Ulubione
Jak zaaranżować łazienkę w stylu BOHO?

Jak zaaranżować łazienkę w stylu BOHO?


Współczesną łazienkę można urządzić na wiele sposobów. Wszystko zależy od gustu domowników, niekiedy wielkości pomieszczenia oraz zasobności portfela. Zauważalna jest jednak coraz większa popularność trendów, które są inspirowane naturą, w których pojawiają się naturalne materiały. Boho jest jednym z tego typu trendów.

Jeszcze do niedawna zgodnie ze stylistyką boho urządzane były salony, sypialnie czy pokoje dzieci, okazuje się jednak, że z powodzeniem można w stylu boho urządzić także i łazienkę. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat - koniecznie zapoznaj się z naszym dzisiejszym wpisem! Podpowiemy co zrobić, by także łazienka nabrała charakterystycznego relaksującego klimatu boho - zapraszamy!

Styl boho - istotne informacje

Nie można powiedzieć, że styl boho jest sztywno określony danymi ramami. Jest to bowiem ogólnie ujmując połączenie różnych kultur, estetyk. Ten eklektyczny trend wywodzi się z XIX wieku. Za twórców uznaje się paryską bohemę, która reprezentowała artystyczne środowisko. Aktorzy, muzycy i malarze zwiedzali świat i z licznych podróży przywozili pamiątki. Ciekawie pod względem etnicznym pamiątki połączone z motywami europejskimi, tworzyły awangardowe wnętrza, które po prostu zachwycały. Bohema to połączenie motywów europejskich, wschodnioazjatyckich, arabskich, indyjskich oraz słowiańskich.

Nurt ten dojrzewał, by przeżyć swój prawdziwy renesans w latach 60. i 70. XX wieku. Wtedy to w głównej mierze do nurtu boho nawiązywali hipisi. Wtedy też do stylistyki dołączyły motywy indiańskie, takie jak rzemyki, futrzane dywany, łapacze snów, kosze z plecionki oraz kwiatowe motywy. W latach 90. ponownie stylistyka boho była znów popularna. Tym razem, w dużej mierze za sprawą kalifornijskich surferów została wzbogacona o wzory i motywy hawajskie, takie jak muszle, bursztyny, słomkowe akcesoria, naturalne kamienie.

Największą zaletą stylu boho jest chyba to, że można inspirować się różnymi motywami, które w różnych latach były dodawane. Można je łączyć dowolnie, a także i dodawać coś od siebie, tworząc w ten sposób własną, indywidualną stylistykę.

łazienka w stylu Boho

 

Co powinno znaleźć się w łazience boho?

Na początku chcemy jasno powiedzieć, że styl boho nie jest raczej wskazany dla osób, które lubią prostotę i minimalizm. Boho bowiem cechuje przepych, liczne dodatki, akcesoria, ozdoby. W stylistyce tej przewijają się różne kolory, wzory i faktury. Tylko dzięki tej różnorodności można uzyskać efekt wielowymiarowości, który jest tak pożądany. Z pewnością w łazience w stylu boho powinny znaleźć się elementy wyposażenia drewniane, różnego typu plecionki w postaci np koszyków na kosmetyki, tkaniny, naturalne kamienie, duże lustra i szkło.

Zadając sobie pytanie, co będzie lepsze w łazience boho - wanna czy kabina prysznicowa, z pewnością lepszym wyborem będzie wanna i to nie taka narożnikowa tylko wolnostojąca, która jest synonimem luksusu i przepychu. Alternatywą może być kabina prysznicowa otwarta, typu Walk - In.

 

Baterie łazienkowe w stylistyce boho - czyli jakie?

Jednymi z ważniejszych elementów łazienkowego wyposażenia są baterie. To właśnie dzięki nim nie tylko dane wnętrze jest funkcjonalne, ale także ma określony charakter. W przypadku aranżacji łazienki w stylistyce boho warto jest postawić na baterie, które cechuje przepych. Obecnie nie ma żadnego problemu, żeby znaleźć modele, które dostępne są w kolorze złotym, miedzi szczotkowanej, postarzane.

Dobrym wyborem są baterie w stylu retro, które mają ciekawie zdobione kurki, często wymyślne i nieoczywiste kształty. Tego typu modele ze względu na swoją stylistykę z pewnością sprawdzą się w łazienkach boho. Wybierając je jednak należy kupować nie tylko ,,oczami”. Na rynku jest bowiem wiele modeli bardzo do siebie podobnych, różniących się z pozoru tylko ceną. Te tanie modele zazwyczaj nie posiadają wymaganych parametrów, które świadczą o dobrej jakości i wytrzymałości baterii.

Wybierając baterie do łazienki należy wybrać nie tylko ich kolor i kształt, ale także sposób montażu. W stylistyce boho sprawdzą się najlepiej baterie umywalkowa stojące (sztorcowe), ktore można zamontować na blacie szafki obok np. ciekawej umywalki w kształcie misy. W przypadku baterii natryskowej warto postawić na modele natynkowe, jeśli natomiast chodzi o baterie wannowe, to najlepszym wyborem będą baterie stojące lub ścienne.

styl Boho

 

Co jeszcze powinno znaleźć się w łazience boho?

W łazience w stylu boho powinny znaleźć się meble, które ze względu na swoją estetykę wyglądają lekko. Mogą być wykonane ze starego drewna, z wikliny, mogą być to też po prostu drewniane półki.

W przypadku płytek warto jest wybrać takie, które imitują naturalne materiały, takie jak kamień, drewno. Mogą być to też płytki beżowe, w kolorze terakoty lub po prostu szare. Tak naprawdę jednak to nie główne elementy łazienkowe wnętrza w stylistyce boho ,,grają pierwsze skrzypce” a różnorodne dodatki, których nie może tam zabraknąć! To bowiem one decydują o tym, czy o danej łazience możemy powiedzieć, że jest urządzona w stylistyce boho. Nie powinno w niej zabraknąć: plecionych koszy, kadzideł, dywaników, roślin doniczkowych, elementów opalizujących, buteleczek. Mogą znaleźć się tam również muszle i inne dekoracje związane z plażowaniem.

Przez projektantów wnętrz styl boho uznawany jest za jeden z trudniejszych podczas aranżacji. Dotyczy to szczególnie małych łazienek, w których na niewielkiej powierzchni musi znaleźć się wiele elementów, do tego dochodzą dekorację. Nieumiejętne ich rozstawienie może mieć wpływ na ergonomię miejsca, a także na przytłoczenie zbyt dużą ilością akcesoriów. Nie jest też oczywiście tak, że stylistyka boho jest przeznaczona tylko do dużych łazienek lub wręcz pokoi kąpielowych. Jednak urządzając zgodnie z tą stylistyką małe wnętrze, lepiej postawić na kilka charakterystycznych dodatków.POWIĄZANI PRODUCENCI