Ulubione
Jak skutecznie odnowić fugi w łazience?

Jak skutecznie odnowić fugi w łazience?


Każde pomieszczenie, nawet to najpiękniejsze, z biegiem lat ulega zniszczeniu. Codzienna eksploatacja wpływa na to, że ściany się brudzą, a podłogi czy płytki się wycierają. Jednak nie ma nic bardziej irytującego niż wygląd brudnych i popękanych fug. W takiej chwili niektórzy są skłonni usuwać spoiny i aplikować nowe fugi na łączenie. Czy trzeba posuwać się od razu do tak radykalnych środków? Poniżej o tym, co można zrobić, aby odnowić stare, zniszczone fugi.

Odpowiednia pielęgnacja fug

Zdarza się bardzo często, że fuga trzyma się podłoża i płytek, w taki sposób, że nie można ich się pozbyć. Może się także zdarzyć tak, że jedynie kolor fug straci swoją pierwotną barwę. W tym momencie na ratunek może przyjść produkt do renowacji spoin, który sprawi, że przebarwienia i zabrudzenia znikną. Stosować go można zarówno do fug ściennych, jak i podłogowych. Ponadto większość preparatów z tej kategorii zapobiega powstawaniu pleśni, ponieważ tworzy powłokę wodoodporną. Renowatory są dostępne w różnych kolorach i należy je dobierać w taki sposób, aby barwa była jak najlepiej dobrana do podłoża. Samo użycie tego typu produktów jest łatwiejsze, jeśli zastosuje się do wskazówek producenta.

To, że fugi odgrywają ważną rolę w wyglądzie całej łazienki, nie podlega dyskusji. To dzięki fudze płytki wyglądają atrakcyjnie. Niemniej jednak są elementem, który z czasem ulega zniszczeniu, dlatego tak bardzo istotne jest, aby odpowiednio dbać o ich stan i wygląd. Zabezpieczenie jej przed wypłukiwaniem się zwiększy żywotność fug, a co za tym idzie, sprawi że wnętrze dłużej będzie funkcjonalne i estetyczne.

 

Domowe sposoby na czyste fugi

W gospodarstwie domowym znajduje się wiele produktów, które mają właściwości czyszczące i pielęgnacyjne. Idealnym przykładem jest proszek do pieczenia, ocet i cytryna. Naniesienie proszku do pieczenia na brudną fugę i pozostawienie na kilkanaście minut, aż wsiąknie w strukturę fugi, da gwarancję skuteczności działania. Następny krok to zmycie proszku do pieczenia wodą oraz wilgotną ściereczką. Im dokładniejsze nasze ruchy, tym powierzchnia będzie czystsza, ponieważ nie zostanie na niej żaden zaciek z zastosowanego i użytego środka.

Inny, lecz wcale nie mniej skuteczny sposób to przygotowanie roztworu z octu w proporcji 1:2. Tak przygotowanym produktem myjemy fugi, aż osiągniemy oczekiwany poziom czystości. Aby wzmocnić działanie octu, można dodać do roztworu odrobinę sody oczyszczonej. Dzięki takiemu rozwiązaniu zapach octu nie będzie tak bardzo nam przeszkadzał. Podobne działanie ma cytryna, której sokiem można spryskać fugi i pozostawić na przebarwieniach, aż dojdzie w ich głąb. Cytryna wybiela, a jej właściwości są znane od dawna. Dzięki temu jej zastosowanie jest o wiele szersze niż spożywcze.

 

Skuteczne środki chemiczne w walce z brudnymi fugami

Jeśli zależy nam na tym, aby efekt był szybko widoczny i nie mamy ochotę na tworzenie magicznych receptur w warunkach domowych, możemy skorzystać z produktów dostępnych na rynku. Producenci wręcz prześcigają się w udoskonalaniu swoich środków do zadań specjalnych. Specjalistyczne preparaty są bardzo skuteczne i o wiele prostsze w aplikacji niż te przygotowane w domu. Dzięki temu, że większość z nich, jak nie wszystkie, posiadają spryskiwacz lub atomizer, można je dokładnie zaaplikować na powierzchnię przez nas czyszczoną. Płyny pozostawia się na kilkanaście lub kilkadziesiąt minut, w zależności od rodzaju zabrudzeń. Są to bardzo silne środki, więc należy uważać z ich dozowaniem, aby nie przesadzić i nie uszkodzić czyszczonych powierzchni.

Stawiając na mniej inwazyjne środki doprowadzające fugi do idealnego wyglądu, możemy postawić na odświeżenie fugi poprzez jej pomalowanie. Do tego zabiegu przeznaczone są produkty, które mocno kryją powierzchnię oraz mocno trzymają się podłoża. W standardowym zestawie do renowacji znajduje się sam produkt, farbka z pędzelkiem oraz gąbka do czyszczenia płytek. Na rynku można także spotkać wygodniejsze w użyciu pasty i markery, ale to jakiego dokonamy wyboru, jest już kwestią naszej wygody.POWIĄZANE KATEGORIE
  1. Baterie łazienkowe