Ulubione
Ciemna łazienka - na co zwrócić uwagę podczas projektu?

Ciemna łazienka - na co zwrócić uwagę podczas projektu?


Aranżacja łazienki jeszcze do niedawna kojarzona była przede wszystkim z jasnymi barwami. Ewentualne ciemniejsze akcenty pojawiały się głównie w dużych, przestronnych wnętrzach. Dzisiaj nie ma już praktycznie żadnych reguł i wytycznych dotyczących urządzania łazienki. Pomieszczenie to bowiem ma być zaprojektowane i urządzone w taki sposób, by było nie tylko funkcjonalne, ale także i estetyczne, a także tak, by domownicy czuli się w nim komfortowo. Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej na temat ciemnych kolorów w łazience oraz tego czy sprawdzą się także w małych łazienkach - koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Zalety i wady ciemnej łazienki

Każda aranżacja ma swoje wady i zalety, chociaż wiele z nich są odczuciami jedynie subiektywnymi. Jednak jak podkreślają projektanci wnętrz ciemne kolory, które znajdują się w łazience, powinny zostać użyte z dużym wyczuciem. Nie każde połączenia barw są dobre, w rezultacie mogą albo wyglądać kiczowato, albo zacząć przytłaczać oraz wprowadzać osoby korzystające z łazienki w zły nastrój. Dlatego tak ważna jest sama kolorystyka, jej nasycenie, odcień, a także i faktura poszczególnych produktów - wszystko ma wpływ na ostateczny efekt.

Aranżując łazienkę w pierwszej kolejności powinniśmy wybrać do niej płytki. Jeśli mowa o łazienkach niewielkich warto jest zdecydować się na płytki duże - im większe tym lepsze. Powierzchnia ich powinna być gładka, bez dekorów. Większe płytki nie mają tak dużo widocznych cięć, co ma wpływ na oszukanie nieco wzroku. Takie płytki prezentują się niemal jednolicie. Jeśli łazienka nie jest zbyt duża, warto ciemnym kolorem zaakcentować jedną ścianę, a nie wszystkie. Ścianę tę można skontrastować z jasnym sufitem i ścianami.

Należy pamiętać także o tym, że im więcej znajduje się ciemnych elementów, tym oświetlenie wnętrza powinno być bardziej szczegółowo dobrane. Nie powinno znaleźć się tylko oświetlenie sufitowe (główne), ale także i oświetlenie dodatkowe, punktowe. Takie, które pozwoli optymalnie doświetlić lustro, strefę kąpielową. Oświetlenie łazienkowe pełni bardzo ważną funkcję, nie tylko ma wpływ na ergonomię wnętrza, ale także ma wpływ na optyczne jego powiększenie i estetykę. Dzięki dobrze ulokowanym punktom świetlnym można uwypuklić lub ukryć elementy, na których nam zależy.

 wyposażenie ciemnej łazienki

Co powinno znaleźć się w ciemnej łazience?

Tak naprawdę każda łazienka, o której powiemy, że jest ciemna może wyglądać inaczej. W jednych wnętrzach będą to ciemne ściany, sufit czy podłoga. W innych łazienkach będą znajdowały się ciemne elementy ceramiki sanitarnej meble czy armatura łazienkowa. Wiele zależy od wyobraźni domowników, od ich preferencji, gustu, a także i zasobności portfela. Z pewnością bowiem ciemne czy czarne elementy łazienkowego wyposażenia są obecnie droższe, a także i trudniej dostępne od tych klasycznych.

Jeśli chodzi o armaturę łazienkową, to warto jest wybierać baterie czarne czy grafitowe, które posiadają specjalną powłokę PVD. Powłoka taka stosowana jest podczas produkcji produktów medycznych, cechuje ją wysoka odporność, jest także idealnie gładka powierzchnia, co z pewnością ma wpływ na utrzymanie jej w czystości czy właściwości antyseptyczne.

Czarne baterie od momentu pojawienia się na rynku, cieszą się sporą popularnością. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ są ciekawym elementem wyposażenia, potrafią nawet aranżację mało ciekawą zmienić na taką, która będzie odświeżona. Oczywiście czarne baterie łazienkowe prezentują się najkorzystniej we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych, ale także i loftowych. Mogą być ciekawym uzupełnieniem ciemnej łazienki, ale także i kontrapunktem kolorystycznym w łazienkach jasnych.

W ofercie wielu producentów czy to armatury czy mebli łazienkowych, a także ceramiki sanitarnej znajduje się coraz więcej elementów, które dostępne są w ciemnych kolorach, zazwyczaj jest to kolor czarny, ale zdarzają się także produkty dostępne w szarościach, grafitach czy w antracycie. Dużym zainteresowaniem cieszą się np. czarne miski WC, wanny czy umywalki.

Sporą popularnością cieszą się także kabiny prysznicowe z czarnymi profilami. Dostępne są one w ofercie wielu producentów, chociaż jak zauważają eksperci godnymi polecenia są czarne kabiny Radaway, New Trendy, a także i Deante. Modele te znajdują się w ofercie naszego sklepu. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą!

 ciemne wyposażenie łazienki

Dodatki, akcesoria łazienkowe w ciemnej toalecie

Jak powszechnie wiadomo to właśnie dodatki, akcesoria potrafią zrobić przysłowiową robotę, nadać wnętrzu odpowiedniego charakteru i sprawić, że będzie ono po prostu ciekawe. W ofercie naszego sklepu znajduje się szeroki wybór dodatków, akcesoriów łazienkowych. Poszczególne modele są zróżnicowane względem siebie nie tylko ogólnym designem, zastosowaniem, funkcjonalnością, materiałem, z jakich zostały wykonane, a także i kolorystyką. Mówiąc o dodatkach i akcesoriach mamy na myśli: mydelniczki, szczotki WC, podajniki na papier toaletowy, wieszaki, relingi, kubki na szczoteczki do zębów i inne.

Dodatki w ciemnej łazienki powinny albo być uzupełnieniem pewnego motywu, kolorystyki lub wręcz przeciwnie - powinny być kontrapunktem kolorystycznym, wyróżnikiem. Nie muszą koniecznie w przypadku czarnych ścian być białe. Mogą być po prostu jasne, wykonane z jasnego drewna, czy chromowane. Wiele zależy od ogólnego wystroju.

Coraz częściej łazienka jest urządzona jak salon. Pojawiają się tam więc meble, które przypominają te pokojowe, a także i ciekawe elementy wystroju, jak obrazy, grafiki czy plakaty. Jak najbardziej mogą się one znaleźć także w ciemnych łazienkach.POWIĄZANI PRODUCENCI