Jak zaaranżować luksusowy salon kąpielowy?

2020-08-17
Jak zaaranżować luksusowy salon kąpielowy?
Weronika Sosnowska zdjecie
Weronika Sosnowska
Jak zaaranżować luksusowy salon kąpielowy?

Jak zaaranżować luksusowy salon kąpielowy?

2020-08-17

Duża łazienka to marzenie wielu osób. Niestety większość z nas posiada niewielkie, łazienkowe pomieszczenia, które są nie lada wyzwaniem aranżacyjnym. Okazuje się jednak, że także posiadając przestronne wnętrze, nie jest łatwo ciekawie i funkcjonalnie je urządzić. Jeśli stoisz przed dylematem związanym z aranżacją luksusowego salonu kąpielowego — koniecznie przeczytaj nasz artykuł! Postaramy się przybliżyć kwestie związane z wyborem poszczególnych elementów wyposażenia czy kolorystyki.

Strefa i mokra i sucha

Łazienka jest często jednym z najważniejszych i najczęściej użytkowanych pomieszczeń. Posiadając przestronny pokój kąpielowy, można pozwolić sobie na wydzielenie dwóch sfer: suchej i mokrej. Dzięki takiemu podziałowi można uzyskać bardziej funkcjonalne, a także i estetyczniejsze wnętrze.
Strefa sucha to ta, która powinna znaleźć się w głębi. To właśnie tam można umiejscowić wannę, która przeznaczona jest do wieczornych kąpieli. W pobliżu jej pomoże znaleźć się stylowy fotel lub leżanka, a nawet i sprzęt grający.

Strefa mokra to ogólnie rzecz ujmując ta, z której korzysta się najczęściej. Zalicza się do niej sanitariat, umywalkę oraz kabinę prysznicową. Strefa ta umiejscowiona jest zaraz przy wejściu do łazienki. Podział taki, nie tylko w dużej mierze ułatwia korzystanie z pomieszczenia, ale także ma wpływ na utrzymanie łazienki w należytym porządku. Posiadając strefę suchą i mokrą jest to po prostu dużo łatwiejsze.

Strefy te można w sposób ciekawy oddzielić od siebie, np. stosując inny kolor płytek, lub też zróżnicowany materiał wykończeniowy.


Wanna wolnostojąca czy duża kabina prysznicowa?

Posiadając prawdziwy salon kąpielowy, zazwyczaj nie mamy tego dylematu. Bowiem w dużym pomieszczeniu zmieści się i wanna i kabina prysznicowa. Można pozwolić sobie na luksusową wannę wolnostojącej, w której można z przyjemnością korzystać z gorących, aromatycznych kąpieli. Rano natomiast przed wyjściem do pracy czy szkoły będzie można skorzystać z kabiny natryskowej. Wybierając ją, należy jednak zwrócić szczególną uwagę na grubość szkła, na to, czy jest ono hartowane oraz, czy posiada specjalną ochronną powłokę, która zabezpiecza powierzchnię szkła przed osadzeniem się różnego typu zanieczyszczeń.

W przestronnym wnętrzu warto zadbać także o komfort podczas mycia rąk czy zębów. Można postawić na jedną dużą umywalkę meblową albo na rozwiązanie, które z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a mianowicie — dwie umywalki nablatowe.

Na jaki styl postawić?

Posiadając przestronną łazienkę, można ją urządzić tak naprawdę jak się chce. Może być to wnętrze nowoczesne i minimalistyczne, retro, klasyczne czy utrzymane w stylistyce skandynawskiej. Wszystko zależy od tego, jak prezentuje się reszta domu i który z trendów jest spójny z gustem domowników. Nie zawsze też trzeba korzystać podczas aranżacji z pomocy fachowca. Chociażby w internecie znajduje się wiele zdjęć różnych łazienkowych projektów. Nie trzeba danego wnętrza odwzorowywać 1:1. Korzystnie jest „przemycić” do aranżacji własne pomysły.

Pomimo dużych możliwości i wyboru stylistyki można uogólnić, że współcześnie łazienki urządzone są w stylistyce minimalistycznej. W takim wnętrzu mniej znaczy więcej. Powinny się tym samym pojawić tam bateria natryskowe, umywalkowe czy bidetowe montowane podtynkowo. Sprawdzą się także meble podwieszane oraz miski WC, które instalowane są na specjalnych stelażach, które to ukryte są w ścianie.

Elementem zewnętrznym w takim przypadku jest sama miska WC oraz przycisk spłukujący.
W minimalistycznej łazience może znaleźć się także kabina otwarta. Jest to nie tylko designerski element wyposażenia, ale także niezwykle praktyczny. Tego typu kabiny sprawdzą się nie tylko w łazienkach, w których zwraca się szczególną uwagę na estetykę, ale także i tam, gdzie wśród domowników są osoby starsze czy niepełnosprawne. Wchodząc do kabiny Walk — In nie trzeba bowiem pokonywać żadnych barier. Możliwe jest również wjechanie do niej wózkiem inwalidzkim.

WIĘCEJ W KATEGORII Ceramika

Łazienka w przedszkolu – Jak ją zaprojektować?

Czytaj

Powiązani producenci

Deante
Massi
Roca
Sanplast

Powiązane kategorie

Zamów
Zamów