Ulubione
Jak samodzielnie zamontować kabinę prysznicową?

Jak samodzielnie zamontować kabinę prysznicową?


Remont czy aranżacja nowej łazienki nie należy do zadań łatwych. Sam dobór elementów wyposażenia jest czasochłonny i często trudno jest dokonać optymalnego wyboru osobom, które na co dzień nie mają do czynienia z takim asortymentem. Tak samo jest z montażem wybranych produktów. Wiele osób decyduje się ze względu chociażby na koszty na samodzielne zainstalowanie kabin, baterii czy wanien. W dzisiejszym wpisie chcemy przybliżyć Państwu montaż kabiny prysznicową. Jest to jedno z tych zadań, które można wykonać samodzielnie!

Jak nie popełnić błędów podczas montażu kabiny?

Montaż kabiny prysznicowej nie jest trudny, o ile wybrany produkt jest dobrej jakości. Ma się wtedy pewność, że wszystkie składowe elementy będą do siebie idealnie pasowały, a także że montaż ich będzie szybki i sprawny. Przed rozpoczęciem montażu warto natomiast zapoznać się z najczęstszymi błędami, które mogą się zdarzyć. Pierwszym z nich jest postępowanie niezgodne z instrukcją. Nawet, gdy na pierwszy rzut oka wydawać się może, że wiemy w jakiej kolejności poszczególne elementy powinny zostać zamontowane, w praktyce może okazać się zupełnie inaczej. Detale tak jak wszędzie mogą zdecydować o powodzeniu całego przedsięwzięcia.

Ważne jest także to, by kabinę montować w dwie osoby. Oczywiście sprawny fachowiec jest w stanie zrobić to w pojedynkę, jednak dla laika zadanie to może nie być proste. Istotne jest także to, by najpierw zamontować samą konstrukcję kabiny, a potem dopiero umieścić ją i zamontować na brodziku czy posadzce.

Najważniejszym etapem pracy jest zamontowanie profili przyściennych. Tak naprawdę nie ma tu zbyt dużego ryzyka do popełnienia błędów. Podczas tej czynności używa się wkrętów wkręcanych w ścianę, ważne jest to, by na koniec sprawdzić wypoziomowanie konstrukcji. Jest to też ten moment, by skorygować ewentualną różnicę. Robi się to przy użyciu śrub umieszczonych przy górnych rolkach kabiny. Dobrze wypoziomowana kabina będzie szczelna i funkcjonalna.

 

Montaż brodzika - zrób to sam!

Brodzik prysznicowy to integralny element wielu kabin. Współczesne brodziki różnią się znacznie nie tylko wyglądem, ale i funkcjonalnością od tych, które były popularne kilkanaście lat temu. Coraz więcej osób dobiera do nowoczesnych kabin brodziki niskie i to nie tylko akrylowe, ale coraz częściej te z konglomeratu.

Wybierając brodzik należy zwrócić uwagę nie tylko na jego wielkość i kształt, ale także na otwór odpływu. Istotny jest także wlot do kanalizacji. Od niego bowiem zależy wysokość samego brodzika. Elementy montażowe, które są niezbędne do jego zainstalowania, zazwyczaj sprzedawane są razem z brodzikiem. Są to zaczepy, nóżki i szyny - w zależności od rodzaju brodzika.

Montując zarówno brodzik, jak i kabinę należy pamiętać, że elementy te muszą przylegać nie tylko do ścian, ale także do siebie. Miejsce łączeń, styku należy zabezpieczyć sylikonem przeznaczonym do tego. Na rynku dostępne są zarówno silikony białe, jak i przezroczyste. Znaleźć można także takie, które będą kolorystyką pasowały do wybarwienia brodzika - ma to znaczenie w przypadku modeli z konglomeratu.

Ważnym elementem podczas montażu brodzika jest wyregulowanie wysokości nóżek. Wszystkie powinny być na takiej samej wysokości. W tym celu najlepiej jest użyć poziomicy. Wszystkie nierówności można łatwo skorygować. W przypadku, gdy brodzik montowany jest na same zaczepy, należy zamontować go we wskazanych miejscach. Po dokładnym sprawdzeniu “na sucho” czy wszystkie elementy są na odpowiedniej wysokości i czy są dobrze wyregulowane, można przykleić go do płytek za pomocą kleju, a szczeliny uszczelnić silikonem.

Dopiero po zainstalowaniu brodzika można zamontować szkielet kabiny prysznicowej, który uzupełnia się o szklane elementy. Szklane elementy są wytrzymałe, jednak nie powinno się stosować podczas montażu narzędzi, które mogą je uszkodzić. Zazwyczaj należy odczekać dobę, by sprawdzić czy wszystko jest szczelne. W przeciwnym razie powinno się ponownie uzupełnić szczeliny silikonem.POWIĄZANI PRODUCENCI