Ulubione
Komplet odpływowo-przelewowy Viega MULTIPLEX TRIO

Komplet odpływowo-przelewowy Viega MULTIPLEX TRIO


Woda na przycisk i mokre słońce

Wśród wielu pomieszczeń, na które możemy się natknąć przebywając w domu lub mieszkaniu, łazienka jest niepodzielnie miejscem, które niejednokrotnie potrafi nas zaskoczyć. Szczególnie jeśli zamiast spodziewanej, a przez to zwyczajnej baterii wannowej, naszym oczom ukaże się efektowny przycisk marki Viega. To chwilowe zdumienie przechodzące po chwili w prawdziwą ciekawość potęguje dodatkowo fakt, że w tej samej wannie woda wypływa... z samego jej dna.
Wszystko to za sprawą pomysłowego rozwiązania, które niemiecki producent wpisał na listę produktów zatytułowanych Multiplex Trio, gdzie niecodzienny przycisk umieszczony w ścianie łazienki, bądź rancie wanny otrzymał dodatkowo literkę E, a syfon bezgłośnie ją napełniający poprzez korpus odpływu zgodnie z porządkiem alfabetycznym został mianowany F.

Pierwszy z budzących żywe zainteresowanie mechanizmów to elektronicznie sterowana armatura pozwalająca nie tylko na dokładną regulację temperatury oraz ilości wody, a także spora oszczędność energii i przede wszystkim niespotykany wręcz komfort – nomen omen – płynący z obcowania z tą technologiczną ciekawostką. Wszystko to za sprawą niepozornie wyglądającego przycisku, który na pierwszy rzut oka przypomina krążek hokejowy lub dla co poniektórych miłośników łakoci, ogromnego dropsa. Tak oryginalne wzornictwo to wynik współpracy firmy Viega wraz Artefakt Industriekultur, co ostatecznie zaowocowało szeregiem nagród przyznanych Multiplex Trio E.

Sposób działania tego automatycznego napełniania wanny choć wydaje się skomplikowany, można go opisać w kilku zaledwie zdaniach. Przede wszystkim podstawowy montaż wymaga zainstalowania pokrętła na wannie lub w jej najbliższym otoczeniu, pod jej dnem jest natomiast umieszczany niewielki mieszacz, który zasilany przez sieć elektryczną w razie awarii wpierać się może wbudowanym akumulatorkiem. Demontaż w celach konserwacyjnych jest równie nieskomplikowana jak obsługa samego systemu. Nic dziwnego, szczególnie jeśli pamiętamy, że Viega specjalizuje się właśnie w różnego rodzaju systemach, których oferowana liczba potrafi wywrzeć niemałe wrażenie – ponad 16 000 produktów. Stąd prostota użytkowania to naprawdę kwestia typowo intuicyjna. Żeby rozpocząć napełnianie wanny, co w tym przypadku odbywa się przez przelew, wystarczy delikatnie dotknąć okrągłego modułu – wspomnianego dropsa – obsługi. Dłuższe przytrzymanie pozwoli natomiast na przełączenie strumienia na zewnętrzny element armatury, a więc najczęściej będzie to słuchawka prysznicowa. Ponadto obrót przycisku pozwoli na ustawienie temperatury wody, o której informować będzie kolor wąskiego paska świetlnego. Podział jest tutaj bardzo wyraźny. Kolor czerwony to woda gorąca, kolor niebieski nie będzie zaś zachęcał do odprężającej kąpieli. Pasek ten sygnalizuje także natężenie przepływu wody, którym możemy sterować jednocześnie wciskając i przekręcając moduł. Przy tym im intensywniejsza barwa paska, tym więcej wody wypełni naszą wannę. Inną ważną cechą takiego zestawu jest opcja ustawienia wstępnych parametrów, które zapisane w pamięci systemu pozwolą w przyszłości na wywołanie ich w dowolnej chwili, a nawet odciąć dopływ wody we wcześniej wybranym momencie. Wszystko to umożliwia korzystanie z Multiplex Trio E wielu domownikom, a co więcej każdy z nich będzie mógł uruchomić swój profil z zaprogramowaną ilością i temperaturą wody, która będzie im potrzebna podczas kąpieli.

Sytuacja kąpieli jawi się jeszcze ciekawiej, jeśli do literki E dodamy literkę F, a woda zacznie wypływać z odpływu wanny. Na szczęście nie musimy się obawiać cofania brudnej wody, ponieważ Multiplex Trio F gwarantuje wyraźny podział funkcji odpływu i dopływu wody. A przy tym sam efekt napełniania wanny przywodzi na myśl nietypowe wodne słońce lub też płomienie wydobywające się z palnika kuchenki gazowej. Jest to prawdziwie zjawiskowe wydarzenie w mikroskali naszej łazienki.


Tomasz A. Konwicki


POWIĄZANI PRODUCENCI