Ulubione
Jakie kwiaty wybrać do łazienki?

Jakie kwiaty wybrać do łazienki?


Współczesna łazienka może być urządzona na wiele sposób. Co rusz pojawiają się nowe trendy wnętrzarskie, które to zyskują nowych zwolenników na całym świecie. Do najpopularniejszych dziś trendów zalicza się minimalizm, styl skandynawski, retro, glamour czy loftowy. W każdej z tych stylizacji to dodatki mają bardzo duży wpływ na ostateczny charakter wnętrza. A zielone, prawdziwe kwiaty do tych elementów mogą z całą pewnością być zaliczane, chociaż niestety nie często można je spotkać w łazienkach Polaków.

Powszechne jest bowiem przekonanie, że kwiaty doniczkowe sprawdzą się w salonie, sypialni, a nawet kuchni, ale nie w łazience. Tymczasem wiele egzotycznych gatunków roślin, które notabene są popularne i uznawane jako domowe - idealnie sprawdzi się w łazienkowych wnętrzach, w których panuje spora wilgotność. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat - koniecznie zapoznaj się z naszym dzisiejszym wpisem!

Zalety posiadania kwiatów w łazience

Zalet z posiadania w łazience kwiatów jest wiele. Przede wszystkim wprowadzają do wnętrza świeżość, naturalność. Poza tym łazienka współcześnie jest miejscem, w którym nie tylko wykonuje się dane zabiegi higieniczne, ale także miejsce, w którym chce się odpocząć, zrelaksować po ciężkim, stresującym dniu. Zieleń jak wiadomo działa uspokajająco, jej wpływ jest wręcz zbawienny, w momencie, gdy chcemy zrzucić z siebie stres dnia codziennego. To właśnie wtedy kontakt z naturą jest tak istotny.

Poza tym rośliny w łazience po prostu bardzo dobrze wyglądają. Idealnie komponują się w praktycznie każdej aranżacji. W stylistyce skandynawskiej, minimalistycznej, retro czy glamour - z pewnością kwiaty będą miały wpływ na charakter wnętrza. Warto wspomnieć także o tym, że łazienka, ze względu na specyfikę wykonywanych w niej czynności, jest miejscem, w którym okresowo może pojawić się wilgoć przekraczająca 70%. Właśnie dobrze dobrane rośliny będą pochłaniały jej nadmiar.

Nie każde jednak kwiaty będą czuły się dobrze w łazienkach. Nie sprawdzą się tam sukulenty, kaktusy, które najlepiej czują się w suchym i ciepłym środowisku. Większość kwiatów jednak bardzo dobrze radzi sobie w wilgotnych pomieszczeniach. Niektóre z nich mogą wręcz odżyć, rozkwitnąć, wtedy, gdy znajdą się w łazienkach. Tymi kwiatami są storczyki, bromelie i paprocie.

 rośliny doniczkowe łazienkowe

Kwiaty w łazience bez okna - czy to dobry pomysł?

Wiele osób wciąż wychodzi z mylnego przeświadczenia, że kwiaty mogą znaleźć się tylko w łazienkach z oknem. Oczywiście wiele gatunków roślin do wzrostu potrzebują dostępu do naturalnego światła, jednak są też gatunki tzw. cieniolubne, które sprawdzą się także w łazienkach, w których nie ma okna. Są to różnego typu palmy, bluszcze czy paprocie. Mogą się tam znaleźć popularne w ostatnich sezonach kwiaty, takie jak monstery. W łazience bez okna powinna być jednak zapalona jarzeniówka lub żarówka energooszczędna. Sztuczne światło w ich postaci wystarczy roślinom do optymalnego wzrostu.

Dość popularna jest także metoda polegająca na tym, że posiadamy dwie takie same rośliny i zmieniamy im warunki oświetleniowe raz w tygodniu lub co trzy dni. Jedna z roślin ma dostęp do światła naturalnego, np umiejscowiona jest blisko okna, druga przebywa w łazience bez okna. Po tygodniu lub co trzy dni następuje zamiana miejsc roślin.

W łazienkach, które są dobrze nasłonecznione, mają stały dostęp do światła naturalnego, sprawdzą się praktycznie wszystkie gatunki roślin, oczywiście oprócz tych, które nie lubią wilgoci (kaktusy, sukulenty). W tego typu wnętrzach rośliny dobiera się bardziej do wielkości pomieszczenia, jego ustawności. Posiadając łazienkę z oknem można pomyśleć nie tylko o umiejscowieniu roślin na wybranych półkach czy podłodze, ale można dzięki niemu także ciekawie zaaranżować właśnie okno, parapet.

 rośliny łazienkowe

Na co należy zwracać uwagę posiadając rośliny w łazience?

Wiele osób wychodzi z mylnego stwierdzenia, że kwiaty w łazience ze względu na panującą tam wilgoć nie wymagają podlewania. Rośliny powinny być podlewane regularnie, jednak delikatnie. Najgorsze dla wielu roślin doniczkowych jest przelanie, które może doprowadzić do gnicia korzeni. Możemy natomiast zrezygnować ze zraszania liści. Co ważne liście powinny być regularnie przecierane w celu pozbycia się z nich kurzu.

Bez względu na ilość roślin w łazience czy gatunków, jakie się tam znajdą, warto jest zadbać o odpowiednią wentylację wnętrza. Rośliny oczywiście w dużej mierze będą pochłaniać wilgoć, jednak nie są w stanie pochłonąć wszystkiego. Mówiąc o łazience z oknem, ważne jest żeby okno co jakiś czas otwierać. W ten sposób pozbędziemy się nadmiaru wilgoci, ale także do łazienki wpadnie nowe powietrze, które także działa bardzo dobrze na rośliny. W przypadku, gdy mówimy o łazience bez okna, należy pamiętać o tym, by po skorzystaniu z łazienki na jakiś czas pozostawić drzwi otwarte. Nie wystarczą tylko otwory wentylacyjne, które znajdują się w drzwiach, chodzi o mocne wywietrzenie i możliwość wymiany powietrza.

 

Gdzie postawić rośliny w łazience?

Najkorzystniej jest rośliny w łazience zaplanować już na etapie projektu, wtedy to możemy znaleźć trochę miejsca, po to by stworzyć właśnie zielony kącik. Jeśli nie ma wyznaczonego miejsca, kwiaty można postawić np. na półce lub na podłodze. Ważne jest to, by rośliny znajdowały się z dala od detergentów, a także i od miejsca, gdzie np. wieszane jest mokre pranie do suszenia.

Nie ma też żadnych przeciwwskazań, by kwiaty znalazły się w specjalnych kwietnikach, zawieszonych na ścianach. Ciekawie wyglądają rośliny ozdobne, które są podwieszone lub postawione w okolicy lustra. Strefa umywalki jest bowiem tym miejscem w łazience, na które zwraca się uwagę zaraz po wejściu do wnętrza.