Ulubione
Jak zrobić praktyczny blat pod umywalkę z płytek?

Jak zrobić praktyczny blat pod umywalkę z płytek?


Nasz dzisiejszy wpis zaczniemy od tego, że każdy, nawet najmniejszy element łazienkowego wyposażenia jest ważny. Będąc w branży sanitarnej już od kilkunastu lat, możemy także stwierdzić, że z każdym rokiem pojawiają się rozwiązania, które to mają nie tylko usprawnić i zwiększyć komfort użytkowania łazienki, ale mają też wpływ na estetykę, charakter, klimat tego miejsca. Elementem dość niepozornym na pierwszy rzut oka jest blat. Jednak właśnie w dzisiejszych czasach odpowiedni jego dobór jest niezwykle istotny!

Wystarczy wyobrazić sobie, że to właśnie blat pod umywalkę potrafi być najbardziej dekoracyjnym elementem w całym wnętrzu! Z tego względu dziś pod lupę bierzemy blaty łazienkowe, ale nie takie szablonowe, do dostania u wielu producentów, a blaty z płytek! Chcesz dowiedzieć się jak je wykonać, czy są praktyczne i czy sprawdzą się w każdej łazience? Jeśli tak — zapraszamy do zapoznania się z poniższym wpisem!a

Popularne blaty pod umywalkę z płytek

Można powiedzieć, że blaty pod umywalkę łazienkową stały się popularne wraz z pojawieniem się umywalek nablatowych. Umywalki te dostępne są w wielu kształtach, rozmiarach, a także i kolorach. Wykonane mogą być zarówno z materiału ceramicznego, jak i ze szkła, stali, a nawet i drewna. Modele te posiadają jedną ważną zaletę — nie zajmują cennego miejsca w samej szafce. Tym samym są idealnym rozwiązaniem nawet do najmniejszych wnętrz.

Chcąc mieć taką umywalkę u siebie, należy jednak dopasować blat do szafki spośród dostępnych na rynku, lub pokusić się o wykonanie go z płytek ceramicznych. To ostatnie rozwiązanie jest prawdziwym hitem! Pewnie zastanawiacie się dlaczego. Otóż blat wykonany z płytek ma dużo więcej zalet od tych laminowanych. Posiada bowiem te same właściwości co płytki podłogowe czy ścienne. Jest więc zupełnie odporny na działanie wody, wahania temperatury, nadmierną wilgoć. Jest również bezproblemowy podczas czyszczenia.

 blat z płytek

Wykonanie łazienkowego blatu pod umywalkę

Wykonanie samego blatu pod umywalkę z płytek najlepiej ilustrują filmiki, które dostępne są w Internecie. My postanowiliśmy jednak temat ten nieco przybliżyć. Przed przystąpieniem do działań, trzeba jednak wziąć pod uwagę to, czy blat ma pojawić się na szafce. Czy po prostu ma być to wolny blat, pod którym nie znajduje się szafka? Są to bardzo istotne sprawy. W przypadku obudowy szafki ważne jest to, czy jest to szafka podwieszana, czy stojąca. Nie każda podwieszana jest w stanie udźwignąć ciężar związany z blatem z płytek. Istotne jest to, z czego zbudowana jest sama ściana oraz czy szafka zawieszona jest na stelażu, czy też na wzmocnionych uchwytach. Waga takiego blatu jest spora — w zależności od rodzaju użytych płytek. Jednak na pewno warto, jest podwieszaną szafkę wzmocnić dodatkowo.

Jeśli chodzi o sam blat bez szafki, to robi się go na specjalnej metalowej ramie. Jest ona za pomocą łap/uchwytów przykręcana do ściany i oparta o stelaż. Po przykręceniu stelaż spod spodu może zostać usunięty. Górę i spód ramy należy wypełnić płytą — najlepiej taką, która odporna jest na wilgoć i przykręcić ją. Kolejnym krokiem jest położenie płytek. Należy je najpierw dokładnie przyłożyć „na sucho”, dociąć tam, gdzie jest to niezbędne, na tym etapie należy również w przygotowanej ramie wyciąć otwory dla umywalki czy baterii, jeśli będzie to model stojący. Przygotowane płytki, można zacząć przyklejać, rozpoczynając od górnych — kończąc na bocznych.

 

Jakie blaty z płytek są obecnie modne?

Zauważyć można, że w ostatnim czasie modne są blaty z kafli, które wykonane są z tych samych płytek co ściana czy podłoga. Dzięki temu łazienka wygląda harmonijnie, spójnie. Dużym powodzeniem cieszą się również blaty z płytek drewnopodobnych. Te wykonane z płytek znanych producentów do złudzenia przypominają różne rodzaje drewna. Widoczne są na nich słoje, mają też łudząco podobną do drewnianej fakturę. Eksperci przekonują, że także ze względu na to, że płytki drewnopodobne są większe, mają kształt podłużny — łatwiej się je kładzie oraz w razie konieczności przycina.POWIĄZANI PRODUCENCI