Ulubione
Jak wybrać odpowiedni kolor fugi do płytek?

Jak wybrać odpowiedni kolor fugi do płytek?


Pomimo ogromnego wyboru materiałów wykończeniowych do łazienki, wciąż jednymi z popularniejszych są płytki. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ są to produkty wyjątkowo trwałe, odporne na wiele czynników, a do tego dobrze dobrane pomogą zaaranżować ciekawą stylistycznie przestrzeń. Istotne są także fugi, które chronią płytki przed pękaniem, przedostaniem się wilgoci, są też zabezpieczeniem przed rozwojem grzybów i pleśni. Ważna jest nie tylko jakość fug, ale także i ich kolorystyka, która może zrobić tyle samo dobrego co złego. Chcesz dowiedzieć się czym kierować się podczas wyboru koloru fug? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Kolorystyka fug - czym kierować się podczas wyboru?

Oczywiście walor dekoracyjny fugi nie jest kwestią najważniejszą, chociaż nie można stwierdzić, że kolor jej może być zupełnie przypadkowy i podczas wyboru zwracamy uwagę tylko na właściwości i jakość spoiny. Tak naprawdę od kolorystyki fugi zależny jest końcowy efekt wizualny. Dzięki niej możemy podkreślić płytki, ich wielkość czy detale, ale także i sprawić, że będą znacznie mniej widoczne.

Obecnie sporą popularnością cieszą się płytki nie w jednym kolorze a w kilku. Są to modne płytki np. inspirowane marmurem. Jaką  fugę wybrać w takim przypadku i czym się kierować podczas wyboru? Ogólnie możemy powiedzieć, że fuga powinna być w jednym z kolorów, który znajduje się na płytce. Może być to też kolorystyka zbliżona. W przypadku wielobarwnych płytek niedobrze będzie prezentować się fuga całkowicie kontrastująca. Wprowadzenie zbyt dużo kolorów do wnętrza może zbyt bardzo je przytłoczyć.

ciemna fuga

Czarne fugi do białych płytek

Zauważyć można, że w ostatnich sezonach często wybierane są mniejsze płytki w kolorze białym, do których dobierane są czarne fugi. Rozwiązanie to jest bardzo ciekawe wizualnie, ponieważ czarne fugi przy białych płytkach mogą stworzyć silny kontrast, który może być atrakcyjny w wielu nowoczesnych i minimalistycznych aranżacjach. Kontrast ten może podkreślić wzór lub układ płytek, dodając im charakteru. Jeśli płytki mają ciekawy wzór lub są ułożone w niekonwencjonalny sposób, czarne fugi mogą podkreślić ich kształt i styl, nadając pomieszczeniu oryginalny wygląd.

Podczas doboru koloru fugi do płytek, ważny jest też ich rozmiar. Jeśli białe płytki są mniejsze, czarne fugi mogą wizualnie podkreślić ich kształt. Kolor czarny nawet w postaci akcentu, jakim są fugi, jest idealnym wyborem w przypadku nowoczesnych i minimalistycznych lub industrialnych wnętrz. Właśnie w takich aranżacjach kontrast i geometryczne wzory są pożądane.

Warto pamiętać o tym, że ostateczny efekt uzależniony jest od wielu czynników, takich jak oświetlenie, wielkość czy charakter pomieszczenia. Z tego względu warto jest zakupić próbkę płytek oraz fugi i sprawdzić jak będzie się prezentowała w danej łazience. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat doboru koloru fug do łazienki? Koniecznie zapoznaj się z jednym z naszych poprzednich wpisów: Jaką fugę do łazienki wybrać?

kolory fug w łazience

Wady czarnych fug

Należy pamiętać, że czarne fugi mogą bardziej eksponować zabrudzenia i wymagać starannego utrzymania czystości w porównaniu do jaśniejszych fug. Więcej na temat samego czyszczenia fug w łazience znajduje się w jednym z naszych poprzednich wpisów: Czym czyścić fugi w łazience - Poznaj top 5 sposobów!

Wady czarnych fug nie wynikają tylko i wyłącznie z faktu, że szybciej ulegają zabrudzeniu, niż białe,kremowe czy beżowe. Często jest tak, że czarne fugi zbyt bardzo eksponują nierówności i niedoskonałości powierzchni płytek. Wybierając fugę w ciemnym kolorze, należy pamiętać o tym, by wybrać taką, która będzie odporna na odbarwienia. Z czasem mogą one bowiem tracić swoją intensywność koloru, szczególnie pod wpływem światła UV. Tym samym po jakimś czasie użytkowania mogą matowieć i wyglądać blado, mało estetycznie. Do wad zaliczyć można także wyższą cenę, niż w przypadku fug jasnych.

biała fuga

Jaka fuga do dużych płytek?

W przypadku dużych płytek lepiej wybrać jasną fugę, aby uwydatnić ich rozmiar, natomiast w przypadku mniejszych płytek ciemniejsza fugę może sprawić, że pomieszczenie wyda się bardziej spójne. Estetycznie i harmonijnie prezentuje się podłoga z dużych jasnych płytek z jasnymi fugami. Oczywiście kolorystyka może być dopasowana do samej płytki, z tym, że nie powinna być kontrastująca.

Ważna jest także sama szerokość spoin. Do dużych płytek poleca się stosować szeroką fugę o minimalnej szerokości 3 mm, a w przypadku niektórych dużych formatów nawet 5 mm. Istnieją różne rodzaje fug, które są dostępne na rynku, w zależności od rodzaju płytek i wymagań estetycznych.PRODUKTY Z ARTYKUŁU

Fuga 3kg Kerakoll FUGABELLA COLOR 20 82420
 
Fuga 3 kg KeraKoll FUGABELLA COLOR 12 82412
 
Fuga 3 kg KeraKoll FUGABELLA COLOR 07 82407
 
POWIĄZANI PRODUCENCI