Ulubione
Jakie rośliny wybrać do ciemnej łazienki?

Jakie rośliny wybrać do ciemnej łazienki?


Łazienka obecnie jest ważnym pomieszczeniem w domu. Nie tylko miejscem, w którym wykonujemy dane czynności higieniczne, ale także i pomieszczeniem, w którym po prostu chcemy zrelaksować się i odpocząć po ciężkim dniu. Z tych względów aranżacja łazienki, jej wyposażenie nigdy nie powinno być przypadkowe. Zauważyć można, że coraz więcej osób decyduje się na rośliny w łazience. Czy jednak sprawdzą się one, nawet wtedy gdy łazienka nie ma okna i jest bardzo mała?  Czy rośliny do ciemnej łazienki to dobry pomysł? Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat - koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Jakie rośliny do ciemnej łazienki?

Wydawać by się mogło, że każda roślina do optymalnego wzrostu potrzebuje światła oraz odpowiedniej ilości wody. Okazuje się jednak, że wśród nawet tych popularnych roślin, które często spotkać można w mieszkaniach są gatunki, które potrzebują minimalnej ilości światła i tym samym sprawdzą się także jako rośliny do ciemnej łazienki.

Jeśli masz ciemną łazienkę, warto rozważyć uprawę roślin, które lubią mniej światła. Oto kilka pomysłów na rośliny, które mogą zadomowić się w ciemnej łazience:

 1. Fikus benjamin: ta roślina liściasta jest odporna na brak światła i nie wymaga dużo pielęgnacji. Może rosnąć w doniczce lub na parapecie.
 2. Zamiokulkas: ta roślina doniczkowa ma duże, dekoracyjne liście i lubi ciepłe, wilgotne warunki, które panują w łazience. Nie wymaga dużo światła i jest odporna na suszę.
 3. Philodendron: ta roślina liściasta jest bardzo odporna i lubi ciepłe, wilgotne warunki. Może rosnąć w doniczce lub na parapecie.
 4. Storczyk: storczyki są bardzo popularne w uprawie w łazienkach, ponieważ lubią ciepłe, wilgotne warunki. Można je uprawiać w doniczkach lub specjalnych koszach na parapecie.
 5. Pothos: ta roślina doniczkowa jest odporna na brak światła i lubi wilgotne warunki. Może rosnąć w doniczce lub na parapecie.

Upewnij się, że rośliny te będą miały dostęp do wystarczającej ilości wilgoci i odpowiednio je podlewasz. Pamiętaj również, że niektóre rośliny mogą wymagać dodatkowego oświetlenia, więc jeśli twoja łazienka jest szczególnie ciemna, może być konieczne zastosowanie dodatkowych źródeł światła.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat roślin do ciemnej łazienki? Koniecznie zapoznaj się z jednym z naszych poprzednich wpisów: Jakie kwiaty wybrać do łazienki?

ciemna łazienka kwiaty

Współczesna łazienka z roślinami

Zauważyć można, że coraz częściej we współczesnych projektach łazienek pojawiają się rośliny. Nie ma się czemu dziwić! Nowoczesne aranżacje często oparte są na inspiracjach naturalnymi materiałami. Na co dzień atakowani jesteśmy taką ilością bodźców, żyjemy coraz szybciej i w coraz to większym stresie. Z tego względu często to właśnie dom, a w szczególności łazienka jest tym miejscem, za którego drzwiami możemy zostawić wszelkie problemy i zrelaksować się w przyjaznym otoczeniu.

Na poczucie relaksacji wpływ ma nie tylko kolorystyka łazienki, ale także każdy element jej wyposażenia, czyli meble łazienkowe, wanna/kabina prysznicowa, dodatki oraz to czy w łazience znajduje się roślinność.

Jak powszechnie wiadomo kolor zielony, czyli barwa roślin w łazience ma kojący wpływ na układ nerwowy, na poczucie odprężenia, relaksacji. Z tego względu bez różnicy na stylistykę wnętrza, czy na to, czy w łazience znajduje się okno czy też nie - warto jest postawić na rośliny w łazience. Poza tym pozwalają one oczyścić powietrze, produkują tlen, a dobrze dobrane mają wpływ na ogólny charakter aranżacji.

kwiaty do ciemnej łazienki

Minimalistyczna ciemna łazienka z roślinami

Współczesne wnętrza często urządzone są w sposób minimalistyczny. W tego typu aranżacjach łazienek mniej znaczy więcej. Niestety ze względu na oszczędną ilość dodatków oraz monochromatyczna kolorystykę, są to pomieszczenia dosyć surowe i zimne w odbiorze. Jednym z lepszych sposobów na ocieplenie i ożywienie takich aranżacji jest postawienie właśnie na rośliny.

Wiele osób obawia się jednak tego, czy rośliny będą dobrze czuły się w tak specyficznych warunkach, jakie tam panują. W końcu to właśnie w łazienkach pojawia się wilgoć sięgająca nawet 70% czy spore wahania temperatury.  Okazuje się jednak, że szczególnie egzotyczne gatunki roślin radzą sobie tam wspaniale i tak naprawdę, właśnie w łazienkach czują się idealnie, niczym w naturalnym środowisku. Są to wszelkiego typu bluszcze czy paprocie, ale także i wiele innych gatunków. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej nie tylko o roślinach w łazience, ale także i o wyposażeniu łazienkowym w kolorze zielonym - zapoznaj się koniecznie z jednym z naszych poprzednich wpisów: Wiosenna łazienka, czyli aranżacja w kolorze soczystej zieleni!

kwiaty do czarnej łazienki

Zalety roślin w ciemnej łazience

Rośliny w łazience znalazły się tam nie bez powodu. Zresztą warto dodać, że sprawdzą się w praktycznie każdej łazienkowej aranżacji, zarówno tej nowoczesnej i minimalistycznej, jak i loftowej, klasycznej czy retro. Rośliny są uniwersalne!

Rośliny w łazience mogą mieć wiele korzyści, w tym:

 1. Mają wpływ na poprawę jakości powietrza. Rośliny pochłaniają dwutlenek węgla i inne zanieczyszczenia z powietrza, a także wytwarzają tlen, co może poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu.
 2. Ożywiają wnętrze, nadają mu innego charakteru. Rośliny mogą dodać koloru, tekstury i życia do wnętrza, co może sprawić, że łazienka będzie bardziej przytulna i atrakcyjna.
 3. Mają wpływ na na ukojenie układu nerwowego, uspokajają. Rośliny mogą pomóc w relaksacji i uspokojeniu, co może być szczególnie przydatne w pomieszczeniu, w którym spędza się dużo czasu na relaksie i pielęgnacji ciała.
 4. Rośliny w łazience pozwalają obniżyć stres. Badania wskazują, że obecność roślin w pomieszczeniach może pomóc obniżyć poziom stresu i poprawić nastrój.
 5. Poprawiają jakość snu. Rośliny mogą pomóc w poprawie jakości snu poprzez produkcję tlenu w nocy i redukcję zanieczyszczeń w powietrzu.
 6. Rośliny w łazience mają duży wpływ na poprawę samopoczucia. Obserwacja roślin i ich pielęgnacja może być relaksująca i satysfakcjonująca, co może pozytywnie wpływać na samopoczucie.