Ulubione
Cieknący kran- czy można samodzielnie go naprawić?

Cieknący kran- czy można samodzielnie go naprawić?


Łazienka jest miejscem, z którego korzystamy co najmniej kilka razy dziennie. Niektóre urządzenia są bardziej eksploatowane, inne mniej. Do tych najczęściej używanych należy bateria umywalkowa. To właśnie tam zaczynamy i kończymy dzień. A jeśli w domu jest większa ilość domowników, to można stwierdzić, że bateria ta jest urządzeniem najczęściej eksploatowanym w całym domu. Tak naprawdę możemy nie zwracać nawet zbytnio uwagi na to jak działa kran. Wszystko jednak do momentu, gdy zacznie przeciekać.

Jest to bardzo uciążliwe i irytujące. Dodatkowo taka awaria, może w sposób znaczny przyczynić się do podniesienia rachunków za zużycie wody. Dlatego też ważne jest to, żeby kran jak najszybciej przestał przeciekać.

Można oczywiście kupić nowe urządzenie, które będzie jak najbardziej sprawne i funkcjonalne. Jednak zakup taki zazwyczaj jest dosyć kosztowny i zazwyczaj niepotrzebny. Można przecież w większości przypadków naprawić kran samodzielnie. I nie potrzebne są do tego duże nakłady finansowe, a wystarczy kilka narzędzi i części zamienne. Ważne są także dobre chęci. Naprawa baterii nie powinna zająć zbyt wiele czasu.

Przed zabraniem się za naprawę należy przygotować narzędzia. Przyda się płaski śrubokręt, klucz imbusowy, klucz uniwersalny, uszczelki. W pierwszej kolejności należy dokładnie zlokalizować, gdzie znajduje się nieszczelność. Istotne jest to, czy bateria przecieka w momencie gdy jest zakręcona, czy też odkręcona. Jeśli leci woda, gdy kurki są odkręcone (dotyczy najczęściej baterii gdzie są one oddzielne i podzielone na te, do ciepłej i zimnej wody), to należy wymienić uszczelki na nowe. Nie jest to nic skomplikowanego. Natomiast jeśli woda leci, gdy jest zakręcona z wylewki- należy wymienić uszczelkę na głowicy.  Przed przystąpieniem do pracy związanej z naprawą należy najpierw zakręcić dopływ wody. Jeśli tego nie zrobimy możemy nawet zalać łazienkę. Jest to najważniejszy punkt rozpoczęcia pracy.


Wymiana uszczelki na wylewce- krok po kroku

  1. Kluczem płaskim należy odkręcić wylewkę, po czym ją zdjąć
  2. Następnie należy usunąć starą i nieszczelną uszczelkę i w jej miejsce włożyć nową
  3. Pozostaje dokręcić śrubę montującą wylewkę. Można zrobić to na dwa sposoby: ręką lub kluczem. Lepiej jest zrobić to ręcznie, gdyż do tego nie trzeba używać zbyt dużej siły. I tym samym nie będzie problemu z poruszaniem po naprawie wylewki na boki
  4. Na końcu należy odkręcić wodę i sprawdzić, czy już nic nie przecieka

Kupując uszczelkę należy pamiętać, by była ona w tym samym rozmiarze, co ta poprzednia. W sklepach można kupić uszczelki gumowe, sylikonowe lub nylonowe. Najbardziej trwałe będą te nylonowe, lub sylikonowe. Uszczelki nie kosztują dużo. Jest to w zależności od rodzaju wydatek od kilku do kilkudziesięciu złotych. Warto na pewno taką część kupić od sprawdzonego producenta. Ma się bowiem wtedy gwarancje tego, że posłuży dłużej. Tym samym nie trzeba będzie szybko naprawiać baterii ponownie. Wymiana uszczelki nie jest trudna i wymagająca. Praktycznie każdy powinien poradzić sobie z tym zadaniem. Satysfakcja związana z wykonanym zadaniem, będzie na pewno wysoka.

 

 PRODUKTY Z ARTYKUŁU

Bateria umywalkowa stojąca niska + korek klik-klak Deante ALPINIA BGA 021M
Szybka wysyłka z własnego magazynu
Bateria umywalkowa stojąca nisk...Bateria umywalkowa stojąca niska + korek klik-klak Deante ALPINIA BGA 021M
163,00 PLN239,00 PLNOszczędzasz 31%
 
Bateria umywalkowa stojąca Omnires ASTORIA AS5610
 
Bateria umywalkowa stojąca Omnires PARMA PM7410CRB chrom / biała
 
Bateria umywalkowa stojąca wysoka Omnires PARMA PM7412CRB, chrom / biała
 
Bateria umywalkowa Omnires RETRO RE7210CR
Szybka wysyłka z własnego magazynu
Bateria umywalkowa Omnires RETR...Bateria umywalkowa Omnires RETRO RE7210CR
295,00 PLN393,00 PLNOszczędzasz 24%
 
Bateria umywalkowa Omnires ARMANCE AM5210CR
 
Bateria umywalkowa stojąca Omnires SIENA SN7310
Szybka wysyłka z własnego magazynu
Bateria umywalkowa stojąca Omni...Bateria umywalkowa stojąca Omnires SIENA SN7310
183,00 PLN244,00 PLNOszczędzasz 25%
 
Bateria umywalkowa wysoka Omnires SIENA SN7312CR
 
Bateria umywalkowa Omnires ART DECO AD5111 ORB miedź antyczna
 
Bateria umywalkowa ścienna 71 mm KFA MOHIT 5910-810-00
 
Bateria umywalkowa stojąca Roca MONODIN-N A5A3298C00
 
Bateria umywalkowa ścienna KFA SEELIT 5810-810-00
 
POWIĄZANI PRODUCENCI