Ulubione
Jak wybrać dobrą toaletę?

Jak wybrać dobrą toaletę?


Aranżując nową łazienkę bądź remontując starą, staramy się szukać rozwiązań, które zapewnią funkcjonalność i wygodę. Bez wątpienia ważny jest wybór dobrej toalety. Jeżeli nie ma możliwości zamontowania jej w innym pomieszczeniu sanitarnym, to łazienka z toaletą jest koniecznością. Trzeba zwrócić uwagę na dostępną przestrzeń, kierunek odpływu, a także zdecydować czy chce się zamontować toaletę z krytym mocowaniem, czy klasyczną. Z naszego poradnika dowiesz się, jak wybrać dobrą toaletę.

WC do łazienki – czy warto wybrać miskę wiszącą? 

Biorąc pod uwagę dostępną przestrzeń, WC do małej łazienki powinno zapewniać ergonomię. To oznacza, że musi być zamontowane na wysokości wygodnej dla wszystkich użytkowników, a utrzymanie go w czystości powinno być łatwe. Jednocześnie nie może zajmować zbyt dużej przestrzeni. Niezależnie czy jest to mała łazienka z prysznicem i toaletą, czy wanną i toaletą, takie rozwiązanie będzie optymalne.

W dużej łazience liczy się z kolei przestronność, często przypomina ona pokój kąpielowy. Jeśli nie ma to być łazienka bez toalety, to liczy się estetyka i ukrycie przyłączy. Dlatego bez względu na rozmiar, lepiej od klasycznej toalety sprawdzi się miska WC wisząca. Można umieścić takie WC w rogu łazienki i zaoszczędzić przestrzeń użytkową.

Najpierw konieczne jest zamontowanie stelaża podtynkowego. Jaki stelaż podtynkowy się sprawdzi? Geberit do małej łazienki, ale i większej przestrzeni sanitarnej będzie optymalnym wyborem. Dobry stelaż podtynkowy charakteryzuje się dużą odpornością na obciążenie i wilgoć, a także intensywne użytkowanie. Do małej łazienki z prysznicem i WC warto wybrać stelaż podtynkowy do płytkiej zabudowy.

 miska WC Geberit AquaClean

Aranżacja małej toalety w bloku – jakie rozwiązanie będzie optymalne? 

Im mniejsza przestrzeń, tym trudniej ją wysprzątać, a toalety w bloku często są naprawdę małe. Dlatego WC do łazienki nie powinien zajmować dużo miejsca. Sprawdzi się model ze skróconą miską. Wiszące WC umożliwi utrzymanie w czystości całej powierzchni podłogi.

Warto również podkreślić, że do stelaża podtynkowego mocuje się toaletę, ale jego zewnętrznym wykończeniem w górnej części jest przycisk spłuczki podtynkowej. Systemy Geberit świetnie się sprawdzają, bo zapewniają estetykę i ukrycie przyłączy, jednocześnie swobodny dostęp do spłuczki – w przypadku usterek wystarczy zdemontować zewnętrzną obudowę. Zaletą takich spłuczek do toalety jest ich ciche działanie oraz oszczędność wody.

Dobra toaleta to także taka, która ma misę bez kołnierza. Jego obecność sprawia pewną uciążliwość. To właśnie w rancie gromadzą się bakterie i zanieczyszczenia. Miski bezkołnierzowe łatwo się czyści, bo całe wnętrze jest widoczne. Nie ma konieczności używania płynów do WC z wyprofilowaną szyjką, a toaletę myje się znacznie szybciej. Jeszcze większy komfort zapewni wyposażenie łazienki w sedes z klapą wolnoopadającą. Najlepszym wyborem będzie deska z duroplastu.

 

Łazienka w wersji premium – jak wybrać dobrą toaletę? 

Gdy łazienka ma być reprezentacyjna i elegancka, to miska WC wisząca, bezrantowa będzie absolutnym must have. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na funkcje toalety, które sprawiają, że można określić ją mianem WC premium. Taką cechą będzie mechanizm bezdotykowego spłukiwania oraz technologie ułatwiające zachowanie czystości oraz samo czyszczenie.

Można również zdecydować się na toalety myjące, czyli toalety z funkcją bidetu. Taka toaleta pozwala na utrzymanie higieny intymnej na najwyższym poziomie. Dostępne modele są obsługiwane m.in. za pomocą pilota w zakresie regulacji strumienia wody – przykładem są toalety z serii Geberit AquaClean.

 toaleta łazienkowa iCon

Jak wybrać dobrą toaletę?

Podsumowując – wybierając sedes, należy zwrócić uwagę na rozmiar miski toaletowej. Skrócona będzie odpowiednia do małej łazienki.  Ponadto warto również dobrać WC pod względem kształtu – bardziej zaokrąglonego lub kanciastego – a także koloru. Biała ceramika łazienkowa najlepiej prezentuje się w małych toaletach. W większych łazienkach można pokusić się o czarną miskę ustępową, dopasowaną do pozostałego wyposażenia lub stanowiącą kontrast.PRODUKTY Z ARTYKUŁU

Miska wisząca WC bez kołnierza Keramag Geberit ICON 204060000
 
Miska WC z funkcją higieny intymnej Geberit AquaClean TUMA CLASSIC 146.092.11.1
 
Toaleta myjąca z deską wolnoopadającą Geberit AQUACLEAN 4000 SET 146.135.11.1
 
POWIĄZANI PRODUCENCI