Ulubione
Jak urządzić ekologiczną łazienkę?

Jak urządzić ekologiczną łazienkę?


Od wielu lat mówi się o ekologii. Chociaż tematyka ta jest znana, wciąż wiele osób podchodzi do niej z dystansem i bez należytej atencji. Pomimo tego producenci armatury łazienkowej, a także i innych elementów jej wyposażenia wprowadzają na rynek produkty, dzięki którym z łatwością można zmniejszyć zużycie wody i energii, a także nadać wnętrzu naturalnego, ekologicznego charakteru. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat aranżacji ekologicznej łazienki - koniecznie zapoznaj się z naszym dzisiejszym wpisem!

Postaw na ekologiczne baterie!

Oszczędności związane z użytkowaniem łazienki, dotyczą głównie wody. W tym zakresie zrobiono już naprawdę wiele, a najbardziej nowoczesne modele baterii łazienkowych, potrafią znacznie przyczynić się do zmniejszenia opłat za wodę. Tego typu baterii jest już sporo, a wraz z ich większą popularnością i dostępnością, ceny modeli są niższe.

Według fachowców do najlepszych zalicza się baterie sensoryczne, bezdotykowe. Modele te jeszcze kilka lat temu znajdowały się głównie w przestrzeniach publicznych, w galeriach, kinach. Dzisiaj coraz częściej spotkać je można w prywatnych domach. Użytkując tego typu baterię, ma się pewność, że zużyje się tylko tyle wody, ile jest konieczne do wykonania danej czynności higienicznej.

Nie trzeba bowiem marnować czasu na ustawienie pożądanej temperatury i natężenia wypływającej wody, a także na odkręcenie i zakręcenie dopływu wody. Aby uruchomić baterię sensoryczną wystarczy przybliżyć do niej dłonie, aby odciąć dopływ wody, wystarczy dłonie odsunąć. Jest to nie tylko rozwiązanie, które podnosi funkcjonalność i komfort użytkowania łazienki, jest to też idealna opcja dla rodziców małych dzieci, które jak wiadomo często zostawiają odkręcone krany, wychodząc z łazienki.

Nie tylko jednak baterie sensoryczne są godnymi polecenia. Ekologiczne baterie to bowiem także i te,  które posiadają inne funkcje, pozwalające na zmniejszenie zużycia wody. Są to więc baterie łazienkowe, które wyposażone są w różnego typu ograniczniki zużycia ciepłej wody czy jej natężenia, a także popularne perlatory. Zadaniem aeratora, który umieszczony jest na końcu wylewki jest zmniejszanie wypływającej wody z powietrzem. W rezultacie woda ma większą objętość, jest perlista, przyjemna podczas kontaktu ze skórą, a jednocześnie zużywa się jej mniej nawet o 30%!

 ekologiczne baterie łazienkowe

Kabina prysznicowa zamiast wanny?

Coraz więcej osób, które remontują czy aranżują nowe łazienki, decyduje się na montaż kabiny prysznicowej zamiast wanny. Rozwiązanie takie ma wiele zalet. Przede wszystkim kabiny prysznicowe zajmują mniej miejsca, pozwalają także szybko się odświeżyć przed wyjściem do pracy czy szkoły. Nie są to jednak wszystkie atuty kabin prysznicowych! Korzystając z prysznica w kabinie można znacznie zaoszczędzić zużycie wody. Oczywiście wiele zależy od samego czas brania korzystania z kabiny, jednak statystyki, które prowadzone są ods dłuższego czasu wskazują, że to właśnie dzięki kabinom natryskowym wielu osobom udaje się zmniejszyć zużycie wody.

O komforcie użytkowania kabiny prysznicowej decyduje nie tylko sam rodzaj kabiny, ale także i baterii, jaka zostanie w nim zamontowana. Tymi, które są szczególnie polecane ze względu właśnie na ekologię, są baterie natryskowe z termostatem. Dzięki temu, że bateria jest wyposażona w termostat, nie trzeba ustawiać pożądanej temperatury wypływającej wody.

Mimo powątpiewań wielu osób, dzięki tego typu bateriom udaje się znacznie zmniejszyć zużycie wody. Jest to zresztą niejedyny atut baterii z termostatem. Dzięki nim można uniknąć przypadkowemu popażeniu skóry, do którego może dojść w kontakcie ze zbyt gorącą wodą. Baterie natryskowe z termostatem zwiększają bezpieczeństwo korzystających samodzielnie z łazienki dzieci czy osób starszych.

 

Ekologiczne środki czyszczące!

Myśląc o łazience ekologicznej, nie sposób nie wspomnieć o środkach czyszczących, które nie zawsze muszą być silnie żrące, niebezpieczne. Okazuje się, że w domowym zaciszu każdy może samodzielnie przygotować preparaty, które nie tylko są skuteczne, tanie to jeszcze ekologiczne. Jednym z lepszych jest roztwór wykonany z proporcjach 1:1 z wody i octu. Taki preparat można urozmaicić dodając sok z cytryny czy olejek eteryczny, po to by zniwelować charakterystyczny zapach z octu. Środek ten nadaje się idealnie nawet do czyszczenia mocno zakamienionych sanitariatów czy baterii.

Innym preparatem, który można zrobić samodzielnie jest ten, którego skład opiera się na sodzie i wodzie. Wodę należy wymieszać z sodą w taki sposób, by powstała papka. Takim preparatem również można idealnie wyczyścić praktycznie całą łazienkę.

 łazienka ekologiczna aranżacja

Eko wystrój łazienki!

W łazience w stylu eko nie może zabraknąć elementów wyposażenia, które są naturalne, harmonijne. Takie miejsce powinno być jasne, z elementami drewna, naturalnych kamieni, dobrze oświetlone. Powinno pojawić się też zielone dodatki, na przykład w postaci żywych roślin. W łazience takiej warto jest postawić na drewniane meble lub takie, które je imitują, nas drewnopodobne płytki. Stylistyka eko jest bardzo bliska tej skandynawskiej i na niej można się wzorować.

Urządzając łazienkę, warto jest pamiętać o tym, że jest to miejsce, w którym nie tylko wykonujemy dane czynności higieniczne, ale też takie, w którym chcemy się czasem schować przed światem, odprężyć, zrelaksować. Ma być to nasza prywatna strefa SPA i właśnie estetyka wnętrza ma duży wpływ na nasze samopoczucie. Naturalne materiały sprzyjają uczuciu błogości, uspokajają, wprowadzają jakże potrzebna w obecnych czasach harmonię.

Praktycznie do każdej łazienki, nawet tej bez okna można wstawić kwiaty. Są specjalne odmiany, które świetnie radzą sobie w pomieszczeniach, w których panuje duza wilgotność i wahania tempaeratury. Są to zazwyczaj gatunki egzotyczne, które tak naprawdę w łazienkach czują się najlepiej. Dobierając rodzaj kwiatów należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, czy dana roślina lubi ciemność, czy potrzebuje do rozwoju dużej ilości światła.POWIĄZANI PRODUCENCI