Ulubione
Jak ciekawie zaaranżować, wyróżnić strefę kąpieli?

Jak ciekawie zaaranżować, wyróżnić strefę kąpieli?


Współczesna łazienka różni się znacznie od tej, która znajdowała się w domach Polaków kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Obecnie przestrzeń ta przeznaczona jest do realizowania podstawowych potrzeb związanych z higieną, ale jest to także strefa relaksu, odpoczynku, namiastka domowego SPA. Z tych względów każdy, nawet najdrobniejszy szczegół związany z jej wyposażeniem jest bardzo ważny. W dzisiejszym wpisie chcemy przybliżyć strefę kąpieli oraz podpowiedzieć, jak można ciekawie ją wyróżnić. Zapraszamy!

Wanna w strefie kąpieli

Kiedyś wanny wolnostojące znajdowały się przede wszystkim w przestronnych salonach kąpielowych i z całą pewnością nie były czymś powszechnym. Producenci wanien wolnostojących wprowadzili na rynek modele, które sprawdzą się nie tylko w dużych łazienkach, ale także w tych średnich a nawet i blokowych. Modele kompaktowe nie zajmują dużo miejsca, należy jednak pamiętać, że z pewnością lepszym rozwiązaniem, szczególnie w małych łazienkach są wanny przyścienne.

Wracając do wanien wolnostojących, posiadają one zazwyczaj specyficzny kształt. Mogą przypominać misę, mogą mieć zaoblone krawędzie lub ostre, dzięki którym wyglądają bardzo nowocześnie. Bez różnicy na sam kształt wanna wolnostojąca zawsze prezentuje się wyjątkowo! Sama w sobie jest ozdobą wnętrza. Jest też niezwykle komfortowa podczas użytkowania. Atutem tych modeli jest to, że może ona znajdować się zarówno pod ścianą, jak i na środku łazienki.

Pomimo tego, że sama wanna jest dekoracją wnętrza, warto jest dodatkowo ją podkreślić, wyróżnić. Można zrobić to stosując w miejscu, gdzie wanna jest postawiona i w jej pobliżu inne płytki. Mogą być to zupełnie inne płytki, np takie, które imitują drewno, tym samym strefa kąpieli nabierze charakteru SPA. Można także użyć po prostu takich samych płytek, o takiej samej fakturze, jak w reszcie pomieszczenia, tylko zastosować je w innym kolorze czy odcieniu.

Strefę kąpieli w tym przypadku można wyróżnić także ciekawym oświetleniem. W pobliżu wanny wolnostojącej może pojawić się stojąca designerska lampa. Warto także zastosować kinkiety lub zaaranżować miejsce, w którym pojawić się mogą klimatyczne lampy.

 strefy salonu kąpielowego

Kabina prysznicowa, czyli strefa kąpieli w małej łazience!

Niestety nie w każdym wnętrzu sprawdzą się okazałe wanny wolnostojące, nie wszyscy także są za tego typu rozwiązaniami. Kabiny prysznicowe cieszą się ogromną popularnością. Produkty te i użytkowanie ich wiąże się z wieloma zaletami. Przede wszystkim sama kabina zajmuje mniej miejsca, niż wanna. Tym samym będzie ona pasowała do małych łazienek (o których pisaliśmy w poprzednich artykułach).

Poza tym z kabiny prysznicowej można skorzystać szybko przed wyjściem do pracy czy do szkoły. Poza tym podczas przeciętnej kąpieli pod prysznicem zużywa się nawet połowę wody mniej, niż w przypadku kąpieli w wannie. Coraz częściej też kabiny prysznicowe wybierane są do nowoczesnych łazienek ze względu na swój design. Dostępne są bowiem na rynku nie tylko modele, które posiadają chromowane profile, ale także i takie, które dostępne są w kolorze czerwonym czy złotym. Kabina może być więc nie tylko funkcjonalnym elementem wyposażenia, ale i prawdziwą jego ozdobą.

 

W łazience, w której znajduje się kabina prysznicowa warto jest przestrzeń tę zaakcentować w sposób ciekawy. Tak jak w przypadku wanny można w tym celu zastosować inne płytki. Obecnie modne jest “przechodzenie” z płytkami podłogowymi na ścianę, właśnie tam, gdzie montowana jest kabina prysznicowa. Dużym zainteresowaniem cieszą się też szklane powierzchnie z dekorami, malowane szkło, które także może być umieszczona na ścianie prysznica.

Istotne jest także ciekawe oświetlenie, dzięki któremu można uwypuklić lub ukryć dane szczegóły oraz zbudować wyjątkową atmosferę. W przypadku kabin prysznicowych warto jest postawić na kinkiety, które można umieścić w ich pobliżu.

 nowoczesna strefa prysznicowa

Baterie wannowe i prysznicowe

Na komfort użytkowania kabiny prysznicowej czy wanny wpływ mają nie tylko dobrze dopasowane te produkty, ale także i baterie dedykowane im. W przypadku kabin prysznicowych coraz częściej stosowane są baterie natryskowe podtynkowe. W ich przypadku większość elementów schowanych jest w ścianie, widoczna jest wylewka oraz uchwyt.

W ofercie wielu producentów znajdują się także baterie prysznicowe termostatyczne. Modele te również posiadają wiele zalet. Przede wszystkim uruchamiając baterię, nie trzeba czekać aż zimną woda zleci. Praktycznie od razu możemy cieszyć się optymalną temperaturą wody. Baterie termostatyczne nie tylko zwiększają komfort użytkowania, ale także mają wpływ na obniżenie zużycia wody oraz są po prostu bezpieczne. Małe dzieci czy osoby starsze podczas kąpieli nie poparzą się podczas kontaktu ze zbyt gorącą wodą. Sama bateria z termostatem nie kosztuje dużo więcej od klasycznej, a z pewnością rozwiązanie takie ma wpływ na ergonomię łazienki.

Baterie wannowe z kolei różnią się od siebie nie tylko ogólnym designem, ale także sposobem montażu, zastosowanymi technologiami oraz kolorystyką. Do wanien wolnostojących idealnie pasują baterie wannowe wolnostojące, które zachwycają swoją estetykę. Zaletą ich jest także fakt, że można je zamontować w dowolnym miejscu w łazience. Chociaż oczywiście sam montaż takiej baterii powinien być dużo wcześniej zaplanowany, najlepiej na etapie samego projektu łazienki.

Oczywiście wybór baterii wolnostojącej nie jest jedyną opcją. Równie dobrze zamontować można baterię wannową ścienną (natynkową lub podtynkową) lub stojącą, która umieszczana jest na rancie wanny.

 

Nie zapomnij o dodatkach łazienkowych!

W celu podkreślenia strefy kąpieli powinno użyć się także dodatków łazienkowych, które to mogą mieć wpływ na charakter wnętrza, a także i funkcjonalność. Wszystko powinno być ergonomiczne oraz pasujące pod kątem designu do innych elementów.

Strefę kąpieli można uzupełnić o ciekawe dodatki, takie jak designerskie ręczniki, uchwyty na ręczniki czy relingi pasując kolorystyką do profili kabiny prysznicowej, a także dozowniki na mydło, płyny do kąpieli itp. Strefę kąpieli można także ciekawie udekorować roślinnością, która pasuje praktycznie do każdej aranżacji. Więcej na ten temat pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów – jakie kwiaty wybrać do łazienki?POWIĄZANI PRODUCENCI