Ulubione
Jak zaaranżować łazienkę na poddaszu?

Jak zaaranżować łazienkę na poddaszu?


Mimo że łazienki na poddaszu wyglądają stylowo, to nie są one łatwe w urządzeniu. Skosy, które znajdują się w tych przestrzeniach, znacznie utrudniają zagospodarowanie miejsca. Mimo że skosy są pewnym utrudnieniem, nie należy się zniechęcać. Wykorzystując kilka trików, można urządzić łazienkę na poddaszu w taki sposób, że będzie komfortowa i przestrzenna. Jak to zrobić? Poniżej kilka wskazówek, które powinny ułatwić nam podjęcie decyzji o urządzeniu tego pomieszczenia.

Wygoda i funkcjonalność w łazience na poddaszu

Decydując się na urządzenie łazienki na poddaszu, musimy mieć świadomość, że pojawią się w związku z tym pewne utrudnienia. Podstawowym dylematem jest wysokość, czyli przestrzeń, a raczej jej brak, który nam pozostanie po wyprostowaniu się. Istotą rzeczy jest wysokość ścianki kolankowej, czyli tej najniższej ściany w całym pomieszczeniu.

W zależności od tego, jaką ma ona wysokość, pewne sprzęty uda się zmieścić pod skosem. Niektóre niestety mogą się nie zmieścić. W przypadku gdy ścianka kolankowa ma mniej niż jeden metr, sprawa będzie uproszczona. Powyżej 110 cm zmieścimy w łazience przy ścianie toaletę stojącą, a nawet bidet. Wannę zazwyczaj montuje się wzdłuż krótszego boku, przy czym wybiera się wannę narożną.

Mimo że tego typu aranżacje nie są prostymi zadaniami, producenci prześcigają się w kreowaniu nowych rozwiązań. Na rynku znajdują się specjalne kabiny oraz drzwi prysznicowe, które posiadają ściętą od góry obudową. Mimo że najczęściej wykonuje się je na zamówienie, można spotkać je w salonach łazienek i showroomach, gdzie mogą się stać dla nas inspiracją.

W przypadku, gdy skosy okażą się tak niskie, że trudno będzie ustawić jakiekolwiek urządzenia przy nich, można zastosować samonośne stelaże, które będą wspierać armaturę. Wszelki sprzęt, jak na przykład pralka, dobrze będzie wyglądać na dużej przestrzeni. W mniejszej łazience na poddaszu, w miarę możliwości, należy unikać wstawiania i montażu tego typu sprzętu, aby uniknąć efektu zbędnego zapełnienia przestrzeni.

 

Wykończenie łazienki na poddaszu

Jeśli łazienka nie posiada okien szczytowych, można ją udekorować za pomocą ozdobnych kafli, fototapety lub okładzin wykonanych z drewna lub kamienia. Wnęka z wanną może być podobnie wykończona, dzięki czemu pomieszczenie nabierze spójnego charakteru. Wykonując tego typu zabiegi, wanna zostanie w estetyczny sposób wyodrębniona.

W zależności od tego, jak dużo światła wlewa nam się przez okna na poddaszu, można zdobyć się na odwagę i zastosować ciemniejsze elementy, które nie prezentowałyby się dobrze w łazience bez okien. Dobrym pomysłem na przełamanie skosów jest powieszenie na ścianach okrągłych luster lub wybór ciekawych wiszących lamp. W związku z tym, że łazienka na poddaszu charakteryzuje się zazwyczaj większą przestrzenią, mamy w niej duże pole do popisu. Możemy kombinować z dodatkami, półkami i kwiatami w doniczkach, czyli z tym wszystkim, na co nie ma miejsca w tradycyjnych łazienkach. Dzięki temu przestrzeń zyska urok i styl, który zachwyci niejedną osobę.

Niekwestionowanym atutem w tego typu pomieszczeniach na poddaszu, jest naturalne światło, które brakuje w łazienkach bez okien. Montaż wyróżniających się kinkietów w połączeniu z białą ścianą odbija światło, co wpływa na charakter całego wnętrza. W miejscu, gdzie sufit znajduje się najwyżej, warto powiesić wiszące lampy o obłych kształtach. Pożądane są wszelkiego rodzaju żarówki na grubych kablach, które reprezentują styl industrialny. Mimo że łazienka na poddaszu zyskuje na wyglądzie dzięki naturalnemu światłu, to jest problematyczna latem, gdy strumień światła wpada nam przez cały dzień. W niektórych przypadkach słońce może spowodować nadmierne przegrzanie się łazienki, a w efekcie problem ze skorzystania z niej. Jednak jest na to proste rozwiązanie, o którym warto pomyśleć już na etapie remontu. Jest nim montaż żaluzji, która efektownie rozproszy światło i promienie słoneczne, a to z kolei wpłynie pozytywnie na klimat panujący w pomieszczeniu.POWIĄZANI PRODUCENCI