
Jak wybrać odpowiedni kolor fugi do płytek?23-05-2023
Pomimo ogromnego wyboru materiałów wykończeniowych do łazienki, wciąż jednymi z popularniejszych są płytki. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ są to produkty wyjątkowo trwałe, odporne na wiele czynników, a do tego dobrze dobrane pomogą zaaranżować ciekawą stylistycznie przestrzeń. Istotne są także fugi, które chronią płytki przed pękaniem, przedostaniem się wilgoci, są też zabezpieczeniem przed rozwojem grzybów i pleśni. Ważna jest nie tylko jakość fug, ale także i ich kolorystyka, która może zrobić tyle samo dobrego co złego. Chcesz dowiedzieć się czym kierować się podczas wyboru koloru fug? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!
Kolorystyka fug - czym kierować się podczas wyboru?
Oczywiście walor dekoracyjny fugi nie jest kwestią najważniejszą, chociaż nie można stwierdzić, że kolor jej może być zupełnie przypadkowy i podczas wyboru zwracamy uwagę tylko na właściwości i jakość spoiny. Tak naprawdę od kolorystyki fugi zależny jest końcowy efekt wizualny. Dzięki niej możemy podkreślić płytki, ich wielkość czy detale, ale także i sprawić, że będą znacznie mniej widoczne.
Obecnie sporą popularnością cieszą się płytki nie w jednym kolorze a w kilku. Są to modne płytki np. inspirowane marmurem. Jaką fugę wybrać w takim przypadku i czym się kierować podczas wyboru? Ogólnie możemy powiedzieć, że fuga powinna być w jednym z kolorów, który znajduje się na płytce. Może być to też kolorystyka zbliżona. W przypadku wielobarwnych płytek niedobrze będzie prezentować się fuga całkowicie kontrastująca. Wprowadzenie zbyt dużo kolorów do wnętrza może zbyt bardzo je przytłoczyć.
Czarne fugi do białych płytek
Zauważyć można, że w ostatnich sezonach często wybierane są mniejsze płytki w kolorze białym, do których dobierane są czarne fugi. Rozwiązanie to jest bardzo ciekawe wizualnie, ponieważ czarne fugi przy białych płytkach mogą stworzyć silny kontrast, który może być atrakcyjny w wielu nowoczesnych i minimalistycznych aranżacjach. Kontrast ten może podkreślić wzór lub układ płytek, dodając im charakteru. Jeśli płytki mają ciekawy wzór lub są ułożone w niekonwencjonalny sposób, czarne fugi mogą podkreślić ich kształt i styl, nadając pomieszczeniu oryginalny wygląd.
Podczas doboru koloru fugi do płytek, ważny jest też ich rozmiar. Jeśli białe płytki są mniejsze, czarne fugi mogą wizualnie podkreślić ich kształt. Kolor czarny nawet w postaci akcentu, jakim są fugi, jest idealnym wyborem w przypadku nowoczesnych i minimalistycznych lub industrialnych wnętrz. Właśnie w takich aranżacjach kontrast i geometryczne wzory są pożądane.
Warto pamiętać o tym, że ostateczny efekt uzależniony jest od wielu czynników, takich jak oświetlenie, wielkość czy charakter pomieszczenia. Z tego względu warto jest zakupić próbkę płytek oraz fugi i sprawdzić jak będzie się prezentowała w danej łazience. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat doboru koloru fug do łazienki? Koniecznie zapoznaj się z jednym z naszych poprzednich wpisów: Jaką fugę do łazienki wybrać?
Wady czarnych fug
Należy pamiętać, że czarne fugi mogą bardziej eksponować zabrudzenia i wymagać starannego utrzymania czystości w porównaniu do jaśniejszych fug. Więcej na temat samego czyszczenia fug w łazience znajduje się w jednym z naszych poprzednich wpisów: Czym czyścić fugi w łazience - Poznaj top 5 sposobów!
Wady czarnych fug nie wynikają tylko i wyłącznie z faktu, że szybciej ulegają zabrudzeniu, niż białe,kremowe czy beżowe. Często jest tak, że czarne fugi zbyt bardzo eksponują nierówności i niedoskonałości powierzchni płytek. Wybierając fugę w ciemnym kolorze, należy pamiętać o tym, by wybrać taką, która będzie odporna na odbarwienia. Z czasem mogą one bowiem tracić swoją intensywność koloru, szczególnie pod wpływem światła UV. Tym samym po jakimś czasie użytkowania mogą matowieć i wyglądać blado, mało estetycznie. Do wad zaliczyć można także wyższą cenę, niż w przypadku fug jasnych.
Jaka fuga do dużych płytek?
W przypadku dużych płytek lepiej wybrać jasną fugę, aby uwydatnić ich rozmiar, natomiast w przypadku mniejszych płytek ciemniejsza fugę może sprawić, że pomieszczenie wyda się bardziej spójne. Estetycznie i harmonijnie prezentuje się podłoga z dużych jasnych płytek z jasnymi fugami. Oczywiście kolorystyka może być dopasowana do samej płytki, z tym, że nie powinna być kontrastująca.
Ważna jest także sama szerokość spoin. Do dużych płytek poleca się stosować szeroką fugę o minimalnej szerokości 3 mm, a w przypadku niektórych dużych formatów nawet 5 mm. Istnieją różne rodzaje fug, które są dostępne na rynku, w zależności od rodzaju płytek i wymagań estetycznych.