Ulubione
Jak układać duże płytki w łazience?

Jak układać duże płytki w łazience?


Wielkoformatowe płytki cieszą się obecnie ogromnym zainteresowaniem. Wykorzystywane są jako element wykończenia łazienek, ale nie tylko. Kładzione są bowiem także w korytarzach, salonach czy kuchni. Produkty te posiadają wiele zalet, pozwalają między innymi uzyskać jednolitą estetyczną przestrzeń. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat płytek wielkoformatowych? Chcesz uzyskać informację na temat układania dużych płytek w łazience? Jeśli tak — koniecznie zapoznaj się z naszym wpisem. Zapraszamy!

Płytki wielkoformatowe — zalety

W wielu współczesnych aranżacjach wykorzystywane są duże płytki. Produkty te mają dużo zalet. Przede wszystkim pozwalają uzyskać jednolitą i harmonijną przestrzeń. Idealnie sprawdzają się w modernistycznych, minimalistycznych aranżacjach. Dzięki temu, że płytka ma duże rozmiary, ma też mniej widocznych cięć. Dzięki temu przestrzeń wygląda na większą. Poza tym mniejsza liczba cięć przekłada się na mniejszą liczbę fug, które są dosyć problematycznym w czyszczeniu spoiwem. Więcej informacji na temat czyszczenia nie tylko fug, ale i samych płytek zostało zawartych w jednym z naszych ostatnich wpisów: Jak czyścić płytki łazienkowe?

Poza tym wbrew pozorom duże płytki kładzie się łatwiej. Mniejsze jest też samo zużycie materiałów, takich jak: zaprawa klejowa i fugi. Poza tym mniejsza ilość połączeń oznacza mniej miejsc, w których gromadzi się brud i zanieczyszczenia. Dzięki temu czyszczenie większych płytek jest łatwiejsze i mniej czasochłonne. Do najważniejszych zalet zalicza się jednak ich estetykę! Płytki te prezentują się nowocześnie, a także dostępne są w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, co przekłada się na większe możliwości personalizacji pomieszczeń.

układanie płytek krok po kroku

W jaki sposób kłaść płytki w dużym formacie?

Układanie płytek czy to mniejszych, czy dużych z pewnością nie jest zadaniem prostym. Wymaga bowiem nie tylko wiedzy na ten temat, ale także i odpowiednich umiejętności czy narzędzi. Po zakupie dużych płytek najkorzystniej jest je ułożyć na sucho. Często bowiem inaczej wyglądają w sklepie, inaczej prezentują się na podłodze. Jeśli chodzi o wielkoformatowe płytki, optymalne ich ułożenie jest kluczowe dla ostatecznego efektu wizualnego. Powinno zacząć się od ułożenia płytki przy wejściu do łazienki i na tej podstawie sprawdzić, w jakich miejscach będą konieczne cięcia.

Przed przystąpieniem do pracy w pierwszej kolejności trzeba dokładnie przygotować powierzchnię. Musi być ona równa, sucha i czysta. W przypadku, gdy podłoże jest nierówne, powinno się wyrównać je przy pomocy masy szpachlowej lub innego materiału. Jeśli na podłodze czy ścianach znajdowała się farba olejna, należy ją usunąć. Farba można mieć wpływ na obniżenie przyczepności płytek. W przypadku małych płytek czy mozaiki możliwe są odchylenia, w przypadku płytek o wielkim formacie praktycznie nie są dopuszczalne. Po wyrównaniu powierzchni należy ją zagruntować. Zabieg ten pozwoli związać pozostałe nieczystości, wzmocni podłoże, a także sprawi, że przyczepność będzie większa. W przypadku kładzenia płytek w pomieszczeniach, takich jak kuchnia czy łazienka, warto pomyśleć o dodatkowej izolacji, która będzie zabezpieczeniem przed wilgocią. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat kładzenia płytek w łazience? Zachęcamy do zapoznania się z jednym z naszych wcześniejszych wpisów: Układanie płytek w łazience krok po kroku!

wielkoformatowe płytki

Kładziemy płytki wielkoformatowe!

Ułożenie dużych płytek dla jednych glazurników jest zadaniem trudnym, dla innych jest łatwiejsze, niż w przypadku mozaiki i małych kafli. Chociaż trzeba przyznać, że zadanie to wymaga ogromnej dokładności i cierpliwości. Pierwszą różnicę widać już podczas nakładania zaprawy klejowej. Powinno się ją nałożyć zarówno na podłodze, jak i na płytce. Najkorzystniej nakłada się ją metodą na krzyż, czyli w różnych kierunkach. Pod płytką nie powinno być dużych miejsc, wolnych od zaprawy klejowej. Wtedy bowiem ostateczny efekt może nie być trwały.

Eksperci podkreślają, że w przypadku płytek wielkoformatowych ściennych zaprawa klejowa powinna pokrywać około 70% powierzchni płytki. Wtedy jest mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia mechanicznego jej. W przypadku płytek podłogowych zaprawa powinna pokrywać płytkę w całości. Trudność podczas układania dużych płytek związana jest w głównej mierze z ich właściwym ułożeniem. Kafle te są bowiem dość ciężkie i utrzymanie ich w danym miejscu nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać z boku. Praca przebiega sprawniej i szybciej, jeśli kładzeniem płytek o dużym formacie zajmuje się nie jeden, a dwóch glazurników. Mogą oni dodatkowo wspomagać się podczas wykonywania pracy specjalnymi przyssawkami/uchwytami. Podczas układania płytek należy korzystać z poziomicy, aby upewnić się, że płytki są ułożone równo i poziomo. Można też wykorzystać kołki, aby ustawić pierwszą linię płytek.

Problematyczne może być również cięcie płytek. Najkorzystniej jest w tym celu użyć specjalistycznej maszyny, która precyzyjnie i bez uszkodzenia kafla potrafi go przyciąć.POWIĄZANI PRODUCENCI
POWIĄZANE KATEGORIE
  1. Płytki ceramiczne
  2. Opoczno
  3. Desert Wind