
Czysta łazienka na co dzień? Jak to zrobić?07-12-2017
Łazienka jest jednym z pomieszczeń w domu, w którym spędzamy sporo czasu. Od jakiegoś czasu funkcja tego miejsca zmieniła się. Już nie tylko przeprowadzane są tu zabiegi higieniczne. Również właśnie w łazience relaksujemy się po ciężkim i męczącym dniu. Łazienka i kuchnia to te miejsca, w których musi być czysto. Ze względu na wiele czynników toaleta powinna być miejscem jak najbardziej sterylnym. Wiele osób twierdzi, że skoro powierzchnia wygląda czysto, to na pewno tak jest. Jednak należy uzmysłowić sobie to, że w pomieszczeniu tym panują dość specyficzne warunki. Często jest wilgotno i cieplej niż w pozostałych pomieszczeniach, a są to najlepsze warunki, by namnażały się bardzo szybko groźne bakterie dla naszego zdrowia.
Po męczącym dniu w pracy i codziennych obowiązkach domowych nie ma się już ochoty, na to żeby codziennie sprzątać łazienkę. Nie mamy już na to siły. Czy jest możliwe jednak to, żeby łazienka była czysta bez większego zaangażowania?
- Zaparowane lustro – szczególnie w małych łazienkach i tam gdzie nie ma zbyt dobrej wentylacji po każdej kąpieli lustro pozostaje zaparowane. Żeby skorzystać z łazienki trzeba byłoby je od razu przetrzeć. Są jednak sposoby na to, żeby tego nie robić. Wystarczy raz na mniej więcej trzy tygodnie przetrzeć lustro pianką do golenia. Jest to sposób, który na pewno podwyższy komfort korzystania z łazienki.
- Szorowanie zanieczyszczonych powierzchni wanny, brodzika, czy też umywalki jest czasochłonne. Jest jednak na to prosty sposób. Wystarczy nanieść detergent na zabrudzenia i odczekać jakiś czas. Wystarczy kilka minut, by można było tylko wszystko przetrzeć. Nie ma wtedy konieczności szorowania a powierzchnia pozostaje lśniąca.
- Aby zapobiegać pleśni szczególnie w narożnikach, fugach, uszczelkach, można raz na jakiś czas umyć te miejsca mocno osoloną wodą.
- Aby płytki pozostały dłużej czyste i błyszczące można nanieść na nie delikatną warstwę oliwki dla dzieci. Sposób ten nie wymaga dużych nakładów finansowych, ani pracy, a efekt jest imponujący.
Jak skutecznie wyczyścić miskę wc?
Z toalety korzystamy na co dzień. Jest to miejsce szczególnie podatne na pojawianie się i namnażanie w bardzo szybki sposób groźnych bakterii dla naszego zdrowia. Nawet jeśli o tym zapominamy, że one tam są, to w szybki sposób mogą przypomnieć nam, o tym fakcie bardzo sugestywne reklamy środków czyszczących. Bezpieczeństwo w tym miejscu powinno być szczególnie ważne, wtedy gdy z miejsca tego korzystają dzieci. Toaleta powinna być myta często, co najmniej trzy razy w tygodniu. Współczesna miska wc jest na pewno łatwiejsza, jeśli chodzi o utrzymanie czystości niż sedesy, które znajdowały się w polskich domach jeszcze kilka lat temu. Miski wc podwieszane są zaprojektowane w ten sposób, aby czyszczenie ich nie było pracochłonne. Ze względu na to, że nie stykają się z podłożem łatwo można utrzymać podłogę w należytym porządku. Wcześniej było to miejsce, gdzie najczęściej gromadził się brud i kurz. Miski często też nie mają rantów, kołnierzy, także nie ma też dodatkowego miejsca, gdzie bakterie mogłyby się namnażać. Do tego taką równą powierzchnię często wystarczy przetrzeć by była czysta.
- Aby toaleta lśniła wystarczy na noc wsypać do niej sodę oczyszczoną. Nie trzeba takiego zabiegu powtarzać zbyt często. Wystarczy zrobić to raz na kilka tygodni.
- Prostym sposobem umycia toalety jest zrobienie roztworu z octu i wody. Jest to stara metoda i niezwykle skuteczna. Wiele osób nie stosuje jej ze względu na zapach octu. Można jednak dodać do tego roztworu trochę soku z cytryny, który zniweluje tą woń.
- Miskę wc można zalać też popularnym napojem gazowanym lub wrzucić 3-4 tabletki do mycia protez na noc. Rano wystarczy tylko spłukać wodę. Toaleta będzie czysta, a po kamieniu i osadach nie zostanie ślad.
- Ogólnodostępne są też nowoczesne środki chemiczne, które bardzo skutecznie myją toaletę i usuwają z niej groźne bakterie.
Ważne jest podczas korzystania z toalety przestrzeganie kilku ważnych zasad. Przed spłukaniem wody należy opuścić deskę. Do góry unosi się bowiem chmura bakteryjna, która może osiadać się na wielu przedmiotach. Zamknięta deska nie powoduje, że bakterie nie przedostają się na zewnątrz w ogóle, jednak w dużym stopniu zjawisko to jest zmniejszone.
Aranżując łazienkę często zwracamy uwagę przede wszystkim na walory estetyczne danych przedmiotów i urządzeń sanitarnych. Warto jednak dłużej zastanowić się nad zakupem niektórych z nich. Można w końcu wybrać takie urządzenia, które posiadają specjalne powierzchnie, które są niezwykle łatwe podczas czyszczenia. Tak jest w przypadku misek wc. Decydując się na kabinę prysznicową, warto jest wybrać taką, której drzwi będą pokryte powłoką, która przeciwdziała osiadaniu się nalotów, a brud jest prosty w usuwaniu.