Ulubione
Jak zaplanować i ułożyć mozaikę w łazience?

Jak zaplanować i ułożyć mozaikę w łazience?


We współczesnych aranżacjach łazienek nie ma miejsca na półśrodki. Jeśli chodzi o płytki, zazwyczaj wybierane są płytki wielkoformatowe lub małe i bardzo małe, dzięki którym można stworzyć ciekawą mozaikę. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat samej mozaiki w łazience oraz tego w jaki sposób powinno się ją układać - koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Mozaika - w jakich łazienkach się sprawdzi?

Płytki wielkoformatowe to ciekawe rozwiązanie przede wszystkim do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz. Z kolei mozaika, czyli małe płytki to propozycja dla wnętrz w stylistyce retro, klasycznej. Mozaika potrafi idealnie połączyć z sobą z pozoru niepasujące elementy, daje wręcz nieograniczone możliwości aranżacyjne i pozwala urządzić wnętrze w pełni zgodne z preferencjami, z gustem domowników. Dzięki użyciu mozaiki można spersonalizować projekt łazienki.

Mozaikę można układać nie tylko na ścianie czy podłodze, ale dzięki temu, że są to małe płytki, można ciekawie zabudować nimi wannę czy wyróżnić daną strefę (mokra, suchą, strefę umywalki itp.). Mozaika jest chętnie wykorzystywana nie tylko podczas aranżacji łazienki, ale także i kuchni nad blatem roboczym. Jest to bowiem rozwiązanie nie tylko estetyczne, ale także i praktyczne. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat samej mozaiki? Zapoznaj się z jednym z naszych wcześniejszych wpisów: Mozaika - łazienka na miarę Twoich marzeń

efektowna mozaika

W jaki sposób zaplanować mozaikę w łazience?

Mozaikę można wykorzystać w łazience na kilka sposobów. Może ona zajmować całe ściany czy podłogę. Można z niej także ułożyć pasy oddzielające daną strefę, można również wykorzystać ją jako ciekawą ramę lustra czy obudować wannę czy brodzik. Ze względu na to, że mozaika to bardzo małe płytki, można z jej wykorzystaniem ciekawie zaplanować aranżację zaoblonej ściany, co z pewnością w przypadku większych płytek nie byłoby możliwe.

Tak naprawdę w tej kwestii często jedyną barierą jest nasza wyobraźnia oraz zasobność portfela. Dostępne są na rynku kolekcje płytek, z których na ścianach w łazience mogą powstać prawdziwe obrazy. Obecnie sporym zainteresowaniem cieszą się małe płytki w kształcie heksagonów. Mogą być to płytki w dowolnym kolorze lub modele z lustrzaną powierzchnią. To właśnie one wybierane są chętnie do małych łazienek. Pozwalają odbić światło, rozświetlić wnętrze i w efekcie powiększyć optycznie przestrzeń.

mozaika łazienkowa wzory

Układanie mozaiki - czy jest to zadanie proste?

Na pierwszy rzut oka, rzeczywiście może wydawać się, że układanie tak małych płytek jest zadaniem niezwykle czasochłonnym i trudnym. Te dobrej jakości, pochodzące od sprawdzonych producentów sprzedawane są na specjalnych arkuszach. Poszczególne płytki połączone są z sobą siatką tworzywową, niekiedy nie są z sobą do końca rozdzielone. Zadanie to więc przypomina do złudzenia kładzenie większych płytek. Oczywiście niezwykle istotne jest to, by odpowiednio przygotować ścianę czy powierzchnię, na której płytki mają być położone. Musi być ona dokładnie wyczyszczona i wyrównana. Inaczej efekt może nie być zadowalający a same płytki trwałe.

Żeby mozaika była ułożona optymalnie, najkorzystniej jest zrobić to “na sucho”, czyli ułożyć elementy mozaiki i sprawdzić czy będą niezbędne docięcia itp. Plan układania mozaiki można wykonać przy pomocy specjalnego programu lub arkusza kalkulacyjnego. Samo układanie mozaiki powinno się rozpocząć od narożników lub krawędzi, kolejno należy robić to zgodnie z planem do ukończenia powierzchni. W przypadku, jeśli płytki trzeba dociąć, powinno użyć się narzędzi do cięcia, czyli nożyc do metalu lub maszynki do cięcia płytek. Po ułożeniu kafli i pozostawieniu ich do wyschnięcia można przystąpić do położenia fugi, w celu wypełniania szczelin. Obecnie wybór kolorystyczny fug jest bardzo duży. Tym samym można zastosować fugę, która pasuje kolorystycznie do płytek, lub postawić na inny odcień, który będzie z nimi kontrastował.

mozaika łazienkowa

Na co jeszcze należy zwracać uwagę?

Mozaika to po prostu bardzo małe płytki. Z tego względu do jej układania powinno używać się pacy o niewielkich zębach. Warto pamiętać o tym, by warstwa kleju nie była gruba. Arkusze, na których znajdują się płytki powinno rozdzielać się krzyżykami, które mają taką samą grubość, co odległość między kaflami na arkuszu. Nadmiar kleju powinien być usuwany na bieżąco, a mozaika powinna być dociśnięta np. styropianową pacą.

Ważne jest także to, jakie płytki zostaną wybrane. Zawsze korzystniej wybrać płytki pochodzące od znanego i dobrego producenta, które zostały wykonane z wysokojakościowych materiałów i z dbałością o każdy detal wykończenia. A to właśnie mikronierówności mogą być problematyczne w przypadku kładzenia tak małych płytek jak mozaika.POWIĄZANI PRODUCENCI
POWIĄZANE KATEGORIE
  1. Płytki ceramiczne
  2. Domino
  3. Blink