Czyszczenie kabiny prysznicowej nie musi być zmorą

2014-04-28
Czyszczenie kabiny prysznicowej nie musi być zmorą
Weronika Sosnowska zdjecie
Weronika Sosnowska
Czyszczenie kabiny prysznicowej nie musi być zmorą

Czyszczenie kabiny prysznicowej nie musi być zmorą

2014-04-28

Zapewnia wygodę, zwłaszcza po szybkim dniu pracy gdy marzymy o upragnionym prysznicu - kabina prysznicowa. W przeciwieństwie do wanny pozwala zaoszczędzić nie tylko powierzchni, ale co ważne - również wody, co w prostej linii przekłada się na zostające w naszej kieszeni złotówki. Jednak w przeciwieństwie do wanny, kabina prysznicowa jest zdecydowanie bardziej wymagającym elementem naszej łazienki.

Kabiny prysznicowe najczęściej wykonywane są z grubego szkła hartowanego lub niekiedy ze sztucznego tworzywa przypominającego szkło - zwłaszcza ci  nieco tańsi producenci korzystają z takiego rozwiązania. Wydawać by się mogło, że powierzchnia ścianek kabiny prysznicowej i drzwi jest płaska - to jednak tylko pozory, w rzeczywistości mają wiele nierówności. W mikro wgłębieniach osadzają się kropelki wody, które wyparowując pozostawiają wapno, tworząc w ten sposób kamień na powierzchni. Warto zauważyć, że na ściankach zbiera się mydło, tworzą się zacieki, a w zakamarkach może pojawić się pleśń. Jak więc dbać o czystość kabiny?

Oczywistym wydaje się, że najprościej to zwyczajnie nie dopuścić do powstania zabrudzeń - systematycznie, po każdym użyciu kabiny spłukać ścianki wodą i wytrzeć do sucha, polerując czystą ściereczką. Potrzeba na to trochę czasu, a po porannym prysznicu zwykle spieszymy się do pracy, więc zostawiamy kabinę mokrą. Sposób na utrzymanie czystej powierzchni prosty, ale w praktyce - nie zawsze wychodzi.


O tyle, o ile rozumiemy brak systematycznego wycierania kabiny po każdej kąpieli, o tyle nikt nie zaprzeczy, że co kilka dni naszą kabinę zwyczajnie trzeba ogarnąć. Czyszczenie kabiny prysznicowej to nieraz prawdziwa droga przez mękę - powie każdy, kto chociaż raz musiał walczyć z uporczywym kamieniem, czy pleśnią. Osad z twardej wody i mydła, powracająca pleśń, kurz zalegający w szynach drzwi - czy można się tego szybko i skutecznie pozbyć?

Można. Jeden ze sposobów jest bardzo prosty, bezpieczny  i na dodatek tani. Wystarczy zaopatrzyć się w zwykły ocet spirytusowy, wodę utlenioną i sodę.

Domowe sposoby podpowiadają, że aby drzwi naszej kabiny błyszczały wystarczy stworzyć w zaciszu naszego domu roztwór octu z wodą (proporcje 1:1). Ocet jest bowiem jednym z najpopularniejszych domowych środków czyszczących. Roztwór wody i octu usunie skutecznie osad z twardej wody i mydła. Gdy nasze zabrudzenia są wyjątkowo silne, warto lekko podgrzać ocet. Po umyciu dokładnie spłukujemy i osuszamy drzwi kabiny. Spróbujcie - działa!


Gdy denerwują nas uporczywe smugi na drzwiach prysznicowych polecamy wetrzeć w nie nierozcieńczony ocet i wypolerować papierowym ręcznikiem. Tak, to sposób naszych babć, jednak mimo upływu czasu dalej niezawodny.  Aby zdezynfekować szyny drzwi prysznicowych, wlej do nich nierozcieńczony, ewentualnie lekko podgrzany, ocet i zostaw na kilka godzin. Następnie zmyj gorąca wodą.
 
Na usunięcie pleśni najskuteczniej działa soda oczyszczona - wystarczy, że wetrzesz ją w pleśń i pozostawisz na kwadrans. Jeśli w zagłębieniach wciąż tkwić będą małe, czarne kropki - zarodniki grzybów - polej czyszczone miejsce wodą utlenioną (3%) i pozostaw do wyschnięcia. Efekt murowany.

Gdy nie jesteś zwolennikiem zapachu octu tanie sposoby odchodzą - pozostają detergenty.  Środki do czyszczenia kabin mają najczęściej postać płynu, czasem pianki. Wszystkie jednak detergenty muszą być przeznaczone do czyszczenia kabin - w innym przypadku nieodpowiednia chemia może zniszczyć kabinę. Nie należy używać mleczka z drobinkami czy past służących do czyszczenia innych powierzchni, po prostu mogą one porysować ścianki.

Środki do czyszczenia kabin są wygodne w użyciu - wystarczy spryskać ścianki, a po wymaganym czasie (sposób użycia podany jest na etykiecie opakowania), spłukać i wytrzeć. Po zabrudzeniach nie pozostają ślady.

Szklane ścianki można z zewnątrz umyć płynem do mycia szyb i wypolerować, będą wówczas lśniły jak nowe.

Gdy uznacie, że już dłużej zapachu octu we własnej łazience nie zniesiecie, polecamy zakupić niedrogie, a sprawdzone środki znanych producentów - każdy szanujący się bowiem producent kabin prysznicowych dba o takie drobiazgi, jak idealnie pasujący do produkowanej kabiny środek czyszczący.

WIĘCEJ W KATEGORII Chemia

Jak wykończyć łazienkę w stanie developerskim?

Czytaj

Powiązani producenci

Aquaform
Excellent
HG
Koło
New Trendy
Ravak

Powiązane kategorie

Zamów
Zamów