Dlaczego zawory kulowe są tak ważne w naszej łazience i kuchni?

2013-12-30
Dlaczego zawory kulowe są tak ważne w naszej łazience i kuchni?
Mateusz Kania zdjecie
Mateusz Kania
Dlaczego zawory kulowe są tak ważne w naszej łazience i kuchni?

Dlaczego zawory kulowe są tak ważne w naszej łazience i kuchni?

2013-12-30

Każdy, kto chociaż raz borykał się z remontem własnej łazienki wie, jak ważne jest dbanie o najdrobniejsze szczegóły. I wcale nie chodzi nam tutaj o kwestię dopasowania dodatków łazienkowych, ale o coś znacznie ważniejszego –zaworki kulowe do wody. Każdy fachowiec remontujący łazienki, ale i kuchnie, potwierdzi, że zawory kulowe to obowiązkowy element na który zwyczajnie trzeba zwrócić uwagę wszędzie tam, gdzie w trakcie remontu będziemy mieć do czynienia z wodą.


Dlaczego zaworki kulowe są tak ważne? Czym ryzykujemy unikając ich montażu?


Przede wszystkim dlatego, że  podstawową rolą zaworów kulowych jest szczelne odcięcie wody tuż przy wężykach, czyli w tych najbardziej newralgicznych punktach. To od nich bardzo często zależy  to, czy zalejemy naszych sąsiadów, czy też nie – zamontowanie zaworów kulowych, za pomocą których w łatwy sposób  można zamknąć dopływ wody np. podczas dłuższego wyjazdu, może uratować nas przed nieprzyjemnymi sytuacjami.

Czym są zawory kulowe?

Zawory kulowe, czy też zdrobniale i potocznie - zaworki kulowe czy kurki, to nic innego jak zawory obrotowe, które w swoim wnętrzu posiadają kulę, rzadziej – fragment kuli, który pozwala na zamknięcie dopływu wody. Zawory kulowe idealnie spełniają swoją rolę jako armatura zaporowa do zamykania i otwierania przepływu. Między innymi dlatego najważniejsze cechy takich zaworków kulowych to  ich szczelność i trwałość.

Zawór kulowy składa się z korpusu, uchwytu ręcznego (najczęściej w postaci motylka lub kostki) i wałka zwrotnego, ale najważniejszą jego częścią jest gniazdo. To w nim właśnie znajduje się kula z wydrążonym otworem którędy przepływa woda, gdy zawór zostawimy otwarty. Jeśli zamkniemy zawór – a zatem przekręcimy go o 90 stopni, otwór zostanie zamknięty i zablokuje przepływ wody.


Łatwość ich obsługi, a także niewielkie koszty sprawiają, że zawory kulowe stają się już podstawowym wyposażeniem stosowanym w instalacjach domowych: ciepłej i zimnej wody, ale także w instalacji centralnego ogrzewania i instalacjach gazowych. Zastosowanie ich poniżej wężyków z ciepłą i zimną wodą może przede wszystkim uchronić nas przed zalaniem mieszkania w razie ewentualnego pęknięcia któregoś z wężyków, ale również zapewnia bezproblemową wymianę czy naprawę baterii – po prostu zamykamy dopływ wody za pomocą kurka i wymieniamy baterię na nową bez potrzeby zamykania całej wody w mieszkaniu.


Sama idea konstrukcji zaworu kulowego znana jest już od ponad pół wieku. Co oczywiste, zawory kulowe jako potrzeba konieczna produkowane są obecnie przez wielu producentów. Jak zatem pośród tak pełnej oferty wybrać te zawory, które idealnie spełnią nasze oczekiwania? Przede wszystkim warto zaznaczyć, że na tych elementach oszczędzać nie warto – w perspektywie zalania mieszkania wydanie kilku złotych więcej  nie obciąża już tak kieszeni. Zdecydowanie lepiej i bezpieczniej jest wybrać sprawdzone, polecane przez specjalistów zawory niż kupić pierwsze z brzegu, z dolnej półki. Wieloletnie doświadczenia i obserwacje wykazują dość znaczne różnice trwałości, szczelności czy niezawodności działania zaworów w zależności od producenta. Co decyduje o tym, że jedne są lepsze, a inne gorsze? Tym czynnikiem jest budowa wewnętrzna, a przede wszystkim właściwy dobór materiałów oraz zastosowana technologia wykonania.

Zawory kulkowe, które polecają nasi specjaliści - zawór kątowy 1/2x3/8" KFA 244-020-00 - łączą kilka ważnych cech: przede wszystkim są trwałe, wykonane z najlepszych materiałów dostępnych na rynku, posiadają także kilkuletnią gwarancję producenta  - dzięki niej mogą być Państwo prawie pewni, że nic złego nie ma prawa z nimi się stać. Proponowane przez nas zawory posiadają kulę wykonaną z mosiądzu CW617N. Kula jest również  na całej powierzchni chromowana i polerowana. Zakres pracy takich zaworów kulowych to  ciśnienie do 5 barów, a temperatura od -20ºC do 60ºC. To zdecydowanie bardzo przekonujące argumenty, przyznają Państwo?

Zawory kulkowe  dostępne są w różnych rozmiarach, w zależności od instalacji, którą posiadamy w domu, możemy zakupić zawory kulowe ½ cala na 3/8 albo ½ cala na ¾. Te pierwsze są zaworami standardowymi, które możemy wykorzystać do podłączenia większości wężyków do armatury. Te drugie natomiast to zawory wykorzystywane do podłączenia automatu.  Również to, w którym miejscu mają mieć zastosowanie zawory warunkuje to, jakie te zawory będą – jeśli chcemy by podłączenie wody i zaworki znajdowały się w miejscu widocznym dla oka – warto pomyśleć o zaworach ozdobnych, dekoracyjnych. Jeśli docelowo zaworki będą schowane, niewidoczne dla oka – możemy z powodzeniem zastosować zwykłe, mniej ozdobne zawory. Ciekawym i dość pomysłowym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie zaworów kulowych, które posiadają wbudowane już filtry - uchronią one nasze baterie przed dostaniem się do ich głowiec drobinek kamienia czy piasku, które płyną często wraz z kamienną wodą w naszych blokach.

Urządzając swoją wymarzoną łazienkę warto zadbać o to, by cieszyła naszych domowników długi czas bez najmniejszych, nieprzewidzianych i przykrych niespodzianek. Dlatego jeśli cenisz sobie spokój przez długi czas i nie lubisz kosztownych niespodzianek  - bezapelacyjnie zainwestuj w polecane zawory do wody.

fot. Ferro


WIĘCEJ W KATEGORII Części zamienne

Odwodnienie łazienkowe Ravak OZ RUNWAY / OZ ZEBRA

Czytaj

Powiązani producenci

Grohe
Hansgrohe
KFA
McAlpine
Roca
Viega

Powiązane kategorie

Zamów
Zamów