Ulubione
Jak przygotować kosztorys remontu łazienki?

Jak przygotować kosztorys remontu łazienki?


Remont łazienki jest nie lada wyzwaniem. Jest sporym utrudnieniem w codziennym funkcjonowaniu domowników, do tego trwa dłużej niż remont innych pomieszczeń a do tego jego koszt zazwyczaj jest wysoki. Z tych właśnie względów łazienka jest jednym z najrzadziej remontowanych pomieszczeń w domu. Aby koszt remontu nie był zaskoczeniem, należy dokładnie przyłożyć się do wykonania kosztorysu. Jeśli zastanawiasz się, ile remont łazienki będzie kosztował w roku 2021 - koniecznie zapoznaj się z naszym dzisiejszym wpisem.

Remont remontowi nierówny - sprawdź, ile zapłacisz za remont łazienki w roku 2021!

Z każdym rokiem koszty materiałów, armatury, urządzeń sanitarnych, ale i robocizny są wyższe. Fachowcy szacują, że do poprzedniego roku ceny związane z remontem łazienki mogą być wyższe nawet o 10%. Jest to sporo, jednak końcowa cena uzależniona jest od tak wielu czynników, że zawsze można próbować obniżyć ją.

Koszt remontu zależny jest przede wszystkim od tego czego dokładnie prace dotyczą. W starych dawno nieremontowanych łazienkach warto, jest przy okazji innych zmian zrobić przegląd stanu rur, sprawdzić instalację WOD-KAN. Nawet jeśli przez wiele lat nie doszło do żadnej awarii, nie oznacza to, że instalacja działa tak, jak należy.

Remont jest jedną z lepszych okazji, by przegląd taki przeprowadzić. Oczywiście w zależności od tego, czy konieczna jest jakaś wymiana części, naprawa koszty mogą znacznie wzrosnąć. Hydraulik powinien sprawdzić, czy woda dobrze spływa, nie ma żadnych przecieków oraz czy dzieje się to w odpowiednim tempie. Warto sprawdzić drożność rur przy pomocy kamery. W ten sposób można ocenić instalację kanalizacyjną i wodociągową.

 kosztorys remontu

Jak wykonać kosztorys remontu łazienki?

Najkorzystniej jest dużo wcześniej znaleźć fachowca, który położy płytki, ściągnie starą glazurę oraz zamontuje wszystkie nowe urządzenia sanitarne. Niska cena za te usługi powinna być alarmująca. Najczęściej fachowcy z jednego rejonu oczekują podobnej zapłaty za te same prace wykończeniowe. Oczywiście nie są też to koszty, których nie można zmniejszyć. Jednym z lepszych rozwiązań jest samodzielne przygotowanie łazienki do remontu. Nie każdy oczywiście się na to zdecyduje, jednak usunięcie glazury czy wyniesienie wanny, kabiny prysznicowej, demontaż innych urządzeń to spore oszczędności.

Do wyliczenia kosztów remontu potrzebne jest dokładne wyliczenie wielkości łazienki. Należy wziąć pod uwagę wysokość ścian ich szerokość oraz długość. Z obliczeń tych należy odjąć powierzchnię, jaką zajmują drzwi wejściowe. Na tej podstawie można wyliczyć dokładną ilość potrzebnych płytek ściennych czy podłogowych oraz koszty robocizny związane z ich położeniem.

Należy spisać wszystkie materiały, jakie będą niezbędne podczas remontu. Można je oczywiście uzgodnić z fachowcem, ponieważ nie zawsze samodzielnie jesteśmy w stanie stwierdzić, ile fugi czy zaprawy, kleju będzie potrzebne podczas remontu. Fachowcy często podkreślają, że do niezbędnej ilości płytek należy dodać około 10%. Podczas kładzenia często niezbędne jest wykonanie nacięć, płytki także mogą ulec zniszczeniu. W większości sklepów łazienkowych możliwy jest zwrot, nawet małej ilości płytek przy wcześniejszym uzgodnieniu tego.

W kosztach należy uwzględnić wszystkie elementy wyposażenia, takie jak wanny, kabiny prysznicowe, umywalki, miski WC, stelaże i meble. Do wielu z tych urządzeń niezbędne jest dokupienie odpowiedniego oprzyrządowania, części. Zawory, syfony, wężyki i rurki także powinny znaleźć się w kosztorysie. Dobrze wykonany kosztorys łazienki będzie zgadzał się z kosztem wykonanego remontu.

Ewentualnie różnić mogą go niewielkie koszty związane z np. jakąś dodatkową pracą specjalisty. Wybierając fachowca, należy zwrócić uwagę nie tylko na cenę za daną usługę, ale także i na to czy daje on gwarancję na wykonaną przez siebie pracę. Właśnie taka gwarancja może być potwierdzeniem dużego doświadczenia oraz rzetelności fachowca.POWIĄZANI PRODUCENCI