
Jak zamontować parawan nawannowy?05-12-2022
Urządzając łazienkę trzeba podjąć wiele, często niełatwych decyzji. Tak jest np. z wyborem wanny lub kabiny prysznicowej. Obydwie propozycje posiadają swoje wady i zalety, zwolenników i przeciwników. Kompromis jest jednak możliwy do osiągnięcia. Można bowiem zdecydować się na wannę i montaż parawanu nawannowego na niej. Tym samym w przypadku takiej potrzeby, można korzystać z wanny, jak z prysznica. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak zamontować parawan nawannowy - koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!
Montaż parawanu nawannowego krok po kroku
Idealnym rozwiązaniem byłoby posiadanie na tyle dużej łazienki, by we wnętrzu można było zamontować nie tylko wannę, ale i kabinę prysznicową. Niestety rzadko kto może sobie na to pozwolić. Jedną z lepszych opcji, jest postawienie na montaż na wannie parawanu nawannowego. Okazuje się, że sam montaż nie jest skomplikowany i praktycznie każdy poradzi sobie z tym zadaniem samodzielnie.
Jakie narzędzia przydadzą się podczas montażu parawanu nawannowego? Podczas tej czynności przyda się z pewnością poziomica, wiertarka (z odpowiednimi wiertłami), wkrętak oraz marker. Przed przystąpieniem do montażu parawanu, należy bardzo dokładnie wyznaczyć miejsca, w których zostaną wywiercone otwory pod profile mocujące.
W pierwszej kolejności należy przyłożyć profil do ściany i dobrze wypoziomować - zaznaczyć miejsca, w których następnie pojawią się otwory. W wykonanych otworach należy umieścić kołki. Kolejno - profil należy przykręcić do ściany i uszczelnić go silikonem sanitarnym na całej długości.
Ostatni etap montażu parawany nawannowego
Następnym krokiem jest wsunięcie parawanu w profil oraz dokręcenie wkrętów mocujących. Niezwykle ważne jest, aby na tym etapie sprawdzić czy przylega on do wanny na całej długości. Powinno zrobić się także test, przesunąć parawan i sprawdzić czy się nie zacina w którymś miejscu. Jeśli parawan nie pracuje płynnie, powinno się go wyregulować przy pomocy wkrętów. Ostatnim etapem jest dokręcenie go do profilu.
Każdy markowy parawan nawannowy sprzedawany jest razem ze szczegółową instrukcją montażową. Poszczególne modele mogą różnić się między sobą konstrukcją czy elementami montażowymi. Z tych właśnie względów zawsze należy szczegółowo zapoznać się z instrukcją producenta czy filmami instruktażowymi, które także są dostępne.
Zalety parawanów nawannowych
Jedno jest pewne - parawany nawannowe skutecznie potrafią pogodzić zwolenników wanien oraz kabin prysznicowych. Rozwiązanie to bowiem posiada zalety tych dwóch produktów. Dzięki parawanom zyskujemy strefę kąpielową, skrojona na miarę potrzeb, dla każdego z domowników. Dlaczego jeszcze warto postawić na zakup i montaż parawanu nawannowego? Przede wszystkim dzięki niemu, nawet jeśli nie chcemy korzystać z niego jak z kabiny prysznicowej, woda nie będzie przedostawała się na podłogę w łazience.
Ma to szczególnie duże znaczenie, gdy z łazienki korzystają małe dzieci, dla których kąpiel w wannie to przede wszystkim zabawa, podczas której często woda jest mocno rozbryzgiwana - parawan temu skutecznie zapobiegnie. Warto wspomnieć też o tym, że parawany nawannowe to nie tylko tafle szkła przedzielone chromowanymi profilami. Na rynku znajduje się obecnie ich ogromny wybór. Można więc wybrać takie z ciekawym wzorem czy profilem czarnym lub złotym. Dzięki temu parawan będzie także dekoracyjnym elementem wnętrza.
Szybka metamorfoza łazienki? Postaw na parawan nawannowy!
Często po jakimś czasie użytkowania łazienki zauważamy, że nie jest już tak funkcjonalna, mamy ochotę wprowadzić jakieś zmiany. Jednym z pomysłów i ciekawych rozwiązań, jest właśnie zamontowanie parawanu nawannowego. Dzięki niemu ergonomia łazienki znacznie się zmieni, a także i wygląd pomieszczenia. Poza tym taka metamorfoza jest bardzo szybka do przeprowadzenia, koszt jej jest nieporównywalny z ceną, jaką trzeba zapłacić za remont całego pomieszczenia.
Chcesz, żeby łazienka była bardziej, nowoczesna? Wymień akcesoria i baterie łazienkowe, a także zamontuj parawan nawannowy w kolorze złotym lub czarnym (profile). Taka z pozoru niewielka zmiana, z pewnością bardzo odmieni charakter wnętrza. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat tanich i szybkich metamorfoz łazienek - zapoznaj się koniecznie z naszym z jednych poprzednich wpisów. Zapraszamy: Jak odnowić łazienkę tanim kosztem?
Rodzaje parawanów nawannowych
Mówiąc o parawanie nawannowym, tak naprawdę możemy mieć na myśli zupełnie różne produkty. Poszczególne modele różnią się między sobą nie tylko kolorem profili, rodzajem zastosowanego szkła, ale przede wszystkim funkcjonalnością, rozmiarem i typem. Poniżej przedstawiamy parawany nawannowe, które cieszą się największym zainteresowaniem.
- Parawan jednoskrzydłowy - jest to model zbudowany z pojedynczego szklanego panelu. Zazwyczaj mocowany jest do ściany przy pomocy metalowego profilu. Najczęściej ten rodzaj parawanu funkcjonuje jako wahadłowe skrzydło - ułatwiając tym samym wejście oraz wyjście z wanny.
- Parawan dwuczęściowy - składa się z dwóch elementów szklanych. Pierwszym est umocowana na stałe ściana oraz otwieranych drzwiczek. Jest to jeden z częściej wybieranych parawanów. Rozwiązanie to sprawdza się w przypadku wanien prostokątnych o średniej i dużej wielkości.
Czym kierować się podczas wyboru parawanu nawannowego?
Na rynku z pewnością znaleźć można parawany nawannowe dobrej, jak i złej jakości. Podczas wyboru należy kierować się nie tylko względami wizualnymi, ale przede wszystkim parametrami technicznymi. Szklane elementy powinny być wykonane ze szkła hartowanego. Ważne jest także to, z jakiego materiału zostały wykonane profile oraz czy wszystkie elementy są dobrze sparowane. Ma to wpływ nie tylko na sam montaż, ale także i na komfort użytkowania. Warto też postawić na parawan, który posiada powłokę ochronną, dzięki której czyszczenie go będzie po prostu łatwiejsze. Z pewnością korzystniej zdecydować się na zakup parawanu markowego, pochodzącego od sprawdzonego producenta. Wtedy będziemy mieli pewność, że nawet po wielu latach będzie można otrzymać do produktu części zamienne.