$dane.dane_autor.zdjecie_glowne: | ![]() |
$dane.dane_autor.imie: | Mateusz |
$dane.dane_autor.nazwisko: | Kania |
Wszystkie artykuły tego autora |

Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią?13-04-2023
Łazienka jest specyficznym pomieszczeniem ze względu na czynności jakie w niej wykonujemy. Jest to też miejsce, w którym okresowo może pojawiać się wilgoć sięgająca nawet 70%, czy spore wahania temperatury. Z tego względu tak ważny jest optymalny dobór wszystkich elementów łazienkowego wyposażenia, a także urządzenia łazienki tak, by była nie tylko estetyczna, ale trwała, funkcjonalna oraz odporna na te niekorzystne czynniki. Jeśli chcesz dowiedzieć się w jaki sposób zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią - koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!
Jakie wyposażenie do łazienki wybrać?
Wilgoć, która pojawia się w pomieszczeniach może doprowadzić wprost do powstawania grzybów i pleśni. Może także doprowadzić do uszkodzeń struktury budynku. Dlatego tak ważne jest optymalne zabezpieczenie łazienki, a także wszystkich elementów jej wyposażenia przed wilgocią. Aby łazienka była zabezpieczona przed wilgocią powinny pojawić się w niej odpowiednie materiały. Jednymi z popularniejszych są oczywiście płytki, które kładzione są nie tylko na podłodze, ale i na ścianach. Płytki nie tylko są niezwykle funkcjonalne i praktyczne, ale także i estetyczne. Dostępne są obecnie w tak wielu wariantach kolorystycznych, wzorach, rozmiarach, że można wręcz pogubić się w gąszczu ofert.
Nie tylko płytki są materiałem odpornym na wilgoć. Można wybrać także specjalną farbę, która dedykowana jest takim pomieszczeniom jak łazienka czy kuchnia. Jest ona odporna na powstawanie pleśni czy grzybów i ścieranie. Poza tym w ofercie wielu producentów pojawiają się tapety, które także są odporne na działanie wilgoci i tym samym sprawdzą się w łazience. Decydując się na tapetę najkorzystniej jednak umieścić ją w tzw. strefie suchej. Może mieć ona kontakt z wilgocią, ale już niekoniecznie z wodą.
Wybierz meble do łazienki odporne na wilgoć!
Meble są z pewnością jednymi z ważniejszych elementów łazienkowego wyposażenia. To dzięki nim można uporządkować przestrzeń, a także nadać jej określonego charakteru. Podczas wyboru mebli do łazienki, należy pamiętać jednak o tym, by były one nie tylko estetyczne i pasujące do danej aranżacji, ale także trwałe, wykonane z materiałów odpornych na działanie wilgoci. Wiele osób zastanawia się nad meblami z drewna.
Nie jest to jednak do końca dobry pomysł. Meble drewniane, jeśli nie są dobrze zabezpieczone mogą nawet po krótkim czasie użytkowania zacząć “puchnąć”. Na rynku jest jednak duży wybór mebli, które posiadają dekory imitujące te drewniane, lub specjalne folie zabezpieczające. Więcej na temat zabezpieczenia mebli przed wilgocią znajduje się w jednym z naszych poprzednich wpisów: Jak zabezpieczyć meble łazienkowe przed wilgocią?
Dobre meble do łazienki powinny być zabezpieczone lakierem, specjalnymi foliami lub po prostu być wykonane z materiałów, które są odporne na działanie wilgoci. Podczas ich wyboru warto też sprawdzić czy szafki pod umywalkę, słupki czy komody posiadają system samodomyku lub pełen wysuw szuflad. Systemy te mają wpływ nie tylko na komfort użytkowania mebli, ale i ich trwałość.
Niezbędna jest dobra wentylacja w łazience!
Oczywiście jednymi z ważniejszych kwestii podczas urządzania łazienki jest jest optymalna wentylacja. Systemy wentylacyjne w pomieszczeniach, w których pojawia się wilgoć są niezwykle ważne, pozwalają bowiem na usunięcie i wymianę powietrza, usunięcie z niego nadmiaru wilgoci. Bez optymalnej wentylacji w łazience dochodzi do tzw. zjawiska mokrych ścian. Nie tylko w pomieszczeniu mogą szybko zacząć rozwijać się grzyby i pleśnie, ale także i może to doprowadzić do uszkodzenia mebli, ścian i sufitów.
Istnieją dwa główne typy wentylacji łazienkowej: naturalna i mechaniczna. Wentylacja naturalna polega na wykorzystaniu okien lub krat wentylacyjnych, które umożliwiają przepływ powietrza między wnętrzem łazienki a powietrzem na zewnątrz. Jeśli łazienka ma okno, powinno być ono otwierane po kąpieli lub prysznicu, w celu usunięcia nadmiaru wilgoci. Kraty wentylacyjne powinny być umieszczone w suficie lub na ścianie, najlepiej w pobliżu prysznica lub wanny.
Wentylacja mechaniczna natomiast polega na wykorzystaniu wentylatora wyciągowego, który usuwa wilgoć z łazienki i odprowadza ją na zewnątrz. Wentylator może być zainstalowany w suficie lub na ścianie, a jego praca powinna być automatyczna - włączać się po naciśnięciu przycisku lub po wykryciu ruchu.
Wentylacja powinna być dobrana do wielkości łazienki, ilości domowników, a także specyfiki pomieszczenia.. W przypadku wentylacji mechanicznej warto również pamiętać o konserwacji urządzenia, takiej jak regularna wymiana filtrów i czyszczenie wentylatora, aby zapobiec jego zapchaniu. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat wentylacji w łazience? Zapoznaj się z jednym z naszych wcześniejszych wpisów na ten temat: Pomysły na optymalną wentylację w łazience