Ulubione
Jak urządzić łazienkę bez okien?

Jak urządzić łazienkę bez okien?


Przestronna łazienka, w której znajdują się okna to marzenie wielu z nas. Niestety często rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Pomieszczenia te są małe, nieustawne i ciemne. Będąc w posiadaniu łazienki z oknem, można mówić o sporym szczęściu. Pomieszczenie to bowiem nie wymaga zbyt intensywnej wentylacji, jest doświetlone naturalnym światłem oraz dzięki oknu, może wyglądać na większe i ciekawsze wizualnie. Jeśli zastanawiasz się jak zaaranżować wnętrze bez okien — konieczne zapoznaj się z poniższym artykułem!

Zadbaj o dobrą wentylację

Jednym z atutów łazienki z oknem jest to, że w razie takiej konieczności, można szybko przewietrzyć wnętrze i tym samym pozbyć się z łazienki zbyt dużej ilości wilgoci i pary. Jeśli nie ma okna, należy zadbać o właściwą wentylację pomieszczenia. Ważną zasadą jest to, aby kratka wentylacyjna znajdowała się blisko sufitu, jednocześnie, aby nie była zbyt blisko drzwi. Wtedy przepływ powietrza będzie możliwy. Warto jest wyposażyć kratki w wentylację mechaniczną. Dzięki nim wydajność wentylacji będzie zawsze taka sama.

Jeśli ręczniki w łazience nie chcą schnąć, szybko zaczynają niezbyt przyjemnie pachnieć, często widoczna jest pleśń czy grzyby — to znak, że wentylacja nie jest wydolna. Dobrze działająca nie tylko poprawia komfort korzystania z pomieszczenia, ale także ma wpływ na zdrowie domowników.

 

Zadbaj o rozświetlenie wnętrza!

W łazience, w której znajduje się okno, zazwyczaj jest sporo naturalnego światło. Takiego wnętrza nie trzeba dodatkowo rozświetlać. Inaczej jest w tych pomieszczeniach, które okna nie posiadają. Projektanci wnętrz często stosują w takich przypadkach specjalne triki, które sprawiają, że aranżacja wygląda na jaśniejszą, bardziej przestronną. Jednym z częściej stosowanych jest użycie dużych luster, które to nie posiadają szerokich, mocno zaznaczonych krawędzi, ram. Najkorzystniej, jeśli w lustrze odbijają się lampy. Dzięki temu trikowi wnętrze łazienki wygląda na większe, jaśniejsze, a samo lustro do złudzenia przypomina okno.

Warto także postawić na płytki, które będą odbijały światło, czyli połyskujące, na pewno nie matowe.

 

Zadbaj o dobrze dobrane oświetlenie!

Dobrze dobrane oświetlenie to podstawa funkcjonalnej łazienki! Z tego właśnie względu nie można tej kwestii traktować po macoszemu, szczególnie, wtedy gdy we wnętrzu nie ma okna i tym samym dopływu naturalnego światła.

Prócz oświetlenia głównego powinno znaleźć się także te poboczne, które może oświetlać lustro, wannę czy kabinę prysznicową. Podczas wyboru lamp należy zwrócić uwagę na to, czy dana lampa posiada parametry, dzięki którym sprawdzi się w tak specyficznym pomieszczeniu. Dobre lampy łazienkowe powinny być odporne przede wszystkim na działanie wilgoci. W ofercie naszego sklepu znajduje się ich szeroki wybór.

 

Wanna czy kabina prysznicowa

Łazienka jest zazwyczaj najmniejszym pomieszczeniem w domu. Z tego właśnie względu należy dołożyć wszelkich starań, aby elementy wyposażenie były dopasowane nie tylko do gustu domowników, ale także i wielkości oraz ustawności pomieszczenia. W małych łazienkach bez okna lepszym rozwiązaniem będzie kabina prysznicowa niż wanna. Przede wszystkim kabina zajmuje mało miejsca, do tego dzięki przejrzystym ściankom ze szkła wygląda po prostu lżej. W rezultacie całe wnętrze wygląda na większe, nieprzytłaczające.

Sama kabina prysznicowa ma więcej zalet, niż się to wydaje na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim można z niej szybciej skorzystać. Idealnie sprawdza się podczas szybkich natrysków. Pozwala zaoszczędzić sporo wody. Jest to także dobre wyjście dla osób, które są starsze, niepełnosprawne lub po prostu mają problemy z motoryką. Wejście do niej jest praktycznie pozbawione barier. Nowoczesne modele kabin otwartych, czyli tzw. walk — in zazwyczaj montuje się na posadzce. Tym samym można wjechać do nich bez problemu nawet wózkiem inwalidzkim. Do tego sam nowoczesny design tych modeli sprawia, że łazienka wygląda na jeszcze bardziej przestronną.POWIĄZANI PRODUCENCI