Jak wybrać baterię prysznicową?

2022-06-23
Jak wybrać baterię prysznicową?
Mateusz Kania zdjecie
Mateusz Kania
Jak wybrać baterię prysznicową?

Jak wybrać baterię prysznicową?

2022-06-23

Coraz większa liczba Polaków podczas urządzania łazienki, decyduje się na montaż kabiny prysznicowej zamiast wanny. Spowodowane jest to przede wszystkim względami praktycznymi. Kabina zajmuje znacznie miejsc miejsca, co jest istotne szczególnie w niewielkich, blokowych łazienkach. Poza tym można skorzystać z niej szybko. Za komfort użytkowania kabiny odpowiedzialna jest nie tylko jej wielkość, materiał, z którego została wykonana, ale także i bateria natryskowa, która jest w niej montowana. W dzisiejszym wpisie chcemy przyjrzeć się bliżej bateriom prysznicowym, ich rodzajom oraz tym, na co należy zwracać uwagę, podczas ich wyboru.

czarna bateria prysznicowa

Bateria prysznicowa z deszczownicą czy bez?

Jest kilka rodzajów baterii prysznicowych. Ogólnie możemy podzielić je nie tylko ze względu na funkcjonalność, ale także i na sposób montażu. W ofercie producentów znajdują się:

Baterie prysznicowe - są to klasyczne modele, które składają się z samej baterii prysznicowej oraz z węża i słuchawki natryskowej. Zazwyczaj też modele te znajdują się w najniższych cenach, chociaż oczywiście nie jest to reguła. Produkty te dzielą się ze względu na sposób montażu na natynkowe oraz podtynkowe.

Baterie prysznicowe natynkowe są proste w montażu i znajdują się w przystępnych cenach. Z tych właśnie względów cieszą się też tak dużym zainteresowaniem. Modele natynkowe montuje się bezpośrednio do rur. Wybór tych modeli jest dobrą opcją, szczególnie podczas renowacji starej łazienki. Nie trzeba bowiem narażać się na dodatkowe prace i koszty związane z przystosowaniem nowej instalacji.

Ze względu natomiast na estetykę baterie prysznicowe natynkowe sprawdzają się przede wszystkim w łazienkach klasycznych, a także i we wnętrzach retro. To właśnie wśród tych modeli znaleźć można także i takie, które posiadają ozdobne kurki, żłobienia i dostępne są w największej gamie kolorystycznej. Są to modele, które zabierają jednak więcej miejsca, niż baterie podtynkowe.

Baterie prysznicowe podtynkowe cieszą się w ostatnich sezonach sporym zainteresowaniem. Zachwycają swoją estetyką, ale także i parametrami technicznymi. Modele te zresztą przez ekspertów uznawane są jako jedne z trwalszych. Dlaczego? Okazuje się, że w ich przypadku całe “serce” baterii schowane jest w ścianie. Tym samym nie te części nie są narażone na działanie wody, wilgoć, uszkodzenia mechaniczne. Przyznać należy jednak, że zazwyczaj wybierane są jednak ze względu na swój design, a nie parametry techniczne i trwałość.

Baterie prysznicowe podtynkowe sprawdzają się przede wszystkim w łazienkach nowoczesnych, minimalistycznych, tam gdzie ważna jest estetyka oraz wysoka jakość wykonania. Montaż tych modeli jest z pewnością bardziej skomplikowany, niż w przypadku baterii natynkowych, za to jednak są to produkty wyjątkowo wytrzymałe, a także i subtelne w odbiorze. Ze względu na mniejszą ilość elementów zewnętrznych czyszczenie ich także nie należy do problematycznych.

Baterie prysznicowe z deszczownicą - są to baterie prysznicowe, które dodatkowo wyposażone są w deszczownice. Zestawy takie są bardziej rozbudowane. Dostępne są w wielu wersjach. Deszczownice mogą różnić się między sobą nie tylko kształtem, ale także i wielkością. Zwolennicy tego typu rozwiązań podkreślają, że sama deszczownica i strumień z niej płynący przypomina ciepły, letni deszcz. Zwiększa poczucie komfortu, ma wpływ na poczucie relaksacji podczas kąpieli.

Panele prysznicowe - jeśli zależy Ci nie tylko na szybkim skorzystaniu z kabiny prysznicowej, ale także na relaksie, który uzyskamy podczas kąpieli, warto jest postawić na panel prysznicowy. Jest to produkt, który posiada także dysze do hydromasażu. Z wyglądu panel przypomina bardziej zaawansowany zestaw prysznicowy, jednak jest dużo bardziej rozbudowany. Produkty takie prócz dysz masujących, posiadają także termostat, sprzęt hi-fi, fototerapię czy system służący do aromaterapii. Dobry panel prysznicowy jest niezwykle funkcjonalny, komfortowy, pozwala zmienić łazienkę w prywatną strefę SPA.

 nowoczesny-prysznic

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając baterię prysznicową?

Wybierając idealną baterię prysznicową czy panel natryskowy w pierwszej kolejności zwracamy na estetykę produktu. Oczywiście jest ona niezmiernie ważna i nie zamierzamy twierdzić inaczej. Jednak za komfort użytkowania baterii odpowiedzialne są jej parametry techniczne. Z pewnością przed zakupem należy zwrócić uwagę na głowicę, czyli najważniejszy element baterii. Zadaniem jej jest regulacja oraz mieszanie wody. Najlepsze głowice nie wymagają konserwacji, posiadają bowiem mikropory, w której znajduje się smar. Tym samym działają płynnie i bezawaryjnie przez wiele, wiele lat. Tego typu głowice znajdują się w bateriach prysznicowych Grohe. Elementy te powinny być wykonane z ceramiki, istotne jest także to, czy w regularnej sprzedaży znajdują się poszczególne części zamienne do baterii natryskowych. Ma się wtedy pewność, że nawet po wielu latach, będzie można wymienić część na nową i przedłużyć żywotność produktu.

Ważny jest także sam materiał, z którego bateria została wykonana. Jednym z lepszych jest mosiądz. Materiał ten nie tylko jest trwały, ale także i nie koroduje, a także posiada właściwości antyseptyczne. Baterie, które są wykonane z mosiądzu, są ciężkie. Jest to także ten element, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu.

Istotne są także systemy, dzięki którym osadzanie się kamienia jest ograniczone, a usunięcie go jest szybkie i bezproblemowe. Chodzi o system AntiCalc. Technologia ta znajduje się w praktycznie wszystkich bateriach prysznicowych, dostępnych w ofercie naszego sklepu. Przed wyborem należy zwrócić także uwagę na klasę przepływu wodę, długość gwarancji producenta oraz to czy dany model został wyposażony w funkcje, dzięki którym możemy zmniejszyć zużycie wody.

WIĘCEJ W KATEGORII Baterie łazienkowe

Jak czyścić czarne baterie i armaturę w łazience?

Czytaj

Powiązani producenci

Grohe
Hansgrohe
Tres

Powiązane kategorie

Zamów
Zamów