Ulubione
Czym czyścić fugi w łazience - Poznaj top 5 sposobów!

Czym czyścić fugi w łazience - Poznaj top 5 sposobów!


W większość łazienek znajdują się płytki ścienne i podłogowe. Produkty te cieszą się tak dużą popularnością ze względu na to, że są po prostu praktyczne, a także dostępne w wielu wariantach nie tylko kolorystycznych, ale i różniących się strukturą ogólnym designem, kształtem i rozmiarem. Montaż płytek jest ściśle związany z koniecznością uiszczenia między nimi fug. Ta spoina pełni funkcję użytkową, a także i dekoracyjną, jednak jest to także i ten element, który wymaga systematycznego czyszczenia. Jeśli chcesz poznać sposoby na czyszczenie fug - koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem! Zapraszamy!

soda oczyszczona na fugi

Prawidłowe czyszczenie fug w łazience

Łazienka jest miejscem, którego odpowiednia estetyka oraz funkcjonalność powinna iść z sobą w parze. Każdy element wyposażenia powinien być szczegółowo dobrany. Niestety nawet najbardziej przemyślaną aranżację może popsuć w odbiorze widok brudnych fug. W momencie zabrudzenia spoiwo znajdujące się między płytami, wygląda po prostu źle. Uciążliwe jest nie tylko czyszczenie fug, a wręcz niewykonalne zdaje się być przywrócenie im ich pierwotnego wyglądu. Okazuje się, że są jednak sposoby na to, by czyszczenie ich było procesem szybkim i skutecznym. Poniżej przedstawiamy nasze sprawdzone propozycje:

  • Środki chemiczne do czyszczenia fug - na rynku bez trudu otrzymać można środki chemiczne, które przeznaczone są właśnie do czyszczenia fug. Przede wszystkie jednak przed ich wyobrem trzeba zapoznać się z opisem produktu i dopasować go do kolorystyki fug, ich struktury i rodzaju. Dobrze dobrane środki chemiczne do fug nie tylko szybko radzą sobie z zabrudzeniami, ale także i zapobiegają im. Niestety środki te nie należą do tanich, z tych względów przed ich zastosowaniem, warto jest skorzystać z alternatywnych opcji. Nie wszystkie rodzaje płytek, powinny mieć także kontakt ze środkami chemicznymi, mowa o terakocie, która może pokryć się po zastosowaniu takich preparatów białym nalotem.
  • Pasta do zębów - okazuje się, że najprostsze, stare metody naszych babć są bardzo skuteczne, a do tego tanie. Fugi można idealnie wyczyścić także przy pomocy szczoteczki oraz pasty do zębów. Może być to najtańszy jej rodzaj. Jak to zrobić? Niewielką ilość pasty należy nałożyć na szczoteczkę, a następnie rozprowadzić na fugach. Pastę należy zostawić na kilkanaście minut, a następnie przetrzeć ją wilgotną szmatką. Spoina po takim zabiegu jest czysta. Trzeba przyznać, że jednak sposób ten zajmuje sporo czasu, chociaż jest bardzo skuteczny i tani.
  • Oczyszczacze parowe do fug - na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń, które przeznaczone są właśnie do czyszczenia fug. Jednych z tych, które cieszą się sporym zainteresowaniem są oczyszczacze parowe. Wiele zależy jednak od marki, od mocy, od danego modelu, ponieważ tak jak w przypadku wielu innych produktów, można natrafić na te lepszej, jak i gorszej jakości. Najkorzystniej przed zakupem zapoznać się dokładnie z opiniami użytkowników oraz opisem technicznym urządzenia. Dobre urządzenia potrafią szybko usunąć zabrudzenia i to nawet te, które utrzymują się przez lata na fugach.
  • Soda oczyszczona na fugi - jest sporo tzw. domowych sposobów, dzięki którym można skutecznie, bezpiecznie i tanio wyczyścić fugi. Jednym z nich jest zastosowanie sody oczyszczonej, a więc środka, który znajduje się w praktycznie każdym gospodarstwie domowym. W przypadku czyszczenia fug, najlepiej sprawdzi się papka, wykonana z wody i sody. Najlepiej jest zrobić gęstą papkę. Przygotowany w ten sposób preparat, należy nałożyć na spoiny przy pomocy szczoteczki do zębów. W zależności od stopnia zanieczyszczenia, papkę z sody oczyszczonej można zostawić na nawet kilkanaście minus. Następnie należy przy pomocy wilgotnej ściereczki dokładnie zmyć papkę. Więcej na temat właściwości sody oczyszczonej oraz tego, jak wykorzystać ją w łazience pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich wpisów: Soda oczyszczona - Uniwersalny środek do czyszczenia łazienki!
  • Niezawodny sok z cytryny i ocet - Kolejną metodą domową, która jest tania i skuteczna, jest wykonanie roztworów z octu lub z soku z cytryny. Metoda ta sprawdza się idealnie, szczególnie wtedy, gdy chodzi o jasne fugi. Jak wykonać roztwór z octu? Nic prostszego! Wystarczy wymieszać ocet w proporcjach 1:1 z wodą. Roztwór należy nanieść szmatką na spoiny. Zaletą octowych preparatów, jest nie tylko to, że są skuteczne w usuwaniu zanieczyszczeń, nawet tych bardzo mocnych, ale także to, że fugi są także pozbawione bakterii, pleśni oraz osadów. Wadą octu jest jego zapach. Można go zneutralizować, stosując dodatkowo sok z cytryny lub olejki - dobrze sprawdza się olejek herbaciany.

 środki chemiczne do czyszczenia fug


Jak zapobiegać zanieczyszczeniu fug?

Istotne jest także to, na jaki rodzaj płytek postawimy. Z pewnością bardziej funkcjonalne są płytki duże. Stosując je uzyskuje się po prostu mniejszą ilość spoin. Poza tym w ostatnich sezonach popularne stały się płytki, które kładzie się na tzw. wąskiej fudze. Wtedy to spoiny nie są zbyt rzucające się w oczy. Poza tym ważny jest sam wybór fug. Na rynku znajduje się ich tak duży wybór, że można idealnie dopasować je kolorystycznie, postawić na produkt, który ze względu na kolorystykę nie będzie żółkł czy, na którym zanieczyszczenia nie będą tak bardzo widoczne. Oczywiście należy postawić na fugi pochodzące do dobrych i sprawdzonych producentów. Produkty te zazwyczaj można łatwiej wyczyścić, poza tym wiele z nich posiada właściwości antyseptyczne, przeciwgrzybiczne.

Niezwykle ważna jest także systematyka czyszczenia. Z pewnością fugi, które są przemywane co najmniej raz w tygodniu nie zajdą tak zanieczyszczeniami, jak te, które czyszczone są rzadko. Więcej informacji na temat metod odnowienia fug w łazience znajduje się w jednym z naszych poprzednich wpisów: Jak skutecznie odnowić fugi w łazience?POWIĄZANI PRODUCENCI