Jak zaprojektować biurową łazienkę? Zasady i wymogi

2023-11-20
Jak zaprojektować biurową łazienkę? Zasady i wymogi
Jak zaprojektować biurową łazienkę? Zasady i wymogi

Jak zaprojektować biurową łazienkę? Zasady i wymogi

2023-11-20

Łazienka jest ważnym pomieszczeniem nie tylko w domu, ale także i miejscu pracy. Biorąc pod uwagę, że pracownik na etacie spędza w miejscu pracy zazwyczaj 8 godzin dziennie, powinien mieć zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Nie jest to dobra wola pracodawcy, ale jego obowiązek, który dosyć szczegółowo jest ujęty w ustawie. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat aranżacji łazienki w biurze? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Jakie wymagania powinna spełniać łazienka w biurze?

Jak wspomnieliśmy już wyżej obowiązek związany z zaaranżowaniem łazienki/łazienek, jest obowiązkiem pracodawcy. Ma on za zadanie zapewnić odpowiednie zaplecze sanitarne, a także i środki higieny osobistej. Wymogi te określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jaka jest według ustawy liczba łazienek jaką pracodawca jest zobowiązany zapewnić? Otóż uzależnione jest to nie tylko od ilości pracowników, ale także i od ich płci. Miska ustępowa i pisuar przypada na 30 mężczyzn pracujących na jednej zmianie. Jedna miska ustępowa powinna przypadać na 20 pracujących kobiet. Co jeszcze określają przepisy? Otóż toaleta powinna znajdować się na każdej kondygnacji budynku, jeśli pracuje tam przynajmniej 10 osob, jesli mniej toaleta powinna znajdować się na najbliższej kondygnacji.

Określona jest również liczba umywalek. Jedna umywalka powinna przypadać na 3 miski ustępowe czy pisuary. W przypadku przestrzeni zamkniętych, toalety powinny znajdować się w odległości nie większej, niż 75 m od nich. Do toalet natomiast powinny prowadzić korytarze czy wejścia, które są ogólnodostępne. Przepisy określają również układ łazienki pracowniczej. Powinna się ona składać z dwóch pomieszczeń. W pierwszym znajduje się umywalka, w drugim natomiast ustęp. Pomieszczenie te oddzielone jest drzwiami.

biurowa łazienka

Kabina prysznicowa w pracy - czy to obowiązek?

Sprawa kabiny prysznicowej nie jest już dokładnie sprecyzowana. W przypadku pracy o charakterze biurowym z pewnością montaż natrysku w łazience jest dobrą wolą pracodawcy. Inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o zakłady produkcyjne, w których pracownicy narażeni są na zabrudzenia czy w przypadku, gdy pracownicy mają do czynienia ze środkami chemicznymi, żrącymi itp.

Coraz częściej jednak spotkać się można z przypadkami, gdy pracodawcy starają się podnieść komfort korzystania z łazienek i montują w nich kabiny prysznicowe. Jest to szczególnie przydatne w okresie letnim, gdy niektórzy pracownicy rezygnują z komunikacji miejskiej czy z dojazdu do pracy autem na rzecz rowerów. Możliwość skorzystania z natrysku z pracy sprawia, że coraz więcej osób przesiada się z samochodu na rower. Jest to też korzystne wtedy, gdy pracownicy po godzinach pracy mają np. spotkania służbowe. Nie ma wtedy konieczności, by wracali do domu, by się odświeżyć. Mogą to bowiem zrobić w pracy.

łazienka w biurze

W jaki sposób, w jakim stylu urządzić biurową łazienkę?

 Z pewnością nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Możemy jednak stwierdzić, że łazienka w pracy powinna być jak najbardziej funkcjonalna. Z tego względu wszystkie elementy jej wyposażenia powinny być wykonane z optymalnych materiałów, charakteryzować się wysoką jakością wykonania, a także i łatwością utrzymania w czystości. Z łazienki w pracy korzysta bowiem znacznie więcej osób w ciągu dnia, niż z łazienki domowej. Korzystniej jest wybrać produkty markowe, takie które nie tylko posiadają w regularnej sprzedaży części zamienne, ale także i takie, o których z łatwością znajdziemy opinie użytkowników czy wykonawców.

Jeśli chodzi o styl aranżacji, warto jest dopasować go do aranżacji biur. Jeśli wnętrza te są nowoczesne i minimalistyczne, dobrze jest jeśli także pomieszczenia sanitarne utrzymane są w tej samej stylistyce. Wtedy bowiem wyglądają spójnie. Warto pamiętać także o tym, że łazienka w pracy jest pomieszczeniem dosyć drogim, jeśli chodzi o wyposażenie. Dlatego warto jest wybrać elementy i kolorystykę, która jest uniwersalna. Jest modna teraz, była wcześniej i najprawdobniej w przyszłości trendy te się nie zmienią.

Z pewnością dobrym pomysłem są łazienki w jasnych kolorach. Wybierając poszczególne elementy wyposażenia, takie jak np. płytki podłogowe warto zadbać o to by miały odpowiednie właściwości antypoślizgowe. W przypadku baterii umywalkowych należy zwrócić uwagę nie tylko na materiał wykonania czy powłokę zewnętrzna, ale także i na to, czy bateria ma funkcję, która umożliwia oszczędzanie wypływu wody. Mogę być to bardziej zaawansowane technologie, jak i po prostu perlator na końcu wylewki, dzięki któremu ilość wypływającej wody może zostać zmniejszona nawet o 30%.

WIĘCEJ W KATEGORII Kabiny prysznicowe

Jak urządzić łazienkę w stylu spa?

Czytaj

Powiązani producenci

Cersanit
Deante

Powiązane kategorie

Zamów
Zamów