Jak dopasować rozmiar deski sedesowej?

2024-01-28
Jak dopasować rozmiar deski sedesowej?
Jak dopasować rozmiar deski sedesowej?

Jak dopasować rozmiar deski sedesowej?

2024-01-28

Wybór odpowiedniej deski sedesowej to ważny element aranżacji łazienki, który wpływa zarówno na komfort użytkowania, jak i estetykę wnętrza. Aby zapewnić odpowiednie dopasowanie rozmiaru deski sedesowej do toalety, warto przestrzegać kilku praktycznych wskazówek. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Zmierz dokładnie miskę WC!

Przed zakupem deski sedesowej konieczne jest dokładne zmierzenie toalety. Warto uwzględnić zarówno szerokość, jak i długość misy toaletowej. Standardowe rozmiary desek sedesowych są zazwyczaj uniwersalne, ale różnice między modelami toalet mogą istnieć. Dokładny pomiar pozwoli uniknąć problemów związanych z nieodpowiednim dopasowaniem.

Istnieje kilka różnych rodzajów toalet, takich jak: wiszące, stojące, kompaktowe czy podwieszane. Każdy z tych rodzajów może wymagać nieco innej deski sedesowej, zarówno pod względem kształtu, jak i rozmiaru. Przed zakupem warto sprawdzić specyfikacje producenta oraz ewentualnie skonsultować się z fachowcem, aby wybrać deskę odpowiednią do konkretnego typu toalety.

Najprościej jest po prostu wybrać miskę WC razem z deską w komplecie. Deska pochodząca z tej samej serii, od tego samego producenta nie tylko będzie pasowała do miski toaletowej pod względem rozmiaru, ale także i designy, koloru. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że u różnych producentów kolor biały może prezentować się nieco inaczej. U jednych będzie on śnieżnobiały, u innych natomiast może wpadać w delikatne tony żółci czy szarości. Z tego względu zawsze korzystniej jest wybierać produkty tej samej marki.

sedes z deską

Z jakich materiałów wykonywane są deski sedesowe?

Deski sedesowe dostępne są w różnych materiałach, tworzywo sztuczne czy duroplast, drewno i wiele innych. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady. Drewniane deski sedesowe mogą dodawać uroku łazience, ale należy pamiętać, że drewno może reagować na wilgoć. Tworzywo sztuczne jest łatwe w utrzymaniu czystości, natomiast deski z duroplastu są trwałe i odporne na wilgoć, a swoją estetyką najbardziej przypominają ceramikę. Wybór materiału zależy od indywidualnych preferencji użytkownika.

Deski sedesowe mogą być mocowane za pomocą różnych mechanizmów, takich jak metalowe zawiasy lub systemy szybkiego demontażu. Przy wyborze deski warto zwrócić uwagę na solidność mocowania oraz łatwość demontażu, co ułatwi utrzymanie czystości w łazience.

Ostatnim, lecz równie istotnym aspektem jest styl i wzór deski sedesowej. Wybór deski powinien harmonizować z resztą łazienki, tworząc spójną całość. Dostępne są deski w różnorodnych wzorach, kolorach i stylach, co pozwala dostosować je do indywidualnych preferencji estetycznych.

deska sedesowa wymiary

Czy warto wybrać deskę WC wolnoopadającą?

Deski sedesowe, które dostępne są na rynku możemy podzielić także ze względu na sposób ich zamykania. Są to deski bez żadnych mechanizmów, oraz takie z systemem wolnego opadania. Deski wolnoopadające, znane również jako deski z systemem "soft close" lub "slow close", posiadają mechanizm amortyzujący, który pozwala na powolne i ciche opuszczanie deski na sedesie.

Modele te posiadają wiele zalet, z tego względu cieszą się też spora popuparnością, pomimo tego, że są droższe od modeli “zwykłych”. Mechanizm wolnego opadania eliminuje charakterystyczne dźwięki związane z przypadkowym opuszczeniem deski sedesowej. Dzięki temu użytkownik unika hałasu, co jest szczególnie istotne zwłaszcza w nocy. Deski wolnoopadające są bezpieczne dla palców, zwłaszcza dla dzieci. Dzięki kontrolowanemu opadaniu, nie istnieje ryzyko przypadkowego przytrzaśnięcia palców między deską a misą toaletową. Mechanizm soft close dodaje wyższy komfort korzystania z toalety. Deska opada delikatnie, co jest przyjemne i wygodne dla użytkownika.

Deski wolnoopadające zazwyczaj posiadają solidne mechanizmy, co przekłada się na ich dłuższą trwałość. Mniej podatne są na uszkodzenia wynikające z uderzeń czy mocnego zamykania. Wiele desek wolnoopadających posiada również system szybkiego montażu i demontażu, co ułatwia ich czyszczenie i konserwację. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat tradycyjnych i wolnoopadających desek WC? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z jednym z naszych wcześniejszych wpisów: Deska sedesowa starego typu vs nowoczesna!

muszla klozetowa wymiary

Nowoczesne, cienkie deski sedesowe

Deski sedesowe w stylu nowoczesnym często cechują się eleganckim designem, funkcjonalnością i innowacyjnymi rozwiązaniami. Cienkie deski sedesowe to popularna opcja wśród tych, którzy poszukują minimalistycznego wyglądu i nowoczesnej estetyki w łazience. Deski sedesowe o nowoczesnym charakterze często charakteryzują się prostymi, minimalistycznymi liniami. Cienkie krawędzie i delikatne wykończenia sprawiają, że wyglądają lekko i elegancko. Niektóre deski sedesowe nowoczesne posiadają powłoki antybakteryjne, które pomagają w utrzymaniu higieny i zapobiegają rozwojowi bakterii.

WIĘCEJ W KATEGORII Ceramika

Deska sedesowa starego typu vs nowoczesna!

Czytaj

Powiązani producenci

Cersanit
Geberit
Roca
Villeroy & Boch

Powiązane kategorie

Zamów
Zamów