Ulubione
Kompakt WC vs Miska podwieszana - Co wybrać?

Kompakt WC vs Miska podwieszana - Co wybrać?


Remontując czy urządzając nową łazienkę, trzeba podjąć wiele decyzji. Jedną z istotniejszych jest wybór sanitariatu. Na rynku znajduje się wiele rodzajów kompaktów WC oraz misek podwieszanych. W dzisiejszym wpisie chcemy przybliżyć oba te produkty, przedstawić ich wady oraz zalety. Jeśli zastanawiasz się nad korzystniejszym dla siebie rozwiązaniem - koniecznie zapoznaj się z naszym dzisiejszym wpisem!

Fenomen podwieszanych misek WC

Śmiało można stwierdzić, że osoby, które zaczynają aranżować nowe łazienki, chętniej wybierają podwieszane miski WC. Nie ma się czemu dziwić, bo modele te wyglądają niezwykle estetycznie i idealnie wpisują się w stylistykę wielu nowoczesnych aranżacji.

W pomieszczeniach, w których pożądany jest minimalizm, miski WC są rozwiązaniem bardzo trafionym. Jedynymi elementami zewnętrznymi w ich przypadku jest przycisk spłukujący oraz miska WC. Spłuczka i wszelkie podłączenia schowane są w ścianie. Estetyka nie jest oczywiście jedynym atutem podwieszanych misek. W tym miejscu należy wspomnieć także o tym, że modele te zajmują mniej miejsca od klasycznych kompaktów.

Z tego względu polecane są także do łazienek niewielkich, w których każdy centymetr wolnej przestrzeni jest na wagę złota. To, że miska nie posiada miejsca styku z podłożem w praktyce oznacza, że wnętrze wygląda lżej, a także i to, że można z łatwością umyć podłogę pod nią. Brak miejsc, w których zwykle gromadzi się brud (kompakty), sprawia, że czynności związane z czyszczeniem sanitariatu skracają się.

 Miska wisząca bezkołnierzowa Deante ANEMON ZERO

Na co zwrócić uwagę wybierając podwieszając miskę WC?

Szukając odpowiedniej miski WC, można wręcz pogubić się w gąszczu ofert! Wybór dla laika może być naprawdę bardzo trudny. Na rynku znajdują się oczywiście modele, które są trwałe i będą dobrze spełniały swoją funkcję przez wiele lat oraz takie, które mogą być problematyczne podczas czyszczenia, żółknąć i nawet po krótkim czasie użytkowania wyglądać mało estetycznie.

Wybierając miskę WC przede wszystkim nie należy kupować jej tylko i wyłącznie “oczami”, ale zapoznać się z parametrami technicznymi danego urządzenia. Podejrzanie niska cena, także powinna automatycznie włączyć naszą czujność. Coś co jest bowiem dobre, wykonane z trwałych materiałów i w oparciu o nowe technologie nie może kosztować mało. Decydując się na zakup miski należy sprawdzić dokładnie jej wewnętrzną część.

Eksperci polecają miski WC bezkołnierzowe. Modele te przede wszystkim można dużo łatwiej wyczyścić, poza tym dokładne spłukiwanie takiej miski jest po prostu dużo łatwiejsze i możliwe przy użyciu mniejszej ilości wody. Poza tym miski WC bez kołnierza wyglądają bardziej estetycznie. Nie można nie wspomnieć także o tym, że modele te są bardziej higieniczne i bezpieczne w codziennym użytkowaniu. Nie mają bowiem miejsc, w których gromadzą się i namnażają groźne dla zdrowia drobnoustroje i bakterie.

Korzystniej jest wybrać miskę WC razem z deską w komplecie. Oczywiście tymi, które uchodzą za najlepsze są deski wolnoopadające wykonane z duroplastu. Materiał ten jest trwały, bezproblemowy podczas czyszczenia. Sama deska dzięki funkcji wolnego opadania jest po prostu bardziej komfortowa podczas użytkowania, a także i bezpieczniejsza - zapobiega przytrzaśnięciu paluszków dzieci.

Do wad misek podwieszanych zalicza się przede wszystkim sam jej montaż. Miski te zawieszane są na specjalnych stelażach, które to schowane są w ścianie i obudowywane cegłami lub płytami gipsowo - kartonowymi - w zależności oraz rodzaju budownictwa. Wybierając dobry stelaż wszystkie elementy, które mogą ulec awarii, wymienić można przez otwór, który jest dostępny po wyjęciu przycisku spłukującego. Taki rodzaj stelaża nie sprawia problemów nawet podczas wieloletniego użytkowania.

Miska wisząca Deante Hiacynt

 

Kiedy warto zdecydować się na zakup kompaktu WC?

Pomimo dużego zainteresowania miskami podwieszanymi, klasyczne kompakty stojące mają wciąż swoich zwolenników. Kompakty WC wybierane są przede wszystkim ze względu na swoją niską cenę, mało skomplikowany montaż, a także na design, który pasuje do łazienek utrzymanych w stylistyce retro czy klasycznej. Do wad tych produktów zalicza się większą ilość miejsca, jaką zajmują w łazienkowej przestrzeni, a także i to, że ze względu na to, że kompakt jest połączony z podłogą - znacznie trudniej jest utrzymać przestrzeń w należytej czystości. Miejsce styku kompaktu z podłożem jest tym, na którym zbiera się kurz i zanieczyszczenia.

 Współczesne kompakty WC nie przypominają modeli, które były popularne jeszcze kilkanaście lat temu. Są to modele, które zostały wykonane z dobrych materiałów, w oparciu o nowe technologie. Poszczególne modele różnią się od siebie nie tylko producentem czy odcieniem ceramiki, ale także sposobem spłukiwania, rodzajem odpływu oraz kształtem miski - wybór jest naprawdę ogromny!

 

Na co należy zwrócić uwagę wybierając kompakt WC?

Tak jak w przypadku misek podwieszanych WC, wybierając kompakt WC trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów. Jednym z ważniejszych jest system spłukiwania. W przypadku kompaktów może zdarzyć się, że dany model posiada system spłukiwania start/stop lub system dwóch przycisków. Jedna i druga opcja pozwala na zmniejszenie zużycia wody, jednak system spłukujący z dwoma przyciskami z pewnością pozwala na wprowadzenie większej kontroli w tym zakresie.

Jednym z ważniejszych parametrów, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru kompaktu WC jest rodzaj miski. Obecnie jest ich kilka rodzajów i każdy z nich ma swoje wady i zalety. Na rynku bez problemu znaleźć można kompakt z miską pozbawiony kołnierza, z kołnierzami, takie, które posiadają półkę lub lej. Najbardziej nowoczesne są miski bezkołnierzowe. Ze względu na jego brak łatwiej jest utrzymać je w należytej czystości, nie ma miejsc, w których zazwyczaj gromadzą się i namnażają bakterie i drobnoustroje.

Kompakty z półką nie powoduje chlapania podczas użytkowania, jednak nie czyści się ich tak łatwo, jak tych z lejem. Wybór ten nie jest prosty i dla każdego użytkownika ważne są inne aspekty. Z pewnością jednak korzystniej jest postawić na model, który pochodzi od sprawdzonego producenta.POWIĄZANI PRODUCENCI