Ulubione
Jak dobrze wybrać zlewozmywak kuchenny?

Jak dobrze wybrać zlewozmywak kuchenny?


Łazienka bez wątpienia jest jednym z ważniejszych pomieszczeń w domu. Jest to również miejsce, które coraz częściej łączone jest z salonem lub po prostu pomieszczenie, w którym nie tylko przygotowuje się posiłki, ale i spędza rodzinnie czas. Z tych względów kuchnia jest też wnętrzem, którego aranżacja jest niezwykle ważna, tak jak i dobór poszczególnych elementów jej wyposażenia. Jednym z ważniejszych i jak dotąd niezastąpionym jest zlewozmywak. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego, na jaki model zlewozmywaka kuchennego warto warto jest postawić - koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Zlewy ciężki i żeliwne to przeszłość!

Kuchnia (podobnie jak łazienka) na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat przeszła ogromną metamorfozę. Dotyczy to nie tylko jej funkcjonalności, ale roli jaką pełni, co wiąże się także z jej estetyką. Każdy element wyposażenia jest niezwykle ważny i nigdy wybór jego nie powinien być przypadkowy. Kiedyś modne i popularne były zlewozmywaki ciężkie i żeliwne. Modele te jednak z pewnością nie wpisują się we współczesne trendy aranżacyjne. Nie tylko odbiegają ze względu na swoją estetykę, to także i ze względu na ergonomię.

Na rynku obecnie znajduje się szeroki wybór zlewozmywaków kuchennych, które zostały wykonane ze sztucznego marmuru (konglomeratu i innych jego odmian), a także i z lekkiej stali nierdzewnej. Zlewozmywaki kuchenne mają być nie tylko ciekawe pod względem designu, ale także i bezproblemowe w utrzymaniu czystości, trwałe, odporne na wahania temperatur, na uszkodzenia mechaniczne itp.

 zlew dwukomorowy

Jaki zlew wybrać? Z jedną komorą, a może z dwiema?

Jak wspomnieliśmy wyżej, w kwestii doboru elementów wyposażenia kuchni w ciągu ostatnich lat zmieniło się bardzo dużo. Przede wszystkim praktycznie każda kuchnia, mała czy duża wyposażona jest w zmywarkę. Rzadko, w której kuchni nie ma tego sprzętu. Oczywiście, dzięki zmywarce nie musimy myć już praktycznie naczyń w zlewozmywaku, chociaż zlewy nadal pełnią niezwykle ważną funkcję. Wybór optymalnego modelu zlewu powinien być związany ściśle z wymaganiami rodziny, ale też wielkością blatu roboczego.

W małych kuchniach, w których znajdują się zmywarki i z której nie korzysta wiele osób, można postawić na niewielki zlew jednokomorowy. Zaletą takiego wyboru jest zaoszczędzenie miejsca na samym blacie roboczym. Poza tym w niewielkich kuchniach zlew jednokomorowy jest także jak najbardziej funkcjonalny i pozwala na umycie żywności, opływanie warzyw, umycie sztućców itp.

Wciąż dużym zainteresowaniem cieszą się zlewozmywaki dwukomorowe. Są one funkcjonalne. Pozwalają na komfortowe mycie naczyń, a także i na bezproblemowe przygotowanie posiłków. Modele te sprawdzają się w kuchniach, z których często się korzysta, w mieszkaniach z których mieszka większa liczba osób, a także i tam, gdzie nie ma zmywarki.

Na rynku znajdują się także zlewozmywaki półtorakomorowe. Modele te cieszą się sporym zainteresowaniem. Ze względu na wymiary sprawdzą się zarówno w kuchniach o niewielkim metrażu, jak i tych przestronnych. Zlewy te posiadają jedną komorę o standardowych wymiarach, a także i drugą mniejszą, która może przydać się np. do opłukiwania warzyw czy umycia sztućców.

 zlew stalowy dwukomorowy

Stalowy, z konglomeratu, a może ceramiczny - który zlewozmywak warto wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy bowiem nie tylko od stylu aranżacji, ale także i od gustu domowników, a także i od zasobności portfela. Każdy z wymienionych powyżej zlewozmywaków posiada swoje zalety. Z pewnością do tych, które obecnie cieszą się największą popularnością, zaliczyć można zlewozmywaki stalowe. Modele te ze względu na design sprawdzają się przede wszystkim w kuchniach nowoczesnych, minimalistycznych. Dobrze komponują się z modernistycznymi chromowanymi bateriami i chromowanymi uchwytami mebli.

Zlewozmywaki ze stali szlachetnej znajdują się w ofercie renomowanych marek, takich jak: Franke, Deante. Zwolennicy ich podkreślają, że modele te są bezproblemowe podczas czyszczenia, poza tym stalową powierzchnię można czyścić różnymi rodzajami detergentów. Tego typu zlewy odporne są na gwałtowne zmiany temperatury czy bardzo wysokie. Zlewozmywaki ze stali szlachetnej są odprone na uderzenia. Czy zlewozmywaki stalowe mają wady? Okazuje się, że tak. Jedną z głównych jest fakt, że woda, która zostaje na ich powierzchni pozostawia nieestetyczne zacieki. Z tego względu korzystniej jest zdecydować się na zlew stalowy o fakturze tkaniny lnu, półmatowy. Na nich plamy z zacieków są mniej widoczne.

Jaki zlewozmywak wybrać?

Jakie zlewozmywaki wybierane są najchętniej do nowoczesnych wnętrz? Okazuje się, że wcale nie stalowe, a te wykonane z konglomeratu. Z wszystkich typów to właśnie one są najtrwalsze, chociaż wybierane są głównie ze względu na estetykę. Zlewozmywaki z syntetycznego marmuru dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych. Z tego względu bez trudu można znaleźć czarny konglomeratowy zlew, czy taki w kolorze szarym, grafitowym, czerwonym, zielonym etc. Produkty te swoją strukturą przypominają kamień. Produkowane są głównie z żywic syntetycznych oraz minerałów takich jak: kwarce, krzem czy granit. Czy zlewozmywaki granitowe posiadają wady? Tak. Do głównych należy zaliczyć cenę. Modele te są zazwyczaj znacznie droższe od zlewów stalowych. Poza tym są znacznie cięższe - ma to wpływ na ich transport czy montaż. Poza tym - po każdorazowym skorzystaniu ze zlewu powinno się go nie tylko opłukać, ale i wytrzeć do sucha. Najkorzystniej jest myć te produkty specjalnymi środkami do tego przeznaczonymi lub przy pomocy domowych detergentów opartych na occie, kwasku cytrynowym czy sodzie.

Zainteresowaniem cieszą się także zlewozmywaki ceramiczne. Modele te są również odporne na wiele czynników, w tym na zadrapania, uszkodzenia mechaniczne czy wysokie temperatury. Do zalet należy zaliczyć elegancką estetykę oraz dostępność w kilku wariantach kolorystycznych. Czy zlewozmywaki ceramiczne posiadają wady? Tak. Zalicza się do nich problematyczne utrzymanie w czystości, które wymaga systematyczności. Poza tym szkliwo, które znajduje się na powierzchni zlewozmywaka, może z czasem się wytrzeć.POWIĄZANI PRODUCENCI