Ulubione
Łazienka dla dziecka – na co zwrócić uwagę podczas aranżacji?

Łazienka dla dziecka – na co zwrócić uwagę podczas aranżacji?


Coraz częściej osoby, które posiadają więcej, niż jedną łazienkę w domu, stawiają na zagospodarowanie jednej typowo dla dzieci. Jest to zadanie niezwykle trudne, ze względu na to, że upodobania dzieci i ich potrzeby dosyć szybko się zmieniają. Z drugiej strony o ile jest tylko taka możliwość, łazienka dla dzieci może być pomieszczeniem niezwykle funkcjonalnym, takim które ułatwią każdy dzień. Jeśli chcesz dowiedzieć się tego, na co zwrócić uwagę podczas aranżacji łazienki dla dziecka - koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Łazienka dla dziecka - od czego zacząć?

Wielokrotnie wydaje się nam, że znamy doskonale swoje dzieci i wiemy jakie mają potrzeby i oczekiwania. W rzeczywistości może to wyglądać jednak trochę inaczej. Aby dziecku korzystało się wygodnie i przyjemnie z nowej łazienki, warto jest zapytać je co mu się podoba, a co już niekoniecznie.

Sama aranżacja łazienki jest dosyć trudna, jeśli ma być to pomieszczenie typowo dla dziecka w określonym wieku. Łazienka jest bowiem pomieszczeniem, które jest najrzadziej zmieniane, remontowane. Z tego względu warto jest pokusić się o to, by było to pomieszczenie dosyć uniwersalne w odbiorze. Elementami, które z pewnością łatwo i niskim kosztem jest zmienić, są akcesoria łazienkowe. Kubeczki na szczotki, dozowniki na mydło, mydelniczki, ręczniki mogą zostać dobrane w dowolnym kolorze. Na rynku zresztą znajdują się także i takie dodatki łazienkowe, które posiadają bajkowe wzornictwo, które są idealnie dopasowane do płci i wieku dziecka.

Dziewczynka, która ma obecnie pięć lat i uwielbia wszystko w kolorze różowym, już za dwa, trzy lata może stwierdzić, że teraz jej ulubionym kolorem jest fiolet czy czerń, a wtedy łazienka nie będzie z pewnością odpowiadała jej potrzebom. Z tego względu elementy stałe, czyli płytki, meble, armatura - najkorzystniej, jeśli będzie uniwersalna w odbiorze.

 mała łazienka dla dziecka

Umywalki - na jakim poziomie powinny być zamontowane?

Urządzając łazienkę dla dziecka należy pamiętać przede wszystkim o odpowiednim umieszczeniu takich elementów wyposażenia, jak umywalki, miski WC. Jeśli z łazienki będą mogły korzystać dzieci w różnym wieku, warto jest postawić na dwie umywalki w łazience. W takim przypadku jedna z umywalek powinna być zawieszona wyżej, druga niżej. Ogólnie przyjmuje się, że dzieci w wieku 3-6 lat powinny korzystać z umywalki zawieszonej na wysokości 55-60 cm, umywalki dla osób dorosłych montuje się na wysokości 75-85 cm, dlatego też dla dzieci starszych 6-12 lat optymalna będzie wysokość 65-70 cm.

Wiele zależy oczywiście od rodzaju samej umywalki, chociaż najczęściej wybieranymi są te meblowe, które sprzedawane są zazwyczaj w zestawach, razem z szafkami podumywalkowymi. Takie umywalki zresztą sprawdzą się najlepiej w łazienkach dla dzieci. Umywalki nablatowe pomimo tego, że nie zabierają dużo miejsca w samej szafce mogą nie być zbyt funkcjonalne w łazience przeznaczonej dla dzieci. Łatwo można zachlapać korzystając z nich blat, na którym się znajdują.

 aranżacja łazienki dla dzieci

Jakie elementy wyposażenia powinny znaleźć się w łazience dla dzieci?

Tak jak już wspominaliśmy wcześniej wiele zależy od wielu dziecka. Zresztą wiele elementów, może znaleźć się tym w tym pomieszczeniu tylko przez jakiś czas. Jeśli mówimy o kilkulatkach, które dopiero zaczynają korzystać z łazienki samodzielnie, warto zadbać o to, by w łazience znalazły się na nakładki na deski sedesowe, czy podstawki, stopnie, dzięki którym dziecko może dosięgnąć do umywalki i w sposób komfortowy z niej skorzystać.

Łazienkę dla dzieci warto jest wyposażyć w automatyczne dozowniki na mydło, zabawkowe koszyki do przechowywania nie tylko kosmetyków, ale i zabawek, które są niezbędne podczas kąpieli. Na rynku znaleźć można również automatyczne urządzenia, które wyciskają pastę do zębów.

Wielu ekspertów uważa, że dobrze, jeśli w takiej łazience zamiast klasycznej baterii, znajdzie się bateria bezdotykowa. Modele te przede wszystkim pozwalają zmniejszyć zużycie wody, ponieważ uruchamiają się tylko wtedy, gdy “wyczuwają” w swoim pobliżu dłonie. Dzieci często zapominają o zakręceniu wody. Z tego powodu przede wszystkim bateria bezdotykowa będzie idealnym wyborem.

 wyposażenie łazienki dla dziecka

Wanna czy kabina prysznicowa?

Dylemat ten dotyczy nie tylko aranżacji łazienki dla dzieci, ale tak naprawdę każdej. Jest praktycznie tyle samo zwolenników posiadania wanny, jak i kabiny prysznicowej. Wybór zdeterminowany jest często nie tylko osobistymi preferencjami, ale przede wszystkim wielkością łazienki, jej ustawnością. W przypadku łazienki dla dzieci wiele zależy również od wieku dziecka.

Małe dzieci podczas kąpieli świetnie się bawią. Często trwają długi i są prawdziwą frajdą dla maluchów. Z tego względu o ile jest tylko miejsce, warto jest postawić na wannę. Optymalny model to taki, który przede wszystkim będzie bezpieczny. Wanny akrylowe posiadają zazwyczaj antypoślizgowe dna, które dzięki swoim właściwościom zapobiegają przypadkowemu poślizgnięciu się. Szeroki wybór wanien akrylowych w różnych rozmiarach i kształtach znajduje się w ofercie naszego sklepu. Posiadamy także wanny narożne lub asymetryczne, które posiadają siedzisko, które z powodzeniem może być wykorzystywane, jako miejsce odkładcze dla zabawek.

Oczywiście w łazience dla dzieci sprawdzą się także kabiny prysznicowe. Szczególnie starsze dzieci będą chętnie z nich korzystały. Jeśli z łazienki mają korzystać także małe dzieci, wtedy warto jest postawić po prostu na głęboki brodzik, który będzie pełnił podobną funkcję, co wanna.

Wybierając kabinę prysznicową, należy zwrócić uwagę nie tylko na jej design, ale także i parametry techniczne. Kabina taka powinna być wykonana z bezpiecznych materiałów, czyli na przykład ze szkła hartowanego. Poza tym powierzchnia brodzika powinna być antypoślizgowa. Istotna jest także sama bateria, która montowana jest na jednej ze ścian kabiny. Do najbardziej bezpiecznych zalicza się baterie prysznicowe termostatyczne. Dzięki nim niemożliwe jest wręcz przypadkowe poparzenie się zbyt gorącą wodą podczas korzystania z kabiny. Poza tym baterie te mają wpływ na zmniejszenie zużycia wody.POWIĄZANI PRODUCENCI