Jak dobrać moc grzejnika łazienkowego?

2023-10-19
Jak dobrać moc grzejnika łazienkowego?
Weronika Sosnowska zdjecie
Weronika Sosnowska
Jak dobrać moc grzejnika łazienkowego?

Jak dobrać moc grzejnika łazienkowego?

2023-10-19

Łazienka ze względu na wykonywane w niej czynności, a także i samo wyposażenie jest specyficznym pomieszczeniem. Z pewnością szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy trwa sezon grzewczy, ważne jest, aby łazienka była miejscem ciepłym. W domach jednorodzinnych coraz częściej spotkać się można z ogrzewaniem podłogowym, chociaż także i tam powinny pojawić się grzejniki, dzięki którym można suszyć ręczniki. W łazienkach bez podłogówki istotne jest nie tylko posiadanie kaloryfera, ale także i optymalne dopasowanie jego mocy. W innym przypadku trudno będzie ograniczyć wilgoć czy uzyskać efekt komfortu termicznego. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat doboru grzejników łazienkowych? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Grzejniki łazienkowe - design w parze z jakością wykonania

Wybierając produkty do wyposażenia łazienek często kierujemy się przede wszystkim ich estetyką. Nie ma oczywiście w tym nic złego, ani dziwnego, ponieważ każdy ma własny zamysł aranżacyjny i wie jak pomieszczenie to powinno wyglądać. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość wykonania grzejników. Istotny jest nie tylko materiał, ale także i rodzaj zastosowanej farby, wykończenia. Najkorzystniej jest wybrać grzejniki markowe, o których łatwo możemy dowiedzieć się czegoś więcej - chociażby z opinii użytkowników zamieszczonych na forach wnętrzarskich czy w sklepach internetowych. Nie bez znaczenia są również opinie ekspertów.

Wybór grzejników łazienkowych jest obecnie ogromny i można wręcz pogubić się w gąszczu ofert. Nie zawsze jednak wysoka cena jest wyznacznikiem dobrej jakości. Często grzejniki rodzimych producentów nie tylko są tańsze, ale także przewyższają te zagraniczne, a już z całą pewnością chińskie odpowiedniki, które mogą być tańsze tylko o kilkadziesiąt złotych. Istotne są parametry techniczne, o które z pewnością warto jest zapytać się przed dokonaniem zakupu.

moc grzejnika łazienkowego

Dobór mocy grzejnika

Dobór mocy grzejnika łazienkowego jest ważnym krokiem, aby zapewnić komfortowe i efektywne ogrzewanie w łazience. Aby to zrobić, należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Pierwszym krokiem jest pomiar powierzchni łazienki, aby określić, ile watów będzie niezbędne do jej ogrzania. Przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy potrzeba około 100 W mocy grzewczej. Poza tym istotna jest izolacja pomieszczenia oraz fakt czy w łazience jest okno. Ważne jest również to jaka ma być docelowa temperatura w łazience, a ona zależna jest od regionu i osobistych preferencji. Standardowo, w łazience celuje się w temperaturę między 20 a 24°C.

Istotny jest także sam wybór rodzaju grzejnika (np. grzejnik elektryczny, grzejnik gazowy, grzejnik naścienny, grzejnik podłogowy) ma wpływ na moc, jakiej potrzebujesz. Każdy rodzaj grzejnika ma inną wydajność, więc warto sprawdzić specyfikacje techniczne produktu. Tak samo ważne jest umiejscowienie grzejnika w łazience. Jeśli grzejnik będzie blisko źródła zimna, takiego jak okno, trzeba będzie użyć większej mocy, aby utrzymać odpowiednią temperaturę. Warto skorzystać z dostępnych kalkulatorów online mocy grzejnika, które pomogą dokładnie obliczyć, ile watów potrzebne jest w konkretnej sytuacji.

Po dokładnym rozważeniu powyższych czynników, można określić odpowiednią moc grzejnika dla swojej łazienki. Pamiętaj, że warto również skonsultować się z fachowcem lub projektantem wnętrz, którzy mogą pomóc w dokładnym dobraniu grzejnika do twoich potrzeb i warunków łazienki. Jeśli chodzi o budynki wielorodzinne, bloki mieszkalne wymogi dotyczące mocy grzejnika zazwyczaj podawane są przez spółdzielnie, wspólnotę. Jest to znaczne ułatwienie, ponieważ wystarczy wtedy wybrać grzejnik o danych parametrach i mocy.

efektywne ogrzewanie łazienkowe

Dekoracyjne grzejniki łazienkowe

Odpowiednio dobrany grzejnik w łazience może być nie tylko odpowiedzialny za optymalny komfort termiczny, ale także może być ciekawą dekoracją pomieszczenia. Istnieje wiele różnych stylów grzejników dekoracyjnych, które można dopasować do wystroju łazienki. Można  wybrać tradycyjne, nowoczesne, minimalistyczne lub awangardowe modele, w zależności od preferencji i aranżacji pomieszczenia. Grzejniki dekoracyjne występują w różnych kształtach i rozmiarach. Jeszcze kilkanaście lat temu grzejniki dostępne były głównie w kolorze białym. Dziś do czynienia mamy z pełną gamą kolorystyczną. To samo dotyczy kształtów. Nie muszą być to tradycyjne drabinki, ale także grzejniki, które przypominają obraz czy rzeźbę. Oczywiście cena takich nietypowych grzejników jest wyższa, jednak efekt wizualny może być zaskakujący.

Niektóre grzejniki łazienkowe dekoracyjne mogą mieć funkcje dodatkowe, takie jak suszarka do ręczników lub lustrzana powierzchnia. To przydatne opcje, które mogą zwiększyć funkcjonalność łazienki. Grzejnik dekoracyjny w łazience to nie tylko źródło ciepła, ale także element wystroju wnętrza. Wybierając odpowiedni model, możesz stworzyć elegancką i komfortową przestrzeń łazienkową. Przed zakupem warto skonsultować się z profesjonalistą lub projektantem wnętrz, aby wybrać najlepszy grzejnik do swojej łazienki.

WIĘCEJ W KATEGORII Ogrzewanie

Powiązani producenci

Excellent
Oltens
Terma

Powiązane kategorie

Zamów
Zamów