Ulubione
Czy zlew pod oknem to dobry pomysł?

Czy zlew pod oknem to dobry pomysł?


Łazienka jest z pewnością jednym z ważniejszych pomieszczeń w domu. Dobrze zaaranżowana jest nie tylko funkcjonalna, ale także i ciekawa estetycznie, jest ozdobą mieszkania czy domu. Zlewozmywak jest niezbędnym elementem jej wyposażenia, bez różnicy czy mowa o kuchni, w której znajduje się zmywarka do naczyń czy bez niej. Na funkcjonalność i estetykę wpływ ma nie tylko materiał, z którego zlew został wykonany czy jaka jest jego kolorystyka, rozmiar, ale także i to, gdzie się on znajduje. Coraz częściej zauważyć można, że zlewozmywaki są umiejscowione pod oknem w kuchni. Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie wady i zalety ma takie rozwiązanie - koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Zlew pod oknem w kuchni - zalety

Umieszczenie zlewozmywaka pod oknem ma wiele zalet. Jedną z najważniejszych i często determinujących takie właśnie rozwiązanie jest dostęp do naturalnego światła. Podczas wykonywania różnych czynności, przygotowywania posiłków czy sprzątania strefy roboczej w kuchni, z pewnością dostęp do naturalnego światła jest bardzo ważny. Poza tym dzięki temu, że w tak ważnym punkcie znajduje się okno, ma wpływ na to, że pomieszczenie to jest po prostu jaśniejsze. Z łatwością można też przewietrzyć kuchnię, pozbyć się nadmiaru wilgoci.

Dostęp do naturalnego światła w kuchni przekłada się również na realne oszczędności związane z rachunkami za energię elektryczną. W ciągu dnia zlewozmywak oraz blat roboczy jest dobrze oświetlony, wieczorem zazwyczaj wystarczy zamontować praktyczny kinkiet.

stalowy zlew pod oknem

Dlaczego warto zamontować zlew pod oknem w kuchni?

Tak naprawdę rozwiązanie to jest korzystne z wielu względów. Zalety płynące z montażu możemy podzielić na te związane z funkcjonalnością pomieszczenia, komfortem użytkowania oraz estetyką kuchni. Oto kilka argumentów przemawiających za umieszczeniem zlewu pod oknem:

 • Oszczędność miejsca - umieszczenie zlewu pod oknem pozwala na zaoszczędzenie miejsca w kuchni, ponieważ nie trzeba przeznaczać dodatkowej przestrzeni na zlewozmywak.
 • Widok na zewnątrz - umieszczenie zlewu pod oknem pozwala na podziwianie widoku z okna podczas mycia naczyń. Jeśli mieszkamy w domu i z kuchni rozpościera się widok na ogród, to przy okazji możemy np. obserwować bawiące się dzieci
 • Dostępność światła dziennego - zlew pod oknem jest dobrze oświetlony przez naturalne światło dzienne, co jest korzystne podczas pracy w kuchni.
 • Naturalne wentylacja - umieszczenie zlewu pod oknem pozwala na lepszą wentylację pomieszczenia, co jest ważne podczas pracy z wilgotnymi naczyniami czy po prostu w kuchni, w której ze względu na specyfikę pojawia się para, zapachy potraw itp.

Aranżacja blatu kuchennego pod oknem powinna dotyczyć nie tylko optymalnego dobrania zlewozmywaka, ale także baterii kuchennej. Jej model powinien być dopasowany nie tylko pod względem designu, ale także i tego czy zlew znajduje się na tej samej wysokości co okno, czy jest może umiejscowiony niżej. W zależności od odległości od okna czy różnicy poziomów można wybrać baterię kuchenną składaną lub z elastyczną wylewką.

zlew dwukomorowy pod oknem

Jaki zlewozmywak pod okno w kuchni?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zlewozmywaki, które znajdują się na rynku możemy podzielić ze względu na ilość komór, a także i materiał z którego zostały wykonane. Jeśli w kuchni znajduje się zmywarka, nie ma potrzeby, by zlew miał dwie duże komory. W tym wypadku na ogół sprawdza się zlew jednokomorowy lub zlew półtorakomorowy.

Jeśli natomiast chodzi o materiał, do najbardziej popularnych zaliczane są zlewozmywaki stalowe oraz zlewy z konglomeratu. Zlewozmywaki stalowe z pewnością są rozwiązaniem tańszym, jednak nie są to modele pozbawione wad. Nie są tak odporne na zarysowania jak zlewy z konglomeratu, poza tym dostępne są w jednym wariancie kolorystycznym. Więcej informacji na temat zlewów kuchennych znajduje się w jednym z naszych poprzednich wpisów, zachęcamy do zapoznania się z nim: Zlewozmywak – centrum dowodzenia kuchni

zlewozmywak pod oknem w kuchni

Zlewozmywaki z konglomeratu - zalety

W nowoczesnych wnętrzach jednymi z chętniej wybieranych są zlewozmywaki z konglomeratu. Modele te posiadają wiele zalet, do których zaliczyć należy:

 • Trwałość - konglomerat jest materiałem bardzo odpornym na zarysowania, uderzenia oraz działanie wysokiej temperatury.
 • Odporność na chemikalia - konglomerat jest odporny na działanie wielu środków chemicznych, co czyni go łatwym w utrzymaniu czystości.
 • Estetyka - konglomerat jest materiałem o ciekawych kolorach i fakturach, które pozwalają na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wyglądu kuchni.
 • Lekkość - konglomerat jest lżejszy niż granit czy marmur, co pozwala na łatwiejsze przenoszenie i montaż zlewozmywaka.
 • Wszechstronność - konglomerat jest materiałem uniwersalnym, który pasuje do różnych stylów i aranżacji kuchni.
 • Czyszczenie - konglomerat jest łatwiejszy do czyszczenia niż granit czy marmur, ponieważ jest bardziej odporny na plamy i zabrudzenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat czyszczenia i pielęgnacji zlewów - zapoznaj się koniecznie z naszym wcześniejszym wpisem na ten temat: Jak pielęgnować zlewy kuchenne?


PRODUKTY Z ARTYKUŁU

Umywalka nablatowa 50 Cersanit CITY K35-046 owalna
Szybka wysyłka z własnego magazynu
Umywalka nablatowa 50 Cersanit ...Umywalka nablatowa 50 Cersanit CITY K35-046 owalna
349,00 PLN472,00 PLNOszczędzasz 26%
 
Umywalka nablatowa prostokątna 60x37 Roca GAP A3270Y2000
Szybka wysyłka z własnego magazynu
Umywalka nablatowa prostokątna ...Umywalka nablatowa prostokątna 60x37 Roca GAP A3270Y2000
620,00 PLN762,60 PLNOszczędzasz 18%
 
Zlewozmywak stalowy 1-komorowy z ociekaczem Deante XYLO ZEX 3113 dekor
Szybka wysyłka z własnego magazynu
Zlewozmywak stalowy 1-komorowy ...Zlewozmywak stalowy 1-komorowy z ociekaczem Deante XYLO ZEX 3113 dekor
365,00 PLN429,00 PLNOszczędzasz 14%
 
Umywalka nablatowa 37,5x37,5x17,5 Roca OHTAKE A327A15000 biała
Szybka wysyłka z własnego magazynu
Umywalka nablatowa 37,5x37,5x17...Umywalka nablatowa 37,5x37,5x17,5 Roca OHTAKE A327A15000 biała
649,00 PLN798,27 PLNOszczędzasz 18%
 
Umywalka nablatowa 36x36 Omnires PASADENA PASADENA360BP biały połysk
 
Umywalka nablatowa 50 cm Omnires PARMA UN Marble+ PARMAUNBP
 
POWIĄZANI PRODUCENCI