Ulubione
Jak zaaranżować łazienkę w kształcie litery L?

Jak zaaranżować łazienkę w kształcie litery L?


Łazienki zazwyczaj mają kształt prostokąta lub kwadratu. Okazuje się jednak, że jest sporo wnętrz o zupełnie innym, nietypowym układzie. Jednym z niestandardowych układów jest z pewnością ten w kształcie litery L. Jeszcze trudniej robi się wtedy, gdy mowa o wnętrzu niezbyt dużym. Aranżacja łazienki w kształcie litery L z pewnością nie jest wtedy zadaniem prostym. Jeśli chcesz dowiedzieć się w jakiś sposób można ciekawie zaaranżować takie wnętrza - koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!


Wanna czy kabina prysznicowa - w łazience w kształcie litery L?

Jednym z ważniejszych i częstszych dylematów związanych z aranżacją łazienki jest wybór optymalnego wyposażenia. Wybór ten dotyczy kabiny prysznicowej lub wanny. Dobór wyposażenia powinien zawsze być podyktowany kilkoma czynnikami. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wielkość pomieszczenia, kształt, ale także i preferencje domowników, a także i zasobność portfela. Aranżacja łazienki w kształcie litery L uzależniona jest w dużej mierze od wielkości pomieszczenia. Nie ma też jednoznacznej odpowiedzi, że lepiej w takim wnętrzu sprawdzi się kabina czy wanna.

Wnęka, która znajduje się w łazience w kształcie L zazwyczaj jednak wykorzystywana jest jako strefa kąpieli. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ oddalenie tego miejsca sprawia, że można wnętrze nie tylko ciekawie urządzić, ale także i poprawić jego funkcjonalność, a także sprawić, że strefa kąpieli będzie bardziej intymna. Oczywiście o ile jest tylko na to miejsce, warto jest wybrać zarówno wannę, jak i kabinę prysznicowa. Tym samym można w razie takiej potrzeby skorzystać z gorącej kąpieli pełnej aromatycznej piany, lub szybko wziąć prysznic i odświeżyć się przed wyjściem z domu.

Decydując się na zakup wanny, należy pamiętać, że w tego typu mocno określonych geometrycznych wnętrzach, najkorzystniej będa prezentowały się wanny prostokątne. Takie, które posiadają klasyczny kształt, posiadają oszczędne wzornictwo. Ważne, by sama wanna nie wystawała poza granicę samej wnęki. Sprawdzą się tam nie tylko jednak wanny przyścienne prostokątne, ale także i klasyczne modele wolnostojące - o ile oczywiście jest na to miejsce. Pomimo tego, że wanny dostępne są w wielu rozmiarach top jednak w małych łazienkach lepiej sprawdzą się kabiny prysznicowe.

Kabiny prysznicowe tak naprawdę idealnie sprawdzają się w niewielkich i nieustawnych łazienkach. Warto jest postawić na model, który wypełni idealnie wnękę. Według ekspertów w łazienkach w kształcie litery L idealnie sprawdzą się kabiny prysznicowe, które posiadają albo niski brodzik, albo odpływ liniowy. Modele te bowiem posiadają wiele zalet. Przede wszystkim prezentują się nowocześnie, wyglądają także spójnie. Poza tym użytkowanie ich jest wyjątkowo komfortowe. Wchodząc do kabiny bez brodzika, nie napotyka się na praktycznie żadne bariery. Tym samym z takich kabin korzystać mogą także osoby niepełnosprawne czy seniorzy, którzy mają problemy z motoryką. W ofercie naszego sklepu znajdują się zarówno niskie brodziki prysznicowe, jak i odpływy liniowe.

 aranżacja łazienki w kształcie L

Aranżacja łazienki w kształcie litery L  - jakie kolory wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi co do tego, jaki kolor pasuje do aranżacji łazienki w kształcie litery L. Wiele zależy bowiem od gustu domowników, od wielkości wnętrza, a także i od stylistyki aranżacji oraz tego, czy chodzi o łazienkę z oknem czy bez niego. Można jednak przyjąć, że przypadku wnętrz nowoczesnych stosuje się kolory takie jak: biel, szarość czy czerń. Są to kolory bazowe, natomiast w zależności od stylistyki może pojawić się również złoto, granat, zieleń etc.

W małych łazienkach najkorzystniej jest postawić na barwy jasne, a także na elementy wyposażenia, które będą odbijały światło. Dzięki temu przestrzeń będzie wydawała się większa. Warto jest w takich wnętrzach postawić na dobre oświetlenie. Niedopuszczalne jest stosowanie tylko jednego głównego sufitowego źródła światła. Dodatkowo oświetlona, np. kinkietami czy punktami świetlnymi powinna być wnęka kąpielowa, a także strefa umywalki, lustro. W małych łazienkach w kształcie litery L ważne jest także lustro. Jest to także ten element wyposażenia, który nie powinien być przypadkowy. Im większe lustro, tym lepiej!

W przypadku większych łazienek można pozwolić sobie na odważniejsze połączenia kolorystyczne. Tak naprawdę w ich przypadku często jedynie wyobraźnia jest jedyną granicą. W większych łazienkach pozwolić można sobie na użycie ciemniejszych kolorów. Chociaż często nadmiar ich jest przytłaczający i nie wygląda korzystnie. Dlatego też warto jest podkreślić np. jedną ścianę ciemnym kolorem. W taki sposób można nie tylko uwypuklić daną strefę, ale także po prostu ciekawie zaaranżować wnętrze.

 jak zaaranżować łazienkę w kształcie litery L

WC w łazience w kształcie litery L

W wielu łazienkach znajdują się sanitariaty. W przypadku łazienki w kształcie litery L, należy zwrócić uwagę także i na to, gdzie się on znajduje. Nie powinien bowiem być umiejscowiony zaraz naprzeciw wejścia do wnętrza. Takie ustawienie pomieszczenia sprawia, że sanitariat powinien znajdować się bliżej wnęki.

Jeśli łazienka jest utrzymana w stylistyce nowoczesnej, lub jeśli nie jest zbyt duża, warto jest postawić na podwieszaną miskę WC. Modele te montowane są na specjalnych stelażach, umieszczonych w ścianie. W rezultacie wyglądają lekko, zajmują mniej miejsca od stojących kompaktów, poza tym prościej jest utrzymać w porządku samą miskę, jak i podłogę pod nią.

Oczywiście samo umiejscowienie go powinno być powiązane z wielkością pomieszczenia i samej wnęki. O ile jest na to miejsce, warto by sanitariat znalazł się w samej wnęce. Umiejscowienie takie zwiększy komfort użytkowania, a także będzie miało wpływ na samą estetykę. Przy wejściu zawsze dobrze wygląda i sprawdza się umywalka, razem z szafką i lustrem.PRODUKTY Z ARTYKUŁU

Stelaż do WC podtynkowy ze spłuczką podtynkową uruchamianą z przodu 500 x 1120 x 150 mm Tece TECEbase 9.400.407
 
Reflektor Nowodvorski EYE FIT BLACK I 9400
 
Stelaż do bidetu 112 cm + przyłącza Jomo 174-94000297-00
 
Stelaż do bidetu 112 cm Jomo 174-94000000-00
 
 
Kartusz z uchwytem do baterii umywalkowych Axor Starck 94004000
 
POWIĄZANI PRODUCENCI