Ulubione
Dom z bali – jak powinna wyglądać łazienka?

Dom z bali – jak powinna wyglądać łazienka?


 Coraz większą popularnością cieszą się obecnie domy z bali. Konstrukcja ich została w ostatnich latach znacznie udoskonalona, dzięki czemu domy z bala, konkurować mogą z powodzeniem z tymi murowanymi. Zachwyt wzbudza przede wszystkim prostota, sam materiał z jakiego zostały wykonane oraz wyjątkowy mikroklimat, który panuje we wnętrzu. Osoby, które zdecydowały się na budowę domu z bali mają wiele dylematów, dotyczących przede wszystkim stylu aranżacji. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, w jaki sposób można urządzić łazienkę w domu z bali - zapraszamy!

Dom z bali - zalety

Domy z bali posiadają wiele zalet. Wynikają one przede wszystkim z materiału, z jakiego zostały wykonane, czyli naturalnego drewna. Jednym z większych atutów tych domów są ich właściwości termoizolacyjne. Latem w drewnianych budynkach czuć przyjemny chłód, natomiast zimą ciepło nie wydostaje się na zewnątrz.

Warto wspomnieć także o tym, że drewno idealnie reguluje wilgotność, w związku z tym grzyby i pleśnie mają utrudnione warunki do rozwoju.

Bez różnicy czy mowa o domu murowanym, z bali czy o mieszkaniach największym wyzwaniem aranżacyjnym jest zaprojektowanie funkcjonalnej, estetycznej, zgodnej z trendami wnętrzarskimi łazienki.

 aranżacja łazienki z bali

Łazienka w domu z bali - co powinniśmy wiedzieć przed rozpoczęciem aranżacji?

Łazienka jest pomieszczeniem specyficznym, w którym okresowo może pojawiać się wilgoć czy spore wahania temperatury. Drewno, które jest stosowane do budowy domów nie jest w stanie wchłonąć tak dużej ilości wilgoci. W domach z bali w kuchniach czy łazienkach za warstwą drewna znajduje się warstwa izolacyjna. Jest to termiczne wypełnienie.

W łazience w domu z bali oczywiście należy pamiętać o odpowiedniej impregnacji drewna specjalnymi olejami. Impregnacja ta powinna być przeprowadzana regularnie. Warto też zastanowić się nad montażem płyt kartonowo - gipsowych dedykowanych do łazienek w miejscach, które są szczególnie narażone na działanie wody, chodzi przede wszystkim o strefę mokrą. Wspomniane płyty powinny być zabezpieczone płynną folią czy wodoodporną zaprawą.

Planując aranżację łazienki trzeba także dokładnie przemysleć kwestie wentylacji. Oczywiście najkorzystniej jest, gdy w łazience znajduje się okno. Jeśli go nie ma, a jest taka możliwość, warto jest zastanowić się nad świetlikiem w suficie, który będzie pełnił funkcje okna, a poza tym dzięki niemu uda się rozjaśnić wnętrze naturalnym światłem.

Wybierając projekt domu, najkorzystniej jest wybrać taki, w którym łazienka znajduje się w miejscu zapewniającym intymność domowników. Nie powinna więc znajdować się w pobliżu salonu, kuchni. Warto pamiętać też o tym, że projekt, w którym ciągi hydrauliczne będą najkrótsze, będzie najbardziej ekonomiczny. Jeśli więc w domu parterowym mają znaleźć się dwie łazienki, dobrze jeśli będą one usytuowane blisko siebie. W przypadku, gdy jedna łazienka będzie na piętrze, druga na parterze - powinny znajdować się jedna pod drugą.

 

Jak urządzić łazienkę w domu z bali?

Tak naprawdę każdą łazienkę można urządzić na wiele sposobów. Wiele zależy nie tylko od naszego gustu, ale także i zasobności portfela czy po prostu możliwości aranżacyjnych. Same domy z bali z pewnością wyróżniają się wyjątkową estetyką. Z tego względu warto jest przemyśleć czy nie najlepszym rozwiązaniem, będzie uwypuklenie zalet, estetyki naturalnego drewna, które się tam znajduje. Tak naprawdę nie trzeba wiele, by łazienka w domu z bali była wyjątkowa. Kolorystyka oraz dobór poszczególnych elementów wyposażenia powinny być związane przede wszystkim z wielkością pomieszczenia.

Tym samym w małej łazience najlepiej, jeśli kolorystyka będzie jasna, a wszystkie elementy wyposażenia, będą miały wpływ na optyczne powiększenie łazienki. Strefę mokrą można tym samym uzupełnić o jasne, wręcz białe płytki, białe meble łazienkowe i klasyczne chromowane baterie łazienkowe. Wpływ na optyczne powiększenie wnętrza mają także lustra. Czym będzie ono większe, tym lepiej. Lustro dodaje głębi, dobrze dobrane będzie także ciekawą dekoracją. W niewielkiej łazience w domu z bali nie należy przesadzać ze zbyt dużą ilością nowoczesnych elementów wyposażenia. Aby wnętrze było przytulne, estetyczne powinno się wybierać klasyczne akcesoria czy poszczególne elementy wyposażenia.

 łazienka z bali

Duża łazienka w domu z bali

Posiadając dużą łazienkę w domu w bali, można nie skupiać się przede wszystkim na kolorystyce, które ma wpływ na optyczne powiększenie wnętrza oraz różnych trikach stosowanych przez projektantów. W takim wnętrz można pozwolić sobie na znacznie więcej.

Łazienka jest miejscem, w którym chcemy zrelaksować się odprężyć po ciężkim dniu. Z tego względu warto jest postawić na takie elementy wyposażenia, które nam to ułatwią. Jednym z nich jest wanna wolnostojąca. Z pewnością to właśnie ona jest synonimem luksusu. Wannę w łazience korzystnie jest umieścić, o ile jest tylko taka możliwość na środku pomieszczenia. Wanna wolnostojąca będzie nie tylko dobrze spełniała swoją rolę, ale także i będzie niezaprzeczalną dekoracją łazienki.

W przestronnej łazience warto jest postawić na ciekawe meble do łazienki. W ofercie wielu producentów znajdują się modele, które imitują naturalne drewno i z pewnością tak szerokiego asortymentu uda się dobrać odpowiedni odcień, który będzie albo korespondował z naturalnym drewnem ścian lub wręcz przeciwnie - będzie ciekawym kontrapunktem kolorystycznym.

W łazience w domu z bali ciekawie mogą prezentować się umywalki nablatowe w kształcie misy. Oczywiście w przestronnych wnętrzach warto jest zamontować dwie tego typu umywalki. Ważne jest także oświetlenie. Nie powinno być to tylko oświetlenie sufitowe, ale także punktowe, które pozwoli uwypuklić, podkreślić daną strefę.

Łazienki w domach z bali często nawiązują klimatem do wnętrz rustykalnych, sielskich, klasycznych. Z tych względów mogą znajdować się tam klasyczne stojące kompakty WC czy bidety, a nie modele podwieszane, które sprawdzają się w innych aranżacjach.POWIĄZANI PRODUCENCI