Jak działa syfon? Rodzaje i budowa syfonu

2022-12-12
Jak działa syfon? Rodzaje i budowa syfonu
Mateusz Kania zdjecie
Mateusz Kania
Jak działa syfon? Rodzaje i budowa syfonu

Jak działa syfon? Rodzaje i budowa syfonu

2022-12-12

Każdy, nawet najmniejszy element wyposażenia łazienki jest bardzo ważny. Tak samo jest w przypadku syfonów. Znajdują się w każdej kuchni i łazience, a także spełniają niezwykle ważną funkcję. Czy zdajesz sobie sprawę, jak ważny jest syfon w łazience? Jaką rolę spełnia? A także czy wiesz, czym kierować się podczas jego wyboru? Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat - koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Syfon - jak działa?

Na początku pragniemy podkreślić, że bez syfonów, bardzo ciężko byłoby korzystać z łazienki czy kuchni. System kanalizacyjny bez syfonów nie działałby po prostu w sposób prawidłowy. Samych rodzajów syfonów jest kilka. I rodzaje jest uzależniony i powiązany przede wszystkim z miejscem, w którym są montowane. Inne są więc syfony montowane przy umywalce, wannie czy brodziku. Produkty różnią się nie tylko kształtem czy zastosowaniem, ale także i materiałem, z jakiego zostały wykonane.

Czym jest syfon? Syfon to nic innego jak układ rur odprowadzających, który montowany jest pod brodzikiem, umywalką czy wanną. Jego głównym zadaniem jest odprowadzenie zużytej wody oraz zabezpieczenie przed cofaniem się, przedostaniem się nieprzyjemnych zapachów do odpływu. Czyste powietrze jest dzięki zgromadzonej wodzie oddzielone od tej, które jest zanieczyszczone gazami.

Zdarza się, że po dłuższej nieobecności w mieszkaniu, po powrocie czuć nieprzyjemny zapach z kanalizacji. Nie jest to jednak powód do niepokoju. Oznacza to tylko, że woda, która znajdowała się w syfonie wyparowała. Gdy tylko uzupełnimy brakującą wodę, syfon znów będzie dalej pełnił swoją rolę.

budowa syfonu do umywalki

Rodzaje syfonów

Jak wspominaliśmy już wyżej, jest wiele rodzajów syfonów. Poszczególne modele różnią się między sobą budową, po której najszybciej można je rozpoznać, a także i materiałem wykonania. Jednymi z częściej wybieranych są syfony umywalkowe. One z kolei dzielą się na dwa rodzaje - w zależności od budowy wyróżniamy: syfon butelkowy i syfon rurowy (samooczyszczający).

Syfon butelkowy wśród wszystkich rodzajów jest najpopularniejszy. Jego największym atutem jest fakt, że zajmuje mało miejsca pod umywalką. Tym samym jest to dobry wybór dla praktycznie każdej łazienki, nie tylko tej niewielkiej. Sama budowa jest pionowa. Nazwa natomiast wzięła się z dolnej części syfonu, która swoim kształtem przypomina butelkę. W dolnej części znajduje się woda. Jeśli zachodzi konieczność, aby wyczyścić syfon, można zrobić to samodzielnie i szybko. Wystarczy bowiem odkręcić jego dolną część, by usunąć zgromadzone zanieczyszczenia.

Syfon butelkowy pozwala oszczędzić, jakże cenne miejsce w łazience czy kuchni. Dzięki temu jest więcej wolnej przestrzeni w samej szafce pod umywalkę czy pod zlewem.

Syfon samoczyszczący (rurowy) - to model, który sprawdzi się w łazienkach z większym metrażem. Budowa jego jest bardzo prosta. Składa się on bowiem z wygiętej w charakterystyczny kształt rurki. Jego budowa jest zupełnie inna i tym samym niezbędna jest większa ilość miejsca pod umywalką. Do zalet należy zaliczyć mniejszą awaryjność produktu oraz bezproblemowe czyszczenie.

syfon umywalkowy ze stywną rurą Excellent PUM

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru syfonu?

Z pewnością jednym z elementów, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru syfonu, jest materiał, z którego został wykonany. Od niego w dużej mierze zależna jest bowiem trwałość produktu. Do popularniejszych zalicza się syfony wykonane z tworzywa PCV. Modele te posiadają wiele zalet. Przede wszystkim są tanie, a poza tym są odporne na korozje czy działanie silnych detergentów. Nie są jednak pozbawione wad. Największą jest ich estetyka.

Na rynku bez problemu otrzymać można także syfony miedziane. Modele cieszą się również sporym zainteresowaniem. Wybierane są jednak zazwyczaj tam, gdzie po prostu będą widoczne. Do zalet tych modeli można zaliczyć fakt, że również są odporne na powstawanie korozji. Syfony te posiadają chromowaną powierzchnię, dzięki czemu prezentują się ciekawie. Wadą jest cena, która jest znacznie wyższa od modeli wykonanych z tworzywa.

Syfon brodzikowy McAlpine niski

Jak wybrać syfon do brodzika a jak do wanny?

Przede wszystkim rodzaj syfonu brodzikowego powinien być dopasowany nie tylko do głębokości samego brodzika, ale także i do układu instalacji kanalizacyjnej. Warto pamiętać o tym, że tego typu części powinny sprawdzać się przez wiele lat. Dlatego też korzystniej jest postawić na syfon wykonany z dobrych materiałów, pochodzący od sprawdzonego producenta.

Powszechne jest stwierdzenie, że syfony wannowe są uniwersalne i pasują praktycznie do wszystkich modeli. W praktyce może to wyglądać jednak nieco inaczej. Wiele zależy bowiem od umiejscowienia odpływu. Jak podpowiadają eksperci - najkorzystniej jest postawić na syfon samoczyszczący. Jego budowa pozwala bowiem na usuwanie niewielkich zabrudzeń, podcza każdego przepływu wody. Na rynku znajdują się także syfony do wanny czyszczone od góry. W ich przypadku w celu usunięcia, należy zdjąć wierzchnią pokrywę.

syfon umywalkowy niski Excellent PUM

Syfon w łazience loftowej

Wyżej wspomnieliśmy już o tym, w jaki sposób działa syfon i jak ważną rolę pełni. Okazuje się, że w niektórych aranżacjach nie jest on chowany, a jest elementem dekoracyjnym. Tak właśnie jest w przypadku łazienek w stylu loft, które obecnie cieszą się ogromną popularnością. Stylistyka takich wnętrz nawiązuje do nowojorskich magazynów z lat 50 XX wieku, które zostały zamienione przez ówczesnych artystów na mieszkania. W tego typu aranżacjach idealnie będą prezentowały się duże syfony w kolorze miedzi, ale także i modele czarne. Wybór kolorystyczny ich jest zresztą ogromny! Syfony w stylu loft nie są jednak modelami tanimi, koszt jest często nawet dwukrotnie wyższy od tego samego modelu tylko w wersji klasycznej.

WIĘCEJ W KATEGORII Syfony i zawory

Jak dopasować korek klik-klak do umywalki?

Czytaj

Powiązani producenci

Excellent
Viega

Powiązane kategorie

Zamów
Zamów