Jak zabrać się za remont łazienki?

2020-01-23
Jak zabrać się za remont łazienki?
Mateusz Kania zdjecie
Mateusz Kania
Jak zabrać się za remont łazienki?

Jak zabrać się za remont łazienki?

2020-01-23

Podczas odnawiania mieszkania niewątpliwie największym wyzwaniem jest remont łazienki. Problem jest wtedy, gdy jest to jedyna łazienka w domu i do tego, gdy nigdy nie była remontowana. Płytki, które muszą zostać skute, przestarzałe instalacje nierówne ściany czy podłogi mogą odstraszać już na samym początku. Ze względu na to, że remont łazienki zazwyczaj związany jest z gruntownymi pracami, a także i długim czasem jego trwania decydujemy się na niego najrzadziej. Jest on problematyczny, szczególnie gdy podczas jego trwania ma toczyć się normalne rodzinne życie. Podpowiadamy jak przygotować się do remontu i za niego zabrać, by był jak najmniej kłopotliwy.

Decydując się na remont łazienki zazwyczaj przed oczyma mamy już obraz tej wymarzonej. Dla jednych będzie to łazienka urządzona w określonym stylu i kolorystyce, z dużą wanną wolnostojącą. Dla innych będzie to minimalistyczne wnętrze, w którym nie może zabraknąć ergonomicznej kabiny prysznicowej. Zanim jednak przystąpimy do remontu, należy dokładnie przeliczyć na jaką opcję jest nas stać. Należy wziąć pod uwagę nie tylko dane wyposażenie łazienki, ale także ilość płytek, kleju, fug, a także pracę fachowca, który policzy dodatkowo za skucie płytek czy odinstalowanie dotychczasowego wyposażenia. Nie każdy bierze też pod uwagę zakup takich elementów jak zaworki baterii czy syfony. Dopiero po obliczeniu całości wydatków można przystąpić do zakupów. Warto to zrobić wcześniej, ponieważ na niektóre produkty trzeba poczekać i to nawet kilka tygodni.


Zacznij od usunięcia starych płytek!Aby przystąpić do remontu, w pierwszej kolejności należy skuć stare płytki. Oczywiście zadanie to można powierzyć fachowcowi, który zrobi to szybko i sprawnie. W przypadku, jednak gdy zależy nam na ograniczeniu kosztów, czynność tą można wykonać samodzielnie. Tak naprawdę nie musimy przejmować się tym, że dana płytka pęknie czy się ukruszy. Z takim zadaniem poradzi sobie praktycznie każdy. I tak naprawdę nie są potrzebne do tego bardzo profesjonalne narzędzia.
Po skuciu płytek można zobaczyć, jak biegną wszelkie przyłącza kanalizacyjne oraz rury. Jeśli remont przeprowadzany jest rzadko, warto jest przy okazji wymienić rury. Współczesne rury kanalizacyjne zazwyczaj są plastikowe. Są one niestety bardziej hałaśliwe niż te żeliwne. Dlatego korzystniej jest wybrać te niskoszumowe lub wyciszyć je.
Remont łazienki jest też idealnym momentem na wymianę starej instalacji elektrycznej. Wymiana jej na bardziej nowoczesne oświetlenie będzie nie tylko bardziej ekonomiczna, ale także powoli efektowniej doświetlić wnętrze.


Układanie płytek


Przed położeniem płytek należy wyrównać ściany. Szczególnie w lokalach znajdujących się w starym budownictwie często okazuje się, że jest to niezbędne. Najkorzystniej jest to zrobić przy pomocy zielonych płyt gipsowo – kartonowych. Na równej powierzchni płytki układa się dobrze. W trakcie tej czynności nie będzie też przykrych niespodzianek. Wygląd nowej łazienki w dużej mierze zależny jest od samych płytek i to nie tylko ich koloru czy rodzaju, ale także staranności, z jaką zostały położone.
Współczesne łazienki nie zawsze całe wyłożone są płytkami. Coraz częściej jedna ze ścian jest pomalowana specjalnymi farbami, które nadają się do łazienek. Są one odporne na działanie wilgoci, ścieranie czy powstanie grzybów. Rozwiązanie to jest nie tylko ciekawe pod względem wizualnym, ale także i tańsze. W razie takiej konieczności lub po prostu zmiany pomysłu aranżacyjnego ścianę można łatwo przemalować. Najkorzystniej, jeśli jest to ściana, która nie jest bezpośrednio narażona na działanie wody, a tylko na wilgoć. Nie powinna być to tym samym ściana pod prysznicem czy nad wanną.


Prace instalacyjne


Kolejnym krokiem są wszelkiego typu prace instalacyjne. Dobrze zacząć je od wymiany wanny czy umywalki lub zamontowania kabiny prysznicowej. Sam remont kończony jest zazwyczaj położeniem nowych fug i silikonu. Następnie montowana jest armatura oraz meble. W przypadku szafek podumywalkowych podwieszanych najpierw wiesza się szafkę na optymalnej wysokości, następnie umywalkę i na końcu baterie do niej. Na samym końcu montowane są wszelkiego typu akcesoria i łazienkowe dodatki.

WIĘCEJ W KATEGORII Baterie łazienkowe

Jak skutecznie odnowić fugi w łazience?

Czytaj

Powiązani producenci

Aquaform

Powiązane kategorie

Zamów
Zamów