Ulubione
Jak zamontować umywalkę na szafce?

Jak zamontować umywalkę na szafce?


Umywalka z pewnością jest jednym z ważniejszych elementów łazienkowego wyposażenia. To właśnie przy niej zaczynamy czy kończymy dzień, a także i wykonujemy wiele czynności. Jest to też ten element wyposażenia, który zazwyczaj znajduje się naprzeciwko wejścia i tym samym zwracamy na niego uwagę w pierwszej kolejności. Dobrze dobrana szafka z umywalką nie tylko są ergonomiczne, ale także ciekawe pod względem wizualnym. W dzisiejszym wpisie chcemy poruszyć kwestię montażu umywalki na szafce. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat - zapoznaj się koniecznie z naszym poniższym wpisem!

Zestaw szafka z umywalką - zalety takiego rozwiązania

Oczywiście można kupić oddzielnie szafkę z umywalką i zająć się kwestią montażu. Można także skorzystać z gotowych już rozwiązań i postawić na zestawy składające się z szafki i umywalki. Trzeba przyznać, że w ostatnim czasie zestawy te cieszą się sporym zainteresowaniem. Wybierając szafkę z umywalką, nie trzeba martwić się kwestią zamontowania umywalki. Poza tym mamy pewność, że te dwa elementy będą do siebie idealnie pasowały.

Jednym z głównych atutów tego rozwiązania jest cena. Zazwyczaj gotowe zestawy składające się z szafki i umywalki, a niekiedy jeszcze baterii umywalkowej, są sporo tańsze, niż wtedy gdybyśmy mieli każdy z elementów kupić osobno. Wybór takich zestawów jest ogromny. Do wyboru mamy kompaktowe szafki z umywalkami, które idealnie sprawdzą się w niewielkich i nieustawnych łazienkach, ale także i szerokie, pojemne szafki z kilkoma szufladami. Oferowane zestawy mogą różnić się zresztą nie tylko wymiarami, ale także ogólnym designem, kolorystyką, materiałem wykonania, rodzajem zamontowanej umywalki.

Ważną kwestią jest także to na jakiej wysokości zostanie sama szafka zamontowana. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat - koniecznie zapoznaj się z jednym z naszych wcześniejszych wpisów: Na jakiej wysokości zawiesić umywalkę i armaturę?

samodzielny montaż umywalki nablatowej

Jak zamontować umywalkę nablatową na szafce?

Obecnie ogromną popularnością cieszą się umywalki nablatowe. Modele te wyróżniają się ciekawą estetyką. Zazwyczaj przypominają misy, chociaż bez problemu otrzymać można modele designerskie, w nietypowych kształtach czy kolorach. Atutem umywalek nablatowych jest to, że mają wyższy rant. To dzięki niemu dane czynności higieniczne, tak jak np. umycie twarzy jest bardziej komfortowe, nie trzeba bowiem się mocno schylać, jak w przypadku umywalek meblowych czy wpuszczanych w blat. Poza tym dzięki temu, że sama umywalka znajduje się na blacie, nie zajmuje miejsca w szafce. Jest to więc idealne rozwiązanie do małych łazienek.

Jak zamontować umywalkę nablatową na szafce? Otóż wiele zależy od tego z czego został wykonany blat szafki. Nie każdy materiał jest łatwy w obróbce. Jeśli chodzi o blat drewniany, to o ile tylko posiadamy niezbędne narzędzia do montażu - powinniśmy samodzielnie sobie z tym zadaniem poradzić.  Podczas wyboru drewnianego blatu, warto jest postawić na egzotyczne drewno, które jest bardziej odporne na czynniki zewnętrzne, czyli na wilgoć czy spore wahania temperatury. Poza tym drewniany blat musi być bardzo dobrze zaimpregnowany, aby wilgoć nie spowodowała uszkodzenia go.

zestaw szafka z umywalką

Samodzielny montaż umywalki nablatowej na szafce

Przed przystąpieniem do montażu umywalki, należy zapoznać się z instrukcją producenta. Dzięki niej możemy dokładnie się przygotować, a także i rozwiać nasze wątpliwości dotyczące tego zadania. Najważniejsze jest wycięcie otworu w blacie, w którym to będzie zamontowana umywalka. Najprostszym sposobem jest obrysowanie ołówkiem umywalki. Niektóre modele sprzedawane są z gotowymi szablonami. Jeśli na blacie ma być zamontowana także bateria umywalkowa sztorcowa, to także należy obrysować otwór montażowy. Otwory należy wykonać przy pomocy wyrzynarki lub otwornicy do drewna.

Gdy otwory są już gotowe, można przystąpić do silikonowania umywalki. Niezwykle ważny jest rodzaj zakupionego silikonu. Powinien być to silikon przeznaczony do łazienek. Eksperci podkreślają, że lepszym wyborem będzie postawienie na silikon bezbarwny. Białe - nawet te dobrych firm niestety po jakimś czasie mogą żółknąć, poza tym jest bardziej problematyczny podczas czyszczenia. Silikon należy nanieść na dolne krawędzie umywalki, w następnym kroku, należy umieścić umywalkę na blacie. Korzystać ze strefy umywalki powinno się po upływie 24 godzin, wtedy gdy silikon się ściągnie. Ostatnim krokiem jest podłączenie umywalki do instalacji wodnej. Syfon podłączany jest do umywalki tak samo, jak w przypadku umywalki meblowej czy wpuszczanej w blat.PRODUKTY Z ARTYKUŁU

Umywalka nablatowa owalna 60 cm Cersanit CASPIA K11-0099
Szybka wysyłka z własnego magazynu
Umywalka nablatowa owalna 60 cm...Umywalka nablatowa owalna 60 cm Cersanit CASPIA K11-0099
319,00 PLN428,00 PLNOszczędzasz 25%
 
Umywalka nablatowa 50 Cersanit CITY K35-046 owalna
Szybka wysyłka z własnego magazynu
Umywalka nablatowa 50 Cersanit ...Umywalka nablatowa 50 Cersanit CITY K35-046 owalna
349,00 PLN472,00 PLNOszczędzasz 26%
 
Umywalka nablatowa prostokątna 60x37 Roca GAP A3270Y2000
Szybka wysyłka z własnego magazynu
Umywalka nablatowa prostokątna ...Umywalka nablatowa prostokątna 60x37 Roca GAP A3270Y2000
620,00 PLN762,60 PLNOszczędzasz 18%
 
Umywalka nablatowa 37,5x37,5x17,5  Roca OHTAKE A327A15000 biała
Szybka wysyłka z własnego magazynu
Umywalka nablatowa 37,5x37,5x17...Umywalka nablatowa 37,5x37,5x17,5 Roca OHTAKE A327A15000 biała
649,00 PLN798,27 PLNOszczędzasz 18%
 
Umywalka nablatowa 36x36 Omnires PASADENA PASADENA360BP biały połysk
 
Umywalka nablatowa 50 cm Omnires PARMA UN Marble+ PARMAUNBP
 
POWIĄZANI PRODUCENCI