Ulubione
Królowa łazienki - jak dobrze wybrać umywalkę?

Królowa łazienki - jak dobrze wybrać umywalkę?


Umywalka w każdej łazience bez wątpienia odgrywa kluczową rolę - jest jej główną bohaterką. Odpowiedni wybór umywalki do wnętrza naszej łazienki ma niebagatelne znaczenie, od tej decyzji bowiem zależy jak całość aranżacji wnętrza będzie się komponować.

Wybór umywalki nie jest prostą kwestią. W wyborze tej odpowiedniej umywalki znaczenie ma zasadniczo wszystko - cena, kształt i materiał, z którego zostanie wykonana. Jak sprawić, by umywalka stała się główną bohaterką w łazience i zachęcała domowników do zabiegów higienicznych?

Wybór umywalki nie jest prosty. Warto wiedzieć, że ceramika jest podstawowym i najczęściej wybieranym materiałem z którego będzie wykonana nasza idealna umywalka, ale nie jest jedynym.  Biała ceramika  faktycznie jest niezaprzeczalną królową łazienkowych sprzętów – trwała, estetyczna, łatwa do mycia. Bywa pokrywana powłoką ułatwiającą utrzymanie czystości co jeszcze bardziej przemawia  za jej wyborem. Jednak coraz częściej użytkownicy wybierają  specjalistyczne, często barwione szkło, które okazuje się trwałe i bezpieczne w razie stłuczenia  czy chociażby marmur – koniecznie odpowiednio zabezpieczony, piękny, ale niestety ciężki i drogi.  Na rynku spotykamy również umywalki wykonane z konglomeratu czy  kompozytu. Umywalki takie wykonane są na bazie naturalnych kamieni – są niezwykle  trwałe, lżejsze niż sam kamień, a przede wszystkim łatwe do utrzymania w czystości. Na pierwszych stronach branżowych czasopism pojawiają się również wyjątkowo designerskie umywalki wykonane z drewna. Przyznajemy, że  takie umywalki wyglądają bardzo efektownie, niezwykle urokliwie z pięknie wyeksponowanymi słojami. Niestety - wymagające również konserwacji i ostrożnego mycia, a koszty takich umywalek kilkanaście razy mogą przekroczyć kwotę umywalki ceramicznej.  

                                                         Umywalka ŁazienkiABC.pl Umywalka ŁazienkiABC.pl

Jednak materiał z którego będzie nasza umywalka to tylko jedna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę. Równie ważny okazuje się sposób montażu - nie każdą umywalkę będziemy bowiem w stanie umieścić w naszym wnętrzu.  Choć większość umywalek przytwierdza się do ściany lub ścianki montażowej, rośnie liczba nowych rozwiązań.

Umywalkę możemy umieścić w tradycyjny sposób poprzez zawieszenie przy ścianie osłoniętą postumentem, półpostumentem albo wyposażoną w ozdobny syfon. W tym wykonaniu  miejsca pod spodem nie da się niestety zagospodarować. Innym sposobem jak umieszczenie umywalki naszafce podumywalkowej.  Miejsce pod spodem to idealny schowek. Można też spotkać umywalki wolno stojące, a więc wraz z meblem czy konstrukcją oddalone od ściany. Popularność zdobywają umywalki blatowe, czyli stawiane na blacie – pod spodem zostaje dużo miejsca na środki czystości. Podobnym rozwiązaniem okazują się umywalki wpuszczane w blat – część umywalki wystaje, reszta wchodzi pod spód, nadal zostaje pod nią sporo miejsca.

Umwalka ŁazienkiABC.pl

Najistotniejszą kwestią w wyborze umywalki okazuje się jednak jej kształt. To bowiem on na pierwszy rzut oka decyduje w dużej mierze o stylu naszego wnętrza. Umywalka może być okrągła niczym miseczka albo płaska - klasyka, banał lub designerskie cacko.  Umywalki owalne, podłużne, nawet kwadratowe czy prostokątne - takie kształty już znamy, na dobre zadomowiły się one w naszych łazienkach. Coraz częściej jednak producenci  przełamują wzornicze schematy, proponując kolorowe umywalki o przeróżnych kształtach. Umywalki mogą już kształtem przypominać atramentowego kleksa lub mokrą plamę.

Umywalka jak widać potrafi być swoistym centrum łazienki. Inną umywalkę wybierzemy do wnętrza minimalistycznego, w którym góruje prosta forma, a inną - jeśli marzy nam się łazienka w stylu glamour. Bez wątpienia  spoglądając na obecny stan  rynku łazienkowego nasza wymarzona umywalka do łazienki naszych marzeń jest w zasięgu naszej dłoni.PRODUKTY Z ARTYKUŁU

Umywalka blatowa 55x42,5 Roca DIVERTA A327116000
 
Umywalka podblatowa 62x39 bez otworu pod armaturę Roca GRAND BERNA A327899000
 
Umywalka 36x26 Koło STYLE L22136
W magazynie
Umywalka 36x26 Koło STYLE L22136Umywalka 36x26 Koło STYLE L22136
249,00 PLN311,31 PLNOszczędzasz 20%
 
Umywalka 50x25 Roca HALL A325883000
W magazynie
Umywalka 50x25 Roca HALL A32588...Umywalka 50x25 Roca HALL A325883000
700,00 PLN959,40 PLNOszczędzasz 27%
 
Umywalka 70 cm Koło STYLE L21970
W magazynie
Umywalka 70 cm Koło STYLE L21970Umywalka 70 cm Koło STYLE L21970
443,00 PLN573,06 PLNOszczędzasz 22%
 
POWIĄZANI PRODUCENCI