Ulubione
Jaką farbę wybrać do pomalowania mebli łazienkowych?

Jaką farbę wybrać do pomalowania mebli łazienkowych?


Jest kilka sposobów na odnowienie mebli łazienkowych. Jednym z najbardziej popularnych jest malowanie. Tak naprawdę sposób ten nie wymaga poniesienia dużych nakładów finansowych a także jest stosunkowo łatwy. Dzięki pomalowaniu mebli można szybko zmienić ich ostateczny wygląd, nadać łazience innego charakteru a także sprawić, że poszczególne szafki, słupki czy komody będą jeszcze lepiej zabezpieczone przed wilgocią i tym samym będą lepiej spełniały swoją funkcję. Podpowiadamy – jaką farbę wybrać do odnowienia mebli w łazience.


Odnowienie mebli łazienkowych przez malowanie

Meble łazienkowe różnią się od tych, które znajdują się w salonie czy sypialni. To właśnie one ze względu na specyficzne warunki panujące w łazience muszą być zabezpieczone przed negatywnym działaniem wilgoci czy wahaniem temperatur. Często po latach użytkowania uszkodzeniu ulega lakierowana, malowana czy foliowana warstwa zewnętrza. Decydując się na pomalowanie mebli niezwykle ważny jest rodzaj farby, jaki zostanie zastosowany.

Jedną z tych, która cieszy się największą popularnością jest farba akrylowa. Ich największą zaletą jest całkowite krycie a także i to, że mogą mieć różne wykończenie: matowe, półmatowe lub w połysku. Ten rodzaj farb składa się z żywic akrylowych, które są spoiwem oraz wody. Zapach farb akrylowych jest delikatny  - wręcz neutralny. Eksperci polecają je także ze względu na szybki czas schnięcia. Farbą akrylową mogą zostać pokryte meble drewniane, ze sklejki, płyty wiórowej czy pilśniowej. Ten rodzaj farby sprawdzi się nie tylko w łazienkach, ale także i w przypadku mebli ogrodowych czy takich do pokoju dziecięcego.


Odnowienie mebli przy pomocy lakieru i lakierobejcy

Zarówno lakier jak i lakierobejca należą do preparatów, które nie wnikają w głąb materiału, a tworzą na jego powierzchni ochronną warstwę. Sam lakier prezentuje się naturalnie i podkreśla słoje drewna, dodaje głębi. Powierzchnia po pomalowaniu może mieć zarówno matowe jak i satynowe czy połyskliwe wykończenie.

Decydując się na lakierobejcę warto jest postawić na taką, która będzie nie tylko tworzyła trwałą warstwę ochronną, ale także będzie odporna na wiele czynników mechanicznych. Najlepszy będzie poliuretanowy lakier rozpuszczalnikowy, który dłużej schnie, jednak dzięki niemu uzyskać można żywszy kolor drewna niż w przypadku lakierów wodnych.

Farba renowacyjna – idealna do łazienki!

Do pomieszczeń, w których występuje duża wilgoć najlepiej sprawdzą się farby renowacyjne. Farby te są odporne nawet na tłuszcze czy środki spożywcze, dlatego często spotkać można je zarówno w łazienkach jak i kuchniach. Ten rodzaj farb nie jest wymagający podczas nakładania, a czas schnięcia nie jest też szczególnie długi. Przy ich pomocy można pokryć drewno, płytę wiórową czy pilśniową a także płytę MDF. Dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu przy użyciu farby renowacyjnej można stworzyć łazienkę o całkiem innym charakterze.

Farba kredowa jest natomiast tym rodzajem, który nie jest polecany do łazienki. Nie są one wystarczająco trwałe czy odporne na wilgoć. Jeśli koniecznie chcemy pomalować meble łazienkowe właśnie nimi – warto jest powierzchnię pokryć dodatkowo lakierem.PRODUKTY Z ARTYKUŁU

Szafka podumywalkowa 80 cm Deftrans TORINO 125-D-08001 buk truflowy, DSM
 
POWIĄZANI PRODUCENCI