Ulubione
Jaką fugę do łazienki wybrać?

Jaką fugę do łazienki wybrać?


Podczas aranżacji łazienki większość osób skupia się przede wszystkim na optymalnym doborze armatury, ceramiki sanitarnej, płytek - ich kolorystyki i faktury czy mebli. Tak samo ważny jest jednak optymalny wybór fug łazienkowych, który ma wpływ nie tylko na estetykę wnętrza, ale także i komfort użytkowania go, trwałość połączeń czy po prostu bardziej lub mniej problematyczne czyszczenie. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego na jaką fugę do łazienki warto jest postawić oraz co jest ważne, podczas wyboru - koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Na jaką fugę do łazienki postawić? Czym kierować się podczas wyboru?

Wybór odpowiedniej fugi do łazienki zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj płytek, styl wnętrza i oczekiwana trwałość. Podczas ich wyboru należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na materiał, z którego fuga została wykonana. Do wyboru są fugi silikonowe, kompozytowe lub cementowe. Każdy z tych rodzajów ma swoje wady i zalety. Fugi silikonowe są elastyczne i trwałe, nadają się także do płytek o nieregularnych kształtach. Kompozyt jest trwalszy od silikonu, ale może być trudniejszy w aplikacji. Cement jest trwały, ale może być kruchy i podatny na uszkodzenia. Dostępne są także fugi epoksydowe do łazienki. Fuga epoksydowa to mieszanka epoksydu z kruszywem, która jest bardzo trwała i odporna na wilgoć. Epoksyd jest odporny na uszkodzenia i zarysowania, ale może być trudny w aplikacji i wymaga specjalnych narzędzi do rozprowadzenia.

Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru fugi do łazienki jest jej grubość. Fugę można wybrać w różnych grubościach, od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Grubsza fuga wygląda bardziej imponująco, ale może być trudniejsza w utrzymaniu czystości. Istotny jest także sposób aplikacji. Fugę można aplikować ręcznie lub za pomocą specjalnej pistoletowej dyszy. Ręczna aplikacja wymaga więcej czasu i precyzji, ale daje większą kontrolę nad kształtem i grubością fugi. Pistoletowa dysza umożliwia szybsze wypełnienie szczelin, ale może być trudniejsza w utrzymaniu czystości. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat czyszczenia fug w łazience - zapoznaj się koniecznie z jednym z naszych wcześniejszych wpisów: Czym czyścić fugi w łazience - Poznaj top 5 sposobów!

ciemna fuga do białych płytek

Kolor fug w łazience - jak wybrać optymalny?

Jak wspomnieliśmy już wyżej, nie tylko materiał z którego fuga została wykonana. Istotny jest także jej kolor, który powinien być uzależniony od różnych czynników. Fugę najlepiej dobierać do koloru płytek, aby uzyskać spójny i estetyczny efekt. Jeśli płytki są jasne, warto wybrać jasną fugę, a jeśli są ciemne, lepsza będzie ciemna fuga. Fugę w łazience można też dobierać do koloru ścian lub mebli, aby nadać wnętrzu spójności i harmonii.

Fuga w łazience powinna być także dobrana odpowiednio do wielkości pomieszczenia. Fugę jasną, taką jak biała lub szara, można stosować, aby optycznie powiększyć pomieszczenie. Ciemna fuga może sprawić, że pomieszczenie będzie wydawać się mniejsze. Fugę należy dobierać również według stylu wnętrza. Fugę w kolorze metalicznym można stosować w nowoczesnym wnętrzu, a fuga w kolorze drewna pasuje do wnętrz rustykalnych.

W wielu współczesnych aranżacjach zauważyć można, że stosuje się fugi do płytek w sposób kontrastujący. Dzięki temu można uzyskać naprawdę ciekawy efekt. Tego typu połączenia kolorystyczne przyciągają wzrok, mogą być też wyróżnikiem i swego rodzaju uwypukleniem danej strefy. Dużą popularnością cieszą się białe, małe płytki imitujące cegłę, między którymi znajduje się ciemna lub wręcz czarna fuga. Takie płytki z pewnością będą idealnym dopełnieniem wnętrz w stylu retro, ale nie tylko! Będą ciekawie prezentowały się także w łazienkach eklektycznych, w których wymieszane są różne style, we wnętrzach loftowych i klasycznych.

ciemna fuga łazienkowa

Jaką fugę do łazienki wybrać, by czyszczenie jej nie było problematyczne?

Po latach użytkowania często w łazience widoczne są nieestetyczne plamy czy po prostu zabrudzenia na fugach. Jest to bardzo często problem, który nie tylko ma wpływ na estetykę łazienki, ale także i na trwałość połączeń między płytkami. Fugi nie tylko mogą się odbarwiać, ale także i uszkodzić. Z tego względu tak ważne jest, by raz na jakiś czas przyjrzeć się zabrudzeniom. Są bowiem sposoby na to, by fugę w łazience dobrze wyczyścić. W niektórych przypadkach niezbędne jest uzupełnienie braków. Więcej na ten temat pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów, zachęcamy do zapoznania się: Poznaj prosty sposób na odnowienie fug w łazience!

fuga epoksydowa do łazienki

Czym czyścić fugi w łazience?

Jest kilka sposobów, dzięki którym można skutecznie wyczyścić fugę w łazience. Te, które cieszą się największą popularnością podzielić można na sposoby domowe oraz przy wykorzystaniu środków chemicznych, które są dostępne na rynku. Każda z metod ma swoich zwolenników i przeciwników. Z pewnością jedną z tych, która wciąż cieszy się sporym zainteresowaniem, jest metoda polegająca na wyczyszczeniu fugi mieszanką wody i octu. Aby uzyskać idealny roztwór, należy wymieszać jedną część octu z jedną częścią wody i wlać do pojemnika z rozpylaczem. Spryskaj fugi i pozostaw na około 15 minut. Następnie spłucz ciepłą wodą i dokładnie wytrzyj.

Można także użyć sody oczyszczonej. W tym celu wymieszaj jedną część sody oczyszczonej z dwoma częściami wody i nałóż na fugi. Pozostaw na około 15 minut, a następnie spłucz ciepłą wodą i dokładnie wytrzyj. Kolejną metodą jest wykorzystanie mieszanki wody oraz płynu do mycia naczyń. Nałóż mieszankę na fugi i pozostaw na około 15 minut. Następnie spłucz ciepłą wodą i dokładnie wytrzyj. Sposoby te są skuteczne, jednak nie zawsze zastosowanie ich sprosta uporczywym i wieloletnim zanieczyszczeniom. W takim przypadku najkorzystniej jest skorzystać z mocniejszych środków typowo do czyszczenia fug, które otrzymać można w wielu branżowych sklepach.PRODUKTY Z ARTYKUŁU

Fuga 3kg Kerakoll FUGABELLA COLOR 04 82404
 
Fuga 3kg Kerakoll FUGABELLA COLOR 30 82430
 
Fuga 3kg Kerakoll FUGABELLA COLOR 16 82416
 
POWIĄZANI PRODUCENCI