Jak zaaranżować łazienkę pod schodami?

2022-06-27
Jak zaaranżować łazienkę pod schodami?
Weronika Sosnowska zdjecie
Weronika Sosnowska
Jak zaaranżować łazienkę pod schodami?

Jak zaaranżować łazienkę pod schodami?

2022-06-27

W domach jednorodzinnych łazienki znajdują się w różnych miejscach. Jedną z lokalizacji, która cieszy się obecnie sporym zainteresowaniem, jest łazienka pod schodami. Takie umiejscowienie jej sprawdza się nie tylko wtedy, gdy dom nie jest duży i trzeba wykorzystać najlepiej każdą przestrzeń, ale także wtedy, gdy ma powstać dodatkowa toaleta na dole lub łazienka typowo dla gości. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak urządzić łazienkę pod schodami, by było to wnętrze funkcjonalne, ale i ciekawe wizualnie - koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Łazienka pod schodami? Podpowiadamy jak ją urządzić!

Przestrzeń pod schodami może być wykorzystana na różne sposoby. Może znajdować się tam mała biblioteczka, garderoba czy pralnia. Wiele osób wykorzystuje tą przestrzeń na aranżację łazienki. Z pewnością taka, która zmieści się pod schodami nie będzie zbyt duża, jednak ze względu na istniejące skosy i specyficzny układ można ją w ciekawy sposób zaaranżować.

Zalet takiego rozwiązania jest wiele. Może być to bowiem dodatkowa łazienka, która pomoże usprawnić poranki i wieczory, gdy domowników jest więcej, może być to także łazienka typowo dedykowana gościom. Z pewnością jej centralne rozmieszczenie sprawi, że będzie się z niej korzystało wygodnie.

Przestrzeń ze skosami, jakim bez wątpienia jest łazienka pod schodami nie jest prosta podczas aranżacji i to nie tylko dla laika, ale także i nieczęsto dla projektanta wnętrz. Na niewielkiej powierzchni muszą znaleźć się bowiem podstawowe elementy łazienkowego wyposażenia. Problematyczne są same skosy, które wymagają często nieszablonowego podejścia. Oczywiście samo planowanie aranżacji powinno zacząć się od wykonanego rysunku, który uwzględni dokładne wymiary pomieszczenia, a także i kąty. Dzięki niemu dużo łatwiej będzie można ocenić możliwości, określić dokładny rozkład poszczególnych elementów wyposażenia. Z pewnością rysunek taki pomoże podczas wyboru wanny lub kabiny prysznicowej. Warto pamiętać o tym, że środek łazienki powinien pozostać pusty. Wszystkie produkty, które zostaną umieszczone w łazience, powinny być montowane pod ścianami. Inaczej miejsce to nie będzie ergonomiczne, a poruszanie się po nim będzie utrudnione.

 łazienka ze skosami

Pomysł na ciekawe zaaranżowanie łazienki pod schodami

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, w takiej łazience problematyczne są właśnie same skosy. Są jednak sposoby na to, by optycznie je zmniejszyć i sprawić, że łazienka będzie bardziej ustawna, a także nie będzie tak strzelista. Jednym ze sposobów stosowanym przez projektantów wnętrz, jest zamontowanie sufitu podwieszanego. Rozwiązanie takie sprawi, że łazienka nie będzie tak wysoka, a same skosy nie będą tez tak bardzo widoczne. poza tym dużo łatwiej jest zaaranżować wnętrze, które ma standardowa wysokość, np. pod kątem oświetlenia.

Sufity podwieszane są dobrą opcją, jeśli chodzi o aranżację łazienki klasycznej, retro, skandynawskiej czy nowoczesnej. Inaczej należy podejść do tematu, jeśli chodzi o aranżację łazienki pod schodami w stylu loftowym. W tym przypadku warto jest zostawić wysoki i strzelisty sufity, bowiem będzie on jej atutem. Można zamontować np. czarną lampę (imitującą zwykłą żarówkę lub inną) na długim kablu.

 wąska łazienka pod schodami

Wyposażenie łazienki pod schodami

Jeśli łazienka pod schodami nie jest jedyną w domu, warto jest ze względu na jej metraż, a także i funkcjonalność zrezygnować z montażu niektórych elementów. Chodzi między innymi o pralkę, czy kilka mebli służących do przechowywania. W łazience pod schodami z pewnością powinno znaleźć się jednak najbardziej podstawowe wyposażenie, takie jak: kabina prysznicowa lub wanna, szafka z umywalką oraz sanitariat.

Decydując się na zakup miski WC, korzystniej jest wybrać model podwieszany. Wiszące miski WC montowane są na specjalnych stelażach. Ogólnie zajmują mniej miejsca i tym samym sprawdzają się idealnie w małych i nieustawnych łazienkach. Oczywiście podczas wyboru warto jest zwrócić uwagę na sam rodzaj stelaża i miski. Obecnie dużą popularnością cieszą się miski WC bez kołnierza. Modele te nie tylko są bardziej higieniczne (ze względu na brak rantu wewnętrznego, nie ma zakamarków, w których mogą gromadzić się i namnazać dorbnoustroje), ale także spłukiwanie misek jest bardziej efektywne i możliwe przy użyciu mniejszej ilości wody. W ofercie naszego sklepu znajdują się specjalne zestawy składające się z miski WC, stelaża, przycisku spłukującego, a także  i produkty, które można kompletować oddzielnie.

Bez wątpienia jednym z ważniejszych elementów wyposażenia będzie szafka z umywalką. Nawet w najmniejszej łazience powinno znaleźć się miejsce właśnie na szafkę. To właśnie dzięki niej można uporządkować łazienkową przestrzeń i schować to, co nie powinno być na widoku. Szafka z umywalką zazwyczaj znajduje się blisko wejścia do łazienki, z tych względów te dwa elementy powinny być nie tylko funkcjonalne, ale także i estetyczne. W ofercie naszego sklepu znajduje się szeroki wybór mebli do małych łazienek. Produkty te pochodzą tylko od dobrych i sprawdzonych producentów, zostały wykonane z materiałów, które odporne są na działanie wilgoci, wahania temperatury, a także są bezproblemowe w użytkowaniu i utrzymaniu ich w należytej czystości.

W przypadku umywalki można postawić na model klasyczny, czyli np. umywalkę meblową. Można też wybrać model nablatowy, który według ekspertów najlepiej sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach. Umywalki nablatowe bowiem ze względu na sam sposób montażu, nie zajmują już cennego miejsca w samej szafce.

W łazience ze skosami może znaleźć się zarówno wanna, jak i kabina prysznicowa. Wszystko zależy od gustu domowników, ustawności wnętrza czy zasobności portfela. Decydując się na kabinę, można zamontować ją w narożniku bez skosów. Można też postawić na kabiny Radaway i opcję ich idealnego dopasowania.

WIĘCEJ W KATEGORII Wanny

Jak wykończyć łazienkę w stanie developerskim?

Czytaj

Powiązani producenci

Cersanit
Radaway
Sanplast

Powiązane kategorie

Zamów
Zamów