Ulubione
Jaką powierzchnię powinna mieć idealna łazienka?

Jaką powierzchnię powinna mieć idealna łazienka?


Łazienka, szczególnie ta blokowa nie jest pomieszczeniem zbyt przestronnym. Zazwyczaj ma 4, 3 a nawet i mniej metrów kwadratowych. Taka przestrzeń wymaga pójścia na różnego rodzaju kompromisy podczas aranżacji. Osoby, które np. planują budowę domu zastanawiają się jednak, jaką powierzchnię powinna mieć idealna łazienka, by było można wygodnie z niej korzystać, a także i ciekawie wyposażyć. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat - koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Mała łazienka - czy może wyglądać na większą?

Posiadanie niewielkiej łazienki sprawia, że podczas aranżacji musimy całkowicie podporządkować się metrażowo, iść na pewne kompromisy i wybierać produkty, które przede wszystkim nie tylko się zmieszczą, ale także i optycznie nie zmniejszą dodatkowo wnętrza.

W tego typu wnętrzach z pewnością lepiej sprawdzi się np. kabina prysznicowa zamiast wanny. Poza tym fachowcy polecają wybierać podwieszane elementy wykończenia, takie jak podwieszane szafki pod umywalkę, podwieszane miski WC czy baterie podtynkowe. Produkty te dodają wnętrzu lekkości, poza tym tak naprawdę zabierają mniej miejsca, niż modele natynkowe czy stojące.

Istnieje też wiele trików, które na co dzień stosowane są z powieszeniem przez projektantów wnętrz. Dzięki nim można także oszukać wzrok i optycznie powiększyć nawet małą i nieustawną łazienkę. Więcej na ten temat znajduje się w jednym z naszych wcześniejszych wpisów: Łazienka 2 m2 – jak ją zaaranżować?

 ergonomiczna przestronna łazienka

Ergonomiczna przestronna łazienka

Funkcjonalność to słowo klucz podczas urządzania łazienki. Odpowiadając na pytanie: jaką powierzchnię powinna mieć idealna łazienka, możemy powiedzieć, że taką, by użytkowanie jej było po prostu wygodne. Nie jest łatwo precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie, dla jednych osób będzie to 5 m2, dla innych natomiast 10 czy 12 m2. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat aranżacji dużej łazienki - zapoznaj się z jednym z naszych poprzednich wpisów. Zapraszamy: Duża łazienka – ciekawe pomysły na aranżacje!

Wiele zależy od tego jakie mamy upodobania, jakie wyposażenie chcemy wybrać oraz jakiego typu ma być to aranżacja. W każdej łazience niezwykle ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji, odległości oraz wysokości. Jest to oczywiście pojęcie bardzo subiektywne, to co dla jednych będzie kojarzyło się z komfortem i wygodą dla innych będzie dość problematyczne. W dużej mierze kwestia ta dotyczy wysokości montażowej mebli, umywalki, baterii, deszczownicy, które są uzależnione po prostu od wzrostu domowników. O ile korzystanie z łazienki tylko przez osoby wysokie czy niskie wymaga odpowiedniego dopasowania wyposażenia, o tyle w przypadku, gdy z łazienki będą korzystać osoby niskie oraz wysokie - jest dosyć problematyczny i wymaga odpowiedniego doboru produktów.

 idealna duża łazienka

Wielkość łazienki a model rodziny

Czy wielkość łazienki powinna być uzależniona od wielkości rodziny? Oczywiście, że tak! Inaczej projektuje się łazienkę, z której będą korzystać tylko dwie osoby, inaczej jeśli będą korzystały np. przykład 4 osoby, w tym dzieci. Przed przystąpieniem do projektu, należy określić także wiek domowników, czy wśród nich są osoby starsze, takie które mają problemy z motoryką czy kilkuletnie dzieci. Istotne jest oczywiście także to, czy jest to jedyna łazienka w domu, czy są dwa lub nawet trzy pomieszczenia o takim przeznaczeniu.

 optymalna wielkość łazienki

Od czego zacząć projekt funkcjonalnej łazienki?

Sam projekt łazienki powinniśmy zacząć od podziału jej na strefy - strefę mokra oraz suchą. W strefie mokrej powinna znaleźć się wanna, kabina prysznicowa, umywalka, natomiast w strefie suchej - meble, a także i sanitariat. Ilość stref, a także ich wielkość jest uzależniona od ilości miejsca, jaką dysponujemy.

Bez różnicy jednak czy mowa o przestronnej łazience - wręcz pokoju kąpielowym czy małej i nieustawnej łazience w bloku, strefy te powinny być oddzielone. Jeśli mamy do czynienia z dużą łazienką, mamy zdecydowanie więcej możliwości na rozdzielenie ich. Mogą znajdować się np. na nieco innej wysokości, mogą być też oddzielone ścianką, parawanem lub granica może być tylko wizualna i dotyczyć innej kolorystyki płytek, zastosowanych materiałów itp.

Istotne jest także to, by strefy te zostały dobrze rozmieszczone. Eksperci radzą, by strefa mokra, czyli ta przeznaczona do relaksu, znajdowała się w głębi pomieszczenia, natomiast bliżej wejścia znalazła się część sanitarna.

 mała idealna łazienka

Odległości montażowe w łazience - jak je zachować?

Odległości montażowe w łazience są niezwykle ważne. To właśnie od nich zależy czy z pomieszczenia tego będzie się korzystało w sposób wygodny, a także czy dany styl aranżacyjny będzie optymalnie podkreślony.

Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia jest umywalka. To zresztą właśnie przy niej rozpoczynamy i kończymy dzień, a także wykonujemy wiele czynności. Jej wysokość montażowa od podłogi to 80 - 85 cm. Jeśli chodzi o baterię ścienną - powinna być zamontowana 20 - 25 cm nad górną krawędzią umywalki. Ważne jest także lustro. Powinno być ono zawieszone tak, by wygodnie mógł się przejrzeć każdy z domowników. Jeśli jest tylko na to wystarczająco dużo miejsca, warto jest wybrać jedno większej wielkości lustro lub postawić na kilka luster o różnej wielkości - takie rozwiązanie jest obecnie bardzo modne.PRODUKTY Z ARTYKUŁU

Wanna wolnostojąca 170x80  Deante ALPINIA KDU 017W
Szybka wysyłka z własnego magazynu
Wanna wolnostojąca 170x80 Dean...Wanna wolnostojąca 170x80 Deante ALPINIA KDU 017W
4844,00 PLN5999,01 PLNOszczędzasz 19%
 
Miska WC wisząca 51x35,5 cm bez kołnierza wewnętrznego Deante PEONIA ZERO CDE 6ZPW
 
Cersanit LARA Szafka z umywalką 80 cm COMO S801-149-DSM biała
Szybka wysyłka z własnego magazynu
Cersanit LARA Szafka z umywalką...Cersanit LARA Szafka z umywalką 80 cm COMO S801-149-DSM biała
749,00 PLN902,00 PLNOszczędzasz 16%
 
Miska WC z deską wolnoopadającą slim Laufen LUA ADVANCED H8660800000001
Szybka wysyłka z własnego magazynu
Miska WC z deską wolnoopadającą...Miska WC z deską wolnoopadającą slim Laufen LUA ADVANCED H8660800000001
1420,00 PLN1746,60 PLNOszczędzasz 18%
 
Zestaw z umywalką 60 cm Geberit SELNOVA SQUARE 501.252.00.1 jednodrzwiowa/biały połysk
 
Wanna wolnostojąca owalna 160x75 Cersanit CREA S301-300
Szybka wysyłka z własnego magazynu
Wanna wolnostojąca owalna 160x7...Wanna wolnostojąca owalna 160x75 Cersanit CREA S301-300
4334,00 PLN5099,00 PLNOszczędzasz 15%
 
POWIĄZANI PRODUCENCI