograniczenia temperatury, która zapobiega ewentualnym poparzeniom – rozwiązanie bardzo przydatne zwłaszcza w domu, w którym znajdują się dzieci.
ŁazienkiABC.pl
Przykład baterii wannowej termostatycznej

WIĘCEJ W KATEGORII Baterie łazienkowe

Przegląd ciekawych modeli baterii wannowych z długą wylewką!

Czytaj

Powiązani producenci

Deante
Grohe
Hansgrohe
KFA
Kohlman
La Torre
Oras
Paffoni
Roca
Tres

Powiązane kategorie

Zamów
Zamów