Czy można urządzić tanio łazienkę w stylu nowoczesnym?

2022-05-02
Czy można urządzić tanio łazienkę w stylu nowoczesnym?
Weronika Sosnowska zdjecie
Weronika Sosnowska
Czy można urządzić tanio łazienkę w stylu nowoczesnym?

Czy można urządzić tanio łazienkę w stylu nowoczesnym?

2022-05-02

Remont łazienki przy niskim założeniu budżetowym wcale nie musi oznaczać rezygnacji z ciekawego designu czy nowoczesnego wyposażenia. Oczywiście oszczędności związane z remontem nowej czy modernizowanej łazienki wynikają zazwyczaj z konieczności zastosowania kompromisów, nie wykluczają jednak modernistycznego efektu wykończenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się czy można tanio urządzić łazienkę w stylistyce nowoczesnej - koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Tania łazienka, czyli jaka?

Dla każdego coś taniego, może oznaczać zupełnie inne widełki cenowe. Ciężko jest więc stwierdzić, co tak naprawdę oznacza określenie “tania łazienka” i ile powinien kosztować jej remont. Wychodzimy z założenia, że chodzi o aranżację, dzięki której można zmniejszyć koszty. Jest to oczywiście możliwe do osiągnięcia, jeśli wie się dokładnie, na które wysokojakościowe elementy wyposażenia warto jest postawić, a które możemy wybrać tańsze.

Pierwszym etapem zawsze jest dokładne zaplanowanie budżetu i trzymanie się go. Dobrej jakości elementy wyposażenia znajdują się nie tylko w stacjonarnych salonach łazienkowych, marketach, ale także i sklepach internetowych. Tam zresztą cena ich może być sporo niższa. Wiele sklepów internetowych, w tym ŁazienkiABC.pl posiadają specjalną opcję, dzięki której przy wyższych cenowo zakupach uzyskać można dodatkowy rabat. Warto sprawdzić też strefę outlet, produkty wyprzedawane, które często są dostępne nawet o 40 - 50% niższej cenie, niż normalnie.

Jest kilka elementów łazienkowego wyposażenia, na których można oszczędzić. Z pewnością nie są to jednak baterie łazienkowe, wanny czy kabiny prysznicowe. Wszystkie te produkty powinny być wykonane z dobrych, trwałych materiałów, a także powinny być optymalnie dostosowane do potrzeb domowników. Podczas wyboru danego modelu, powinno zwracać się uwagę nie tylko na wygląd, cenę czy parametry techniczne, ale także i na dostępność części zamiennych.

Baterie nie muszą być drogie. Jest wiele modeli, które posiada dobre parametry techniczne, a jednak cena ich nie jest wysoka. Są to między innymi baterie łazienkowe Deante, czy baterie Omnires. Produkty te wykonane są z mosiądzu, materiału, który nie koroduje, posiada właściwości antyseptyczne, a także jest trwały. Poza tym baterie te wyposażone są w ceramiczne głowice, które są gwarantem ich długiej bezawaryjnej pracy. Podobnie wygląda sprawa, jeśli chodzi o wybór kabiny prysznicowej. Na rynku znajdują się modele bardzo drogie, a także i w bardziej przystępnych cenach. Decydując się na zakup, należy zwrócić uwagę na to jakiego typu szkło zostało zastosowane, powinno mieć 5 - 6 mm i być hartowane. Tylko wtedy jest ono bezpieczne. Należy zwrócić uwagę także na system jezdny, jakość zawiasów. Korzystniej jest wybrać kabinę z powłoką hydrofobową, która jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości.

 nowoczesna szafka pod umywalkę

Mało płytek = niższe koszty remontu

Łazienka jest tym pomieszczeniem w domu, które na przestrzeni lat przeszło chyba największą metamorfozę. Zmiany dotyczą przede wszystkim funkcjonalności, ale także i wyglądu. Coraz częściej łazienka bowiem swoim designem bardziej przypomina pokój, a nie miejsce, w którym wykonuje się dane czynności higieniczne.

Jeszcze kilkanaście lat temu łazienki były przede wszystkim białe. Obecnie nie dziwi nikogo to, że ktoś w łazience posiada wiele czarnych, złotych, szarych elementów wyposażenia. Kolor pojawia się zresztą nie tylko na wyposażeniu, ale także i na ścianach czy podłogach. Zauważyć można, że płytki nie zawsze muszą znajdować się na podłodze i na wszystkich ścianach. W wielu nowoczesnych aranżacjach wręcz odchodzi się od tego.

Pomimo tego, że płytki są niezwykle trwałe, praktyczne, łatwe w utrzymaniu czystości, to jednak potrafią optycznie zmniejszyć wnętrze, a także i nie są tanie. Do kosztu zakupu płytek podłogowych czy ściennych doliczyć trzeba bowiem także robociznę, która w zależności od regionu kraju, może kształtować się bardzo różnie. Poza tym wybór innych materiałów można znacznie skrócić remont łazienki, który szczególnie w modernizowanych pomieszczeniach jest czymś bardzo uciążliwym dla domowników.

Obecnie najczęściej płytki ścienne pojawiają w na ścianie, na której montowana jest kabina prysznicowa lub w pobliżu wanny czy umywalki. Wszędzie tam, gdzie jest woda. Na pozostałych ścianach można z powodzeniem zastosować specjalne tapety do łazienki, które są odporne na działanie wody czy szorowanie, a także i farby hydrofobowe. Tapety dostępne są w tak wielu wariantach kolorystycznych, w wielu wzorach, fakturach, że można wręcz pogubić się w gąszczu ofert. Coraz częstszym pomysłem jest stosowanie boazerii angielskich tylko do wysokości połowy ściany. Takie rozwiązanie jest nie tylko tańsze, ale także i bardzo ciekawe estetycznie.

 nowoczesne wyposażenie łazienki

Zrezygnuj z kabiny prysznicowej!

Oczywiście nie chodzi o rezygnację z miejsca kąpielowego a to, by zamiast tradycyjnej kabiny zamontować odpływ liniowy w podłodze czy ścianie. W tym wypadku strefę natrysku można wyodrębnić przy pomocy specjalnego stelaża, na którym umieszcza się zasłonkę prysznicową. Taki montaż musi być jednak wcześniej zaplanowany, ponieważ wymaga specjalnego wyprofilowania w tym miejscu podłogi, nie zawsze też możliwy jest montaż odpływu liniowego, ze względu chociażby na grubość stropu.

Warto wspomnieć także o optymalnym doborze ceramiki sanitarnej. Na rynku bowiem znajdują się miski WC czy umywalki, które są bardzo dobre pod względem jakości, a przy tym nie kosztują dużo. To na co trzeba zwrócić uwagę to to czy cała powierzchnia, która ma kontakt z wodą jest szkliwiona. W przypadku misek WC korzystniej jest postawić na model, który nie posiada kołnierza wewnętrznego. Wtedy nie ma dodatkowych miejsc, w których gromadzą się i namnażają drobnoustroje. Poza tym miski takie można efektownie spłukać mniejszą ilością wody niż te które kołnierze posiadają. Często korzystniej cenowo jest wybrać miskę WC, która sprzedawana jest razem z deską sedesową.

WIĘCEJ W KATEGORII Odwodnienia

Jak wykończyć łazienkę w stanie developerskim?

Czytaj

Powiązani producenci

Deante
Oristo

Powiązane kategorie

Zamów
Zamów