Ulubione
Jak zamontować baterię kuchenną krok po kroku?

Jak zamontować baterię kuchenną krok po kroku?


Kuchnia jest jednym z ważniejszych pomieszczeń w domu. To właśnie tam spędzamy sporo czasu nie tylko na przygotowywaniu posiłków, ale także i na przyjmowaniu gości, bo w dzisiejszych czasach kuchnia często jest otwarta i połączona z salonem. Z tych właśnie względów każdy jej element wyposażenia ma wpływ nie tylko na design, ale także i komfort użytkowania.

Niektóre - jak baterie zlewozmywakowe mogą na przykład usprawnić prace kuchenne, o ile oczywiście są dobrze dobrane. W dzisiejszym wpisie chcemy powiedzieć parę słów o bateriach kuchennych, podpowiedzieć jak można je zamontować szybko, dobrze i samodzielnie. Jest to nasz kolejny artykuł z cyklu “zrób to sam”.

We wcześniejszych znajdują się mniej lub bardziej szczegółowe instrukcje: jak zamontować kabinę prysznicową, jak zamontować baterie łazienkowe, a także i jak wybrać funkcjonalny zlew. Zapraszamy do zapoznania się z naszym dzisiejszym wpisem, a także i z wcześniejszymi z podobnej tematyki!

O samych bateriach kuchennych słów kilka

Nasz wpis chcemy zacząć od krótkiego opisu baterii zlewozmywakowych. Chcąc wybrać dobrą, ciekawą estetycznie - można pogubić się w gąszczu ofert. Wybór ich jest ogromny. Z tego względu nie zawsze warto jest zwracać uwagę tylko i wyłącznie na estetykę (chociaż jest ona ogromnie ważna), ale także na parametry techniczne danego modelu. To bowiem od nich zależy w dużej mierze sam komfort użytkowania, wydajność i trwałość baterii.

Bateria zawsze powinna być też dopasowana idealnie do zlewozmywaka, do jego wielkości. Inną baterię może wybrać osoba, która nie gotuje na co dzień, ani też nie zmywa ręcznie, inną w przypadku, gdy bateria będzie używana do wielu czynności, takich jak mycie naczyń, napełniania dużych naczyc, oplukiwanie warzyw, owoców. W takiej sytuacji warto jest postawić na baterię, która ma ruchomą wylewką, lub wręcz wyciąganą wylewkę.

Wtedy to można z łatwością napełnić garnek, który znajduje się poza zlewem, czy zmienić funkcję natrysku i z większą skutecznością opłukać warzywa. Bateria zlewozmywakowa może być oczywiście także designerskim elementem dekoracyjnym. Szczególnie w kuchniach minimalistycznych, może być wręcz jedyną ozdobą wnętrza.

bateria kuchenna montaż

Obecnie tymi, które są chętnie wybierane nie tylko przez indywidualnych klientów, ale też projektantów wnętrz, są baterie w kolorze czarnym, złotym, białym. Wylewka ich nie zawsze musi być miedziana i pokryta jedną warstwą koloru. Za funkcjonalne uchodzą także baterie kuchenne, które posiadają elastyczne wylewki.

Decydując się na zakup baterii zlewozmywakowej, należy zwrócić uwagę z jakiego materiału została wykonana oraz jaką ma głowice. Oczywiście najlepsze i najtrwalsze baterie to takie, które zostały wykonane z mosiądzu i które posiadają ceramiczne głowice. Na końcu wylewki dobrze jeśli znajduje się perlator.  To właśnie on napowietrza wodę i sprawia, że wypływająca woda ma większą objętość, jest perlista, bardziej przyjemna w kontakcie ze skórą, a także że zużywa się jej po prostu dużo mniej.

Coraz większą popularnością cieszą się dziś baterie sensoryczne, dzięki którym można uruchomić wypływ wody, umieszczając pod wylewką ręce. W kuchni podczas przygotowywania posiłków często mamy brudne ręce, także jest to rozwiązanie skrojone na miarę potrzeb. Prawdziwymi Mercedesami wśród baterii kuchennych są te marki Grohe z serii Blue czy red.

Dzięki bateriom Grohe Blue można cieszyć się wodą mineralną gazowaną, średnio gazowaną, lub niegazowaną prosto z kranu! A dzięki bateriom z serii Grohe Red - wypływająca woda jest wrzątkiem. Idealnie nadaje się więc do szybkiego sparzenia danych produktów żywnościowych, a także po prostu zaparzenia kawy czy herbaty. Baterie z tych linii zmieniają całkowicie funkcjonalność dotychczasowych baterii, chociaż za te dodatkowe funkcje trzeba oczywiście więcej zapłacić, to i tak zaobserwować można, że coraz więcej osób decyduje się na ich zakup.

 

Montaż baterii zlewozmywakowej krok po kroku!

W naszym wpisie opowiemy o montażu najbardziej popularnym, czyli baterii zlewozmywakowej stojącej. Modele te występują zarówno w nowych kuchniach, jak i tych, które znajdują się w mieszkaniach, które mają już kilkadziesiąt lat. W tym przypadku rury przechodzą pod wysokością zlewozmywaka. Przed przystąpieniem do prac, warto pamiętać o tym, że długość wylewki baterii powinna być dopasowana do wielkości zlewozmywaka. Jesli będzie zbyt długa - będzie powodowała rozchlapywanie się wody, co na dłuższą metę jest irytujące. Jeśli będzie zbyt krótka - trudno będzie opłukać zlew, napełnić dane naczynie.

Sam montaż baterii zlewozmywakowej stojącej nie jest niczym skomplikowanym i praktycznie każdy powinien poradzić sobie z tą czynnością samodzielnie. Poniżej zamieszczamy informację jak krok po kroku zamontować tego typu baterię, jednak zawsze najkorzystniej jest zapoznać się z instrukcją montażu danego producenta, która zazwyczaj dołączona jest do baterii.

zamontowana bateria kuchenna

W pierwszej kolejności należy przykręcić mocujące wkręty do korpusu baterii. Wszystkie elastyczne przyłącza, które także powinny być nałożone na tym etapie powinny być trwałe, dobrej jakości. Zadaniem ich jest połączenie baterii z instalacją wodną.

Następnie należy wsunąć baterię kuchenną do otworu zlewozmywaka. Baterię trzeba uszczelnić gumowymi oraz metalowymi podkładkami. Rozety powinny być bardzo dokładnie zamontowane, powinny być szczelne, bo tylko taki montaż będzie przeciwdziałał przedostaniu się wody w nieodpowiednie miejsca.

Ostatnim krokiem jest przykręcenie baterii do korpusu zlewozmywaka. Do tej czynności przyda się nakrętka tulejkowa. Po dokładnym montażu, podłączeniu przyłączy do instalacji wodnej - można przeprowadzić pierwszą próbę i zacząć korzystać z baterii. Niektórzy zabezpieczają łączenia baterii i zlewozmywaka sanitarnym, transparentnym silikonem, jednak nie jest to koniecznie.POWIĄZANI PRODUCENCI