Ulubione
Czyszczenie kabiny prysznicowej nie musi być zmorą

Czyszczenie kabiny prysznicowej nie musi być zmorą


Zapewnia wygodę, zwłaszcza po szybkim dniu pracy gdy marzymy o upragnionym prysznicu - kabina prysznicowa. W przeciwieństwie do wanny pozwala zaoszczędzić nie tylko powierzchni, ale co ważne - również wody, co w prostej linii przekłada się na zostające w naszej kieszeni złotówki. Jednak w przeciwieństwie do wanny, kabina prysznicowa jest zdecydowanie bardziej wymagającym elementem naszej łazienki.

Kabiny prysznicowe najczęściej wykonywane są z grubego szkła hartowanego lub niekiedy ze sztucznego tworzywa przypominającego szkło - zwłaszcza ci  nieco tańsi producenci korzystają z takiego rozwiązania. Wydawać by się mogło, że powierzchnia ścianek kabiny prysznicowej i drzwi jest płaska - to jednak tylko pozory, w rzeczywistości mają wiele nierówności. W mikro wgłębieniach osadzają się kropelki wody, które wyparowując pozostawiają wapno, tworząc w ten sposób kamień na powierzchni. Warto zauważyć, że na ściankach zbiera się mydło, tworzą się zacieki, a w zakamarkach może pojawić się pleśń. Jak więc dbać o czystość kabiny?

Oczywistym wydaje się, że najprościej to zwyczajnie nie dopuścić do powstania zabrudzeń - systematycznie, po każdym użyciu kabiny spłukać ścianki wodą i wytrzeć do sucha, polerując czystą ściereczką. Potrzeba na to trochę czasu, a po porannym prysznicu zwykle spieszymy się do pracy, więc zostawiamy kabinę mokrą. Sposób na utrzymanie czystej powierzchni prosty, ale w praktyce - nie zawsze wychodzi.


O tyle, o ile rozumiemy brak systematycznego wycierania kabiny po każdej kąpieli, o tyle nikt nie zaprzeczy, że co kilka dni naszą kabinę zwyczajnie trzeba ogarnąć. Czyszczenie kabiny prysznicowej to nieraz prawdziwa droga przez mękę - powie każdy, kto chociaż raz musiał walczyć z uporczywym kamieniem, czy pleśnią. Osad z twardej wody i mydła, powracająca pleśń, kurz zalegający w szynach drzwi - czy można się tego szybko i skutecznie pozbyć?

Można. Jeden ze sposobów jest bardzo prosty, bezpieczny  i na dodatek tani. Wystarczy zaopatrzyć się w zwykły ocet spirytusowy, wodę utlenioną i sodę.

Domowe sposoby podpowiadają, że aby drzwi naszej kabiny błyszczały wystarczy stworzyć w zaciszu naszego domu roztwór octu z wodą (proporcje 1:1). Ocet jest bowiem jednym z najpopularniejszych domowych środków czyszczących. Roztwór wody i octu usunie skutecznie osad z twardej wody i mydła. Gdy nasze zabrudzenia są wyjątkowo silne, warto lekko podgrzać ocet. Po umyciu dokładnie spłukujemy i osuszamy drzwi kabiny. Spróbujcie - działa!


Gdy denerwują nas uporczywe smugi na drzwiach prysznicowych polecamy wetrzeć w nie nierozcieńczony ocet i wypolerować papierowym ręcznikiem. Tak, to sposób naszych babć, jednak mimo upływu czasu dalej niezawodny.  Aby zdezynfekować szyny drzwi prysznicowych, wlej do nich nierozcieńczony, ewentualnie lekko podgrzany, ocet i zostaw na kilka godzin. Następnie zmyj gorąca wodą.
 
Na usunięcie pleśni najskuteczniej działa soda oczyszczona - wystarczy, że wetrzesz ją w pleśń i pozostawisz na kwadrans. Jeśli w zagłębieniach wciąż tkwić będą małe, czarne kropki - zarodniki grzybów - polej czyszczone miejsce wodą utlenioną (3%) i pozostaw do wyschnięcia. Efekt murowany.

Gdy nie jesteś zwolennikiem zapachu octu tanie sposoby odchodzą - pozostają detergenty.  Środki do czyszczenia kabin mają najczęściej postać płynu, czasem pianki. Wszystkie jednak detergenty muszą być przeznaczone do czyszczenia kabin - w innym przypadku nieodpowiednia chemia może zniszczyć kabinę. Nie należy używać mleczka z drobinkami czy past służących do czyszczenia innych powierzchni, po prostu mogą one porysować ścianki.

Środki do czyszczenia kabin są wygodne w użyciu - wystarczy spryskać ścianki, a po wymaganym czasie (sposób użycia podany jest na etykiecie opakowania), spłukać i wytrzeć. Po zabrudzeniach nie pozostają ślady.

Szklane ścianki można z zewnątrz umyć płynem do mycia szyb i wypolerować, będą wówczas lśniły jak nowe.

Gdy uznacie, że już dłużej zapachu octu we własnej łazience nie zniesiecie, polecamy zakupić niedrogie, a sprawdzone środki znanych producentów - każdy szanujący się bowiem producent kabin prysznicowych dba o takie drobiazgi, jak idealnie pasujący do produkowanej kabiny środek czyszczący.PRODUKTY Z ARTYKUŁU

RAVAK Cleaner (500 ml) Ravak X01101
Szybka wysyłka z własnego magazynu
RAVAK Cleaner (500 ml) Ravak X0...RAVAK Cleaner (500 ml) Ravak X01101
29,99 PLN
 
RAVAK AntiCalc Conditioner (300 ml) Ravak
 
Środek do usuwania kamiennego osadu Błękitny 250 ml HG 100030129
 
Czyste lustra i szkło płyn w sprayu 500 ml HG 142050129
 
POWIĄZANI PRODUCENCI