Jak wykończyć łazienkę w stanie developerskim?

2023-11-06
Jak wykończyć łazienkę w stanie developerskim?
Weronika Sosnowska zdjecie
Weronika Sosnowska
Jak wykończyć łazienkę w stanie developerskim?

Jak wykończyć łazienkę w stanie developerskim?

2023-11-06

Marzeniem wielu osób jest zakup nowego mieszkania w stanie deweloperskim. Jest ono nowe, idealnie przygotowane pod własne plany i pomysły aranżacyjne. Czego jednak spodziewać się po łazience, która trzeba przyznać jest pomieszczeniem dość specyficznym? Jak wykończyć łazienkę w stanie deweloperskim, aby była nie tylko funkcjonalna, ale także i zgodna z aktualnymi trendami wnętrzarskimi? Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Łazienka w stanie deweloperskim - czyli jaka?

Ogólnie łazienka w stanie deweloperskim może wyglądać w dniu odbioru mieszkania różnie. Wiele zależy od tego jakie zapisy i ustalenia były zawarte w umowie. Ogólnie możemy jednak powiedzieć, że jest to pomieszczenie, które powinno mieć wylewkę na podłodze, ściany powinny być otynkowane i gotowe na naniesienie na nie farby lub płytek. Zazwyczaj wyprowadzone są również wszystkie instalacje. Jest to więc taki stan, który pozwala zaaranżować nam przestrzeń jak tylko chcemy!

Pierwszym krokiem do uzyskania wymarzonej łazienki jest wykonanie projektu, optymalnej wizualizacji. O ile sami czujemy się na siłach, by taką wizualizację wykonać, należy dokładnie rozrysować wielkość pomieszczenia, obliczyć ile możemy przeznaczyć miejsca na np. kabinę prysznicową, sanitariat, szafkę pod umywalkę, ewentualnie pralkę. Z każdego elementu wyposażenia powinno się korzystać w miarę bezproblemowo. Z pewnością, o ile jest tylko na to w łazience miejsce, korzystniej jest wybrać kabinę 90, niż 80 cm. Jest to tylko 10 cm, a jednak jeśli chodzi o komfort użytkowania, różnica jest ogromna. Zaoszczędzić miejsce można np. podczas wyboru podtynkowych zestawów WC. Zresztą coraz częściej wybierane są podwieszane meble, umywalki, bidety. Dzięki czemu wnętrze wygląda na lżejsze. Łatwiej jest je również utrzymać w należytej czystości.

łazienka w mieszkaniu developerskim

Farba, tapeta a może klasyczne płytki do łazienki?

Obecnie łazienkę możemy urządzić na wiele sposobów. Często jedyną barierą jest wyobraźnia czy zasobność portfela. Jeszcze nie tak dawno na podłodze i ścianach znajdowały się przede wszystkim płytki. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ kafle są niezwykle praktyczne, dostępne w wielu wariantach, zarówno rozmiarowych, kolorystycznych, graficznych. Są zróżnicowane względem siebie także teksturą, designem, sposobem wykończenia. Poza tym są odporne na wilgoć, wodę i przez to praktyczne oraz łatwe w utrzymaniu porządku.

Obecnie zauważyć można, że na ścianach coraz częściej spotkać można designerskie tapety, czy po prostu farbę. Jest to rozwiązanie ciekawe, ale i tańsze. Tapeta czy farba w zakupie są tańsze od płytek. W większości przypadków nie potrzeba też specjalisty, który je na ścianę nałoży. Podczas wyboru tapety czy farby do łazienki, należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, czy jest ona odporna na wilgoć i szorowanie. Warto jest zapoznać się nie tylko z dokładnym opisem produktu, ale także i opiniami użytkowników czy fachowców. Dużym atutem farby czy tapety jest także fakt, że można dużo łatwiej zmienić kolor (farby) czy po prostu wymienić tapetę na nową, tworząc tym samym nową, odświeżoną aranżację.

developerska łazienka

Łazienka w stanie deweloperskim - wanna czy kabina prysznicowa?

Odwiecznym dylematem podczas aranżacji łazienki jest wybór pomiędzy wanną a kabiną prysznicową. Zwolenników jednego, jak i drugiego rozwiązania jest sporo i ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest lepsze. Z pewnością mając do dyspozycji mały metraż wiele osób zdecyduje się na montaż kabiny prysznicowej. Kabiny bowiem zajmują znacznie mniej miejsca niż wanna. Poza tym z natrysku można skorzystać szybko, zużywając przy tym mniejszą ilość wody. Dobrze dobrana nowoczesna kabina prysznicowa może być ciekawym elementem wyposażenia, który nie będzie miał wpływu na optyczne zmniejszenie wnętrza. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się kabiny typu walk-in, czyli kabiny otwarte, a także i takie, które mają cienkie profile w innych kolorach , niż chrom. Współczesna kabina może posiadać ciekawe wzory, oryginalną kolorystykę, grawery.

Wanna natomiast jest synonimem komfortu, wypoczynku. Nie jest też powiedziane, że nie sprawdzi się w mniejszych łazienkach. Wiele zależy od wybranego modelu. Być może w małych łazienkach nie zmieszczą się spore wanny wolnostojące, ale te narożne o dużo mniejszych wymiarach zewnętrznych już tak. Wanna jest idealnym wyborem wtedy, gdy lubimy długie kąpiele w ciepłej wodzie, pełnej aromatycznej piany. Zresztą kto nie lubi się odprężyć po ciężkim dniu w taki właśnie sposób? Producenci wanien wprowadzają modele kompaktowe, jak  i coraz więcej wanien, które dzięki swoim wymiarom, dodatkowym funkcjom czy specjalnemu wyprofilowaniu pozwalają stworzyć w łazience namiastkę prywatnego SPA.

WIĘCEJ W KATEGORII Baterie łazienkowe

Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią?

Czytaj

Powiązani producenci

Deante
Radaway
Roca

Powiązane kategorie

Zamów
Zamów