Ulubione
Jak czyścić płytki łazienkowe?

Jak czyścić płytki łazienkowe?


Łazienka jest miejscem, które na przestrzeni lat przeszło ogromną metamorfozę. Zmieniła się nie tylko funkcjonalność tego pomieszczenia, ale także i estetyka. Jednak pomimo ogromnej ilości materiałów, które mogą znaleźć się na ścianach czy podłodze w łazience, wciąż największym zainteresowaniem cieszą się płytki. Jeśli chcesz poznać skuteczne sposoby czyszczenia płytek łazienkowych - koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Czym skutecznie umyć płytki łazienkowe?

Płytki łazienkowe ogólnie uważane są za bezproblemowe podczas czyszczenia. Nie jest to do końca prawdą. Wiele zależy bowiem od jakości wykonania płytek, od ich struktury, a także od tego jak często są czyszczone oraz ile lat temu zostały położone.

Ogólnie można stwierdzić, że płytki łazienkowe można umyć za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych detergentów, które znajdziesz w sklepach budowlanych lub sklepach z chemią gospodarczą. Można też użyć roztworu mydła lub płynu do naczyń z dodatkiem octu lub sody oczyszczonej. Ważne jest, aby nie używać środków zawierających chlor lub aceton, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię płytek. Czyszcząc płytki nie można zapominać o czyszczeniu fug. Więcej na ten temat pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów - zachęcamy do zapoznania się: Czym czyścić fugi w łazience - Poznaj top 5 sposobów!

domowe sposoby na czyszczenie płytek

Domowe sposoby czyszczenia płytek w łazience

Płytki w łazience można czyścić nie tylko preparatami dostępnymi w sklepach, ale także przy pomocy domowych sposobów. Wśród nich znajdują się te o większej skuteczności oraz takie, które sprawdzą się idealnie do regularnego czyszczenia łazienki. Jednym z preparatów, który cieszy się sporą popularnością i jest chętnie stosowany, jest soda oczyszczona i woda. Aby go wykonać, trzeba rozpuść 1/2 szklanki sody oczyszczonej w 1/2 litrze ciepłej wody. Następnie należy nanieść mieszaninę na płytki i pozostawić na kilka minut. Następnie spłucz i osusz.

Kolejnym domowym sposobem na wyczyszczenie płytek w łazience jest ocet i woda. Aby wykonać preparat rozcieńcz 1 część octu z 3 częściami ciepłej wody. Przecieraj płytki i pozostaw na kilka minut. Następnie spłucz i osusz. Innym często stosowanym roztworem jest ten wykonany z soli i cytryny. Aby go wykonać połącz 1/4 szklanki soli z sokiem z 1 cytryny. Nanieś mieszaninę na płytki i masuj delikatnie. Spłucz i osusz.

Ważne jest, aby upewnić się, że płytki są dokładnie osuszone po czyszczeniu, ponieważ pozostawienie wilgoci może prowadzić do rozwoju pleśni.

czyszczenie płytek w łazience

Ocet do czyszczenia łazienki - dlaczego tak popularny?

Ocet jest skutecznym sposobem na czyszczenie łazienki, ponieważ sprawdza się w usuwaniu kamienia, osadów i plam. Jego kwaśne pH sprawia, że jest efektywny w usuwaniu zabrudzeń z powierzchni ceramicznych, szklanych i chromowanych. Ocet jest również skuteczny w dezynfekcji powierzchni, co jest szczególnie ważne w łazience, gdzie często pojawiają się bakterie i grzyby.

Należy jednak pamiętać, że ocet nie jest odpowiedni do wszystkich rodzajów powierzchni i materiałów. Nie należy go używać na powierzchniach malowanych, lakierowanych lub wykonanych z marmuru, ponieważ może uszkodzić lub zmatowić ich powierzchnię. Zawsze należy przetestować ocet na małej powierzchni przed użyciem go na całej powierzchni.

czym skutecznie czyścić kafelki

Czyścimy płytki w łazience gotowymi środkami chemicznymi!

Istnieje wiele różnych środków chemicznych, które mogą być stosowane do czyszczenia płytek w łazience. Jednymi z częściej wybieranych są detergenty do płytek. Dostępne w sklepach z chemią gospodarczą lub budowlanych. Te produkty są specjalnie przeznaczone do usuwania zabrudzeń z płytek. Na sklepowych półkach bez problemu znaleźć można także płyny do kamienia. Są to te produkty niezawodne podczas usuwania osadów i kamienia z powierzchni płytek. Zainteresowaniem cieszą się także środki do odrdzewiania. Te produkty skutecznie usuwają rdzę z powierzchni chromowanych i innych metali.

Sporym zaskoczeniem dla wielu osób może być fakt, że do czyszczenia płatek w łazience sprawdza się także zwykły płyn do mycia szyb. Chociaż trzeba zauważyć, że jest on dobrym rozwiązaniem, jeśli zabrudzenia nie są zbyt uporczywe. Stosowane są również płyny do odtłuszczania. Te produkty skutecznie usuwają tłuszcz i inne zabrudzenia z powierzchni płytek. W łazience sprawdzą się także dezynfekanty, które służą do usuwania bakterii i grzybów z powierzchni płytek.

Należy pamiętać, że przed użyciem jakiejkolwiek chemii należy przestrzegać instrukcji producenta, oraz przetestować produkt na małej powierzchni, zwłaszcza jeśli masz jakieś wątpliwości czy jest on odpowiedni do twoich płytek, aby uniknąć uszkodzenia powierzchni.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej nie tylko na temat czyszczenia płytek, ale i ogólnie sprzątania łazienki, poznać skuteczne sposoby walki z zabrudzeniami armatury - koniecznie zapoznaj się z jednym z naszych wcześniejszych wpisów: Jak skutecznie czyścić baterie łazienkowePOWIĄZANE KATEGORIE
  1. Płytki ceramiczne
  2. Łazienka